Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
ahoj, na disku ad0 mam freebsd a na disku ad3 mam windows xp. chtel bych pouzit vychoziho boot managera boot0cfg co je na bsd. nastavil jsem boot0cfg takto:
boot0cfg -B -b /boot/boot0 ad0
boot0cfg -B -b /boot/boot0 ad3
boot0cfg -s 1 -o noupdate ad0
boot0cfg -s 1 -o noupdate ad3
freebsd mi nabootuje (volba f1), ale windows ne (volba f5). zustane to na volbe f5 a nic dal se nedeje. co bych mel jeste donastavit? dekuji za rady
Na druhem disku asi boot0cfg nepatri, to mate asi pravdu. Nicmene to castecne funguje. Kdyz odpojim prvni disk s FreeBSD, a zapojim disk s Windows jako prvni, najede boot0cfg a po zvoleni volby F1, Windows normalne nabootuji. Disk s FreeBSD jsem odpojil, a zapojil jako prvni prazdny disk a nainstalil Windows.
Pokud se nepletu, kdyz mi s boot0cfg jako primarni disk Windows najedou, mely by prece naject i jako sekundarni? Nebo musim zmenit bootovaci file ve Windows a prenastavit soubor k sekundarnimu disku?
Ale jo, boot0cfg s Windows určitě funguje, když je na primary master. Co dělá, když je spuštěn ze secondary slave, to nevím. Buď jak buď ale budete mít problém se zaváděním Windows... Teď jsem je zkusil nainstalovat na testovací mašině - odmítnou se instalovat na druhý disk, pokud nemůžou zapsat zaváděcí soubory do nějaké FAT/NTFS slice na prvním disku! Na Vašem místě bych ty disky prohodil, akorát z fixit konsoly opravte /etc/fstab na disku s FreeBSD.
Každopádně je potřeba upravit \boot.ini na souborovém systému s Windows. Tam je uložena konfigurace NT zavaděče. Takhle vám pořád hledá jádro Windows na prvním disku.
Je to obyčejný textový soubor a budete muset zvýšit číslo rdisc.
Ha, dekuji, ja vedel, ze to bude takhle nejak :) Zkusim upravit boot.ini
To mě zaujalo, tak jsem to zkusil ve stejné konfiguraci, jako má tazatel. Windows instalované na primary master, úprava rdisk v \boot.ini na 3, potom disk přesunutý do secondary slave. Nový disk do primary master, na něj FreeBSD. Pak boot0cfg na oba disky. Reboot. boot0cfg mi nabídne F5 - boot z druhého disku, následný boot0cfg mi nabídne F1 s Windows. Zavádění Windows ale vede k rebootu stroje... Tipuju, že zavaděč Windows neustojí, že není na prvním disku, proto se takhle i odmítá instalovat, jak už jsem psal výše.
Pokud tomu dobre rozumim, nejprve prehodit Windows disk jako primar. Pak nastavit boot0cfg na primarnim disku bez nutnosti upravy v boot.ini souboru? Na sekundarnim disku se boot0cfg upravovat nemusi, chapu to spravne?
Jenom jsem vyrobil tutéž konfiguraci, jako jste měl v okamžiku, kdy jste kladl dotaz (tj. Windows disk v secondary slave), a zkusil, jestli úprava boot.ini zprovozní Windows. Nebylo tomu tak. Vykašlete se na to. Foukněte Windows zpátky do primary master, FreeBSD na secondary slave a přepište fstab.
O.K. vyzkousim a postnu jak jsem dopad. Dekuji za rady
Tak jsem dopadl spate. Prohodil jsem disky a udelal jednu zbrklou nejapnost. V Paragonu jsem dal update MBR na FBSD a Windows discich. Takze Windows mi nyni bootuji ale FBSD ne :) Vypalim si FBSD CD a nejak to zkusim napravit a pak pristoupim k reseni o kterem jsem se bavili.....
Zdá se (Dual Hard Disk Windows XP Problem), že máte pravdu.
Nicméně v odkazovaném článku to vyřešili tak, že Grub podvrhnul biosové číslování disků (0x80, 0x81) a NT zavaděč to zbaštil a vše jim funguje.
Manuál boot0cfg(8) sice zmiňuje přepínače -d a -o setdrv, ale nepochopil jsem z toho, jestli to slouží na potřebné podvržení číslování zavaděči další úrovně, nebo jestli se jedná jen o to, jak bude boot0 identifikovat disky sám pro sebe.
Jo, urcite to muj BIOS umi (klavesa F8 a pak vybrat medium/ASUS deska), nicmene ja chtel pro svou zenu neco jednoduzsiho, jako treba F1 a F5 :o) jestli mi jako rozumite. A volba F1 nebo F5 mi prisla pro ni jak delana, nez premyslet ktery ze 4 disku a dvou CD-ROMek to je :) zkusim nastavit ten boot.ini
Tiskni
Sdílej: