sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Dobrý den,,
Snažím se napsat si jednoduchý firewall, který by mohl být i dobrým startem pro všechny budoucí začátečníky. Bohužel se mi to však nedaří a tak bych rád poprosil o radu a pomoc zdatnější kolegy. S FreeBSD systémem jsem nikdy nepracoval a tak syntaxi IPFW moc nerozumím, ale snažím se jí porozumět. Hledám na netu, překládám si a tak "nějak" to lepím dohromady. Konec konců, tak se člověk asi i nejvíc naučí.
Firewall je jednoduchý a je psán spíš pro účely domácí brány, která i zároveň poskytuje pár služeb okolnímu světu. V systému jsou dvě síťové karty (fxp0=WAN a fxp1=LAN). Z LAN budou moct přistupovat na síť pouze uvedené IP adresy, kde bude ještě rozšířena kontrola o MAC adresy (pomocí statického ARPu).
Obecně by měla platit tato pravidla:
1) zakaž veškerou komunikaci na rozhrani WAN a LAN
2) povol z internetu přístup ke službám na WAN rozhrani (22, 80, 443, ICMP)
3) povol přístup do internetu z LAN - pouze však pro uvedené IP adresy
4) pokud přijde z internetu požadavek na RDP, tak ho přesměruj na WIN server uvnitř LAN.
Přikládám svůj skript a jestli můžu, tak bych poprosil o informaci/radu, co mám kde špatně.
Budu velice rád, když zachováte strukturu mého skriptu včetně komentářů - má to být pro naprosté začátečníky user-friendly.
Děkuji a přeji pěkný víkend.
Priznam se, ze pri procitani skriptu jsem skoncil skoro hned na zacatku, kde zakazujete prakticky veskerou komunikaci. IPFW, podobne jako iptables v linuxu nebo ACL v IOSu a na rozdil od IPF funguje tak, ze prvni vyhovujici pravidlo rozhodne o osudu daneho paketu (az na par vyjimek).
Pokud mate standardni kernel, tak je implicitni DENY vseho na konci pravidel, proto jsou radky:
$ipfw add deny all from any to any in via $WAN0
$ipfw add deny all from any to any out via $WAN0
$ipfw add deny all from any to any in via $LAN0
$ipfw add deny all from any to any out via $LAN0
zbytecne a na tom miste, kde je mate, spise nezadouci.
Mimochodem, ipfw je dobre popsano na http://www.freebsd.org/doc/en/books/handbook/firewalls-ipfw.html a i v manualove strance.
Tomas
Tiskni
Sdílej: