OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Měl bych následující prosbu. Potřebuji vytvořit script v Shellu s následujícími parametry. Script, který jako parametr dostane jméno uživatele najde všechny soubory (na všech připojených discích), které uživateli patří, spočte jejich celkovou délku a spočte počet i-nodes, které uživatel zabírá. Z těchto souborů následně sestaví seznam, kde bude vždy uveden na prvním místě adresář (včetně plné cesty) a dále odsazeně seznam souborů, které v daném adresáři jsou a patří uživateli.
Můžete mi prosím někdo poradit? Děkuji
Jsem úplný laik takže neumím zhola nic 8o((
find / -type f -user "$1" -print0 | du -c --files0-from -jak s těmi inody to už mne nic jednoduchého nenapadá, ale asi bude nějaká utilita co zjistí počet inodů které patří uživateli i když to by asi nebylo přesně to co je myšleno :) a ten výpis adresářů třeba takto:
find / -user "$1" | xargs -I {} dirname "{}" | sort | uniq > /tmp/list.tmp while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1"; | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmpno nevypadá to úplně triviálně, asi budete muset také přidat ruku k dílu a napsat to nějak lépe...
while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1"; | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmpna
while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1" | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmp
find / -user "$1" | xargs -I {} dirname "{}" | sort | uniq | while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1" | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; doneať se v tom pokud možno nikdo nevyzná ;)
Prvni cast zadani se da vyresit pomoci prikazu find
(viz man find
). Volba -user
zajisti vypsani souboru pro zadaneho uzivatele, pro vypsani souboru je treba jeste volba -type f
. Velikost souboru se da zjistit pomoci prikazu ls -l soubor
, vyfiltrovanim napr. pomoci awk
(viz man awk
) a ulozenim do promene. Kazdy soubor zabira 1 inode, takze pro pocet inodu staci akorat spocitat pocet souboru vracenych prikazem find
.
Zkuste se mrknout do tech manualovych stranek a vymyslet, jak by ten skript mel presneji fungovat. Kdyz narazite na problem, jsem si jisty, ze se tady na abclinuxu najde dostatek lidi, kteri vam jej radi pomohou vyresit.
stat -c "%s"
Tiskni
Sdílej: