MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Měl bych následující prosbu. Potřebuji vytvořit script v Shellu s následujícími parametry. Script, který jako parametr dostane jméno uživatele najde všechny soubory (na všech připojených discích), které uživateli patří, spočte jejich celkovou délku a spočte počet i-nodes, které uživatel zabírá. Z těchto souborů následně sestaví seznam, kde bude vždy uveden na prvním místě adresář (včetně plné cesty) a dále odsazeně seznam souborů, které v daném adresáři jsou a patří uživateli.
Můžete mi prosím někdo poradit? Děkuji
Jsem úplný laik takže neumím zhola nic 8o((
find / -type f -user "$1" -print0 | du -c --files0-from -jak s těmi inody to už mne nic jednoduchého nenapadá, ale asi bude nějaká utilita co zjistí počet inodů které patří uživateli i když to by asi nebylo přesně to co je myšleno :) a ten výpis adresářů třeba takto:
find / -user "$1" | xargs -I {} dirname "{}" | sort | uniq > /tmp/list.tmp while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1"; | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmpno nevypadá to úplně triviálně, asi budete muset také přidat ruku k dílu a napsat to nějak lépe...
while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1"; | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmpna
while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1" | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; done < /tmp/list.tmp
find / -user "$1" | xargs -I {} dirname "{}" | sort | uniq | while read; do echo $REPLY; find $REPLY -user "$1" | xargs -n 1 -I {} echo -e "\t{}"; echo; doneať se v tom pokud možno nikdo nevyzná ;)
Prvni cast zadani se da vyresit pomoci prikazu find
(viz man find
). Volba -user
zajisti vypsani souboru pro zadaneho uzivatele, pro vypsani souboru je treba jeste volba -type f
. Velikost souboru se da zjistit pomoci prikazu ls -l soubor
, vyfiltrovanim napr. pomoci awk
(viz man awk
) a ulozenim do promene. Kazdy soubor zabira 1 inode, takze pro pocet inodu staci akorat spocitat pocet souboru vracenych prikazem find
.
Zkuste se mrknout do tech manualovych stranek a vymyslet, jak by ten skript mel presneji fungovat. Kdyz narazite na problem, jsem si jisty, ze se tady na abclinuxu najde dostatek lidi, kteri vam jej radi pomohou vyresit.
stat -c "%s"
Tiskni
Sdílej: