David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Nastav jim práva pro spuštění (chmod +x jmeno_souboru.sh) a pak už stačí jej spustit ./jmeno_souboru.sh
Prostě soubor *.sh je podobnej jak pod windows soubor *.bat oba jsou pořád textové soubory které interpretuje nějaký program.
Pod windows soubory *.bat potřebují command.com + externí programy které soubor *.bat využívá.
Pod linuxem soubor *.sh potřebuje bash (nebo dřívěji sh) + externí programy které soubor *.sh využívá.
Takže pokud budeš mít interpret sh nebo bash na windows + další programy co voláš z toho souboru tak to bude fungovat i na windows, ovšem většinou se to nědělá a pro jednoduchý skript se napíše pro windows soubor *.bat.
A pokud potřebujeme něco složitější tak se to napíše třeba v C + příslušné knihovny pro příslušný OS.
Pod linuxem soubor *.sh potřebuje bash (nebo dřívěji sh)Nebo něktetý z těch stovek jiných shellů
chmod +x x.sh; ./x.sh
sh x.sh
Rad by som podotkol ze *.sh je len informacia ze skript je napisany v sh. Hlavny je prvy riadok skriptu: #!/bin/sh. Ak mas sh alebo bash niekde inde, tak ti to nepojde. To sa ale stava malokedy ze nie je v /bin. To, ze sa skript vykona zabezpeci pravo pre spustenie. Ale na nazve a hlavne pripone vobec nezalezi. Subor janko.hrasko alebo janko ti ak mu das opravnenie x a bude spravne nastaveny spustaci program ci uz sh, bash alebo perl ti pojde. V unixe na nazvoch skriptoch a ich priponach vobec nezalezi.
Tiskni
Sdílej: