Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Ahoj,
poraďte prosím jaké je ekvivalentní nastavení pro OpenBSD v /etc/ssh/sshd_config
Přihlášení jen pomocí klíčů - v linuxovém konfigu víceméně povolím klíče a zakažu přihlašování heslem a PAM - jak je to v OpenBSD ? Pro stejnou funkcionalitu
stačí jen zakázat hela a povolit PK ?
PermitRootLogin no # root zakázán
PubkeyAuthentication yes # PK ano
PasswordAuthentication no # ověřování heslem zakázáno
je to vše ? ( je to tak systémově správně ? )
Dík
Zatím ne, stroj je daleko a když to zmrvím, tak se projedu - nicméně je to stroj na hraní a stahování, takže by se taky nic nestalo :)
Teď vzdáleně upgraduju na current, tak pokud to pak naběhne, tak to zkusím ....
Je to v kyblíku, nepovedlo se :) Stroj sice běží, ale nemůžu se přihlásit ...
( No supported authentications methods available . )
eh, jestli to nebude tím, že v home adr. byl soubor authorized_keys (bez dvojky) kterýžto zdá se je default ....
no nic, uvidím až se k tomu dostanu
tož budoucím generacím - v konfigu fakt není dobrý nápad změnit řádku
AuthorizedKeysFile .ssh/authorized_keys
na
AuthorizedKeysFile .ssh/authorized_keys2
- i když jsem dal PK do správnéh ( s 2kou ) - nefungovalo to )
Budoucím generacím: když změníš nastavení SSH démona, restartuj ho, ale zůstaň přihlášený. Zkus se připojit z jiného okna/terminálu a pokud to jde, můžeš ukončit původní spojení (s ještě starým nastavením) – jinak změň nastavení zpátky
mno, pre buduce generacie dodam este lepsi sposob :)
urob si dalsi config, zmen cislo portu a spust novy daemon z konzoly, napr:
# cp sshd_config sshd_abc
# grep ^Port sshd_*
sshd_config:Port 22
sshd_abc:Port 666
# /usr/sbin/sshd -D -f /etc/ssh/sshd_abc
a mozes skusat kolko len chces (ssh -p <cislo_portu> <host>
atd..).. ak all ok, tak to das na ostro ... absolutna cesta k sshd je nutna, -D zabrani detachnutiu sa a 'nezdaemonuzuje sa' .. lahsie sa tak debuguje, ked skoncis tak cez ^c to killnes
Tohle je fakt dobrý - to jsem nevěděl, že to jde tak "snadno" - vyzkouším ...
Ja kdyz neco menim na dalku, delam to tak, ze si ulozim kopii toho souboru co jsme menil a pak do cronu a nebo do otevrene session ve screenu, pridam "cp zalohovanej_soubor nefunkgujici_soubor ; /etc/rc.d/sluzba restart". Kdyz to delam v cronu tak si to nacasovani dam tak aby se mi to restorovalo treba za hodinku. Ve screenu si pred to dam jeste "sleep 3600". Uz mi to parkrat usetrilo cestu nebo diktovani root hesla po telefonu, i kdyz na vetsine serveru mam ted i vzdalenou konzoli,takze to proste udelam jakoby "lokalne"
ach jaj, nj, tak to byva, ked clovek vymysla :)
pak si otevri dalsi a v ni teprv neco men, pak v ni restartni ssh (ta prvni zustane funckcni), zkus jestli se prhlasis, pokud ano je vse ok, pokud ne, opravis to prvni konzoli
Jasně, díky za rady, teď už to tak dělat budu - předsi jen to chce holt praxi jak je vidět ...
( a nebo alespoň přemýšlet, ale to už je z jiného soudku :) )
lol
je zasadni rozdil mezi poslani HUP signalu bezicimu sshd a jeho restartem!
kdyz posles jen HUP tak stavajici spojeni zustava - reloadne se sshd_config - takze se neodpalis :)
Presne tak, to staci. Len si over este predtym nez spravis "PasswordAuthentication no", ci ti ide prihlasit sa klucom :)
no to byla ta chyba :) ( a jestli se jima člověk učí, tak už bych měl být podle všeho touhle dobou geniální :) )
Presne tak, na chybach sa clovek najviac nauci (hlavne ked sa odpali zo servra, ktory je vzdialeny par desiatok/sto kilometrov a musi sa trochu prebehnut :)
Tiskni
Sdílej: