Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ahoj,
poraďte prosím jaké je ekvivalentní nastavení pro OpenBSD v /etc/ssh/sshd_config
Přihlášení jen pomocí klíčů - v linuxovém konfigu víceméně povolím klíče a zakažu přihlašování heslem a PAM - jak je to v OpenBSD ? Pro stejnou funkcionalitu
stačí jen zakázat hela a povolit PK ?
PermitRootLogin no # root zakázán
PubkeyAuthentication yes # PK ano
PasswordAuthentication no # ověřování heslem zakázáno
je to vše ? ( je to tak systémově správně ? )
Dík
Zatím ne, stroj je daleko a když to zmrvím, tak se projedu - nicméně je to stroj na hraní a stahování, takže by se taky nic nestalo :)
Teď vzdáleně upgraduju na current, tak pokud to pak naběhne, tak to zkusím ....
Je to v kyblíku, nepovedlo se :) Stroj sice běží, ale nemůžu se přihlásit ...
( No supported authentications methods available . )
eh, jestli to nebude tím, že v home adr. byl soubor authorized_keys (bez dvojky) kterýžto zdá se je default ....
no nic, uvidím až se k tomu dostanu
tož budoucím generacím - v konfigu fakt není dobrý nápad změnit řádku
AuthorizedKeysFile .ssh/authorized_keys
na
AuthorizedKeysFile .ssh/authorized_keys2
- i když jsem dal PK do správnéh ( s 2kou ) - nefungovalo to )
Budoucím generacím: když změníš nastavení SSH démona, restartuj ho, ale zůstaň přihlášený. Zkus se připojit z jiného okna/terminálu a pokud to jde, můžeš ukončit původní spojení (s ještě starým nastavením) – jinak změň nastavení zpátky
mno, pre buduce generacie dodam este lepsi sposob :)
urob si dalsi config, zmen cislo portu a spust novy daemon z konzoly, napr:
# cp sshd_config sshd_abc
# grep ^Port sshd_*
sshd_config:Port 22
sshd_abc:Port 666
# /usr/sbin/sshd -D -f /etc/ssh/sshd_abc
a mozes skusat kolko len chces (ssh -p <cislo_portu> <host>
atd..).. ak all ok, tak to das na ostro ... absolutna cesta k sshd je nutna, -D zabrani detachnutiu sa a 'nezdaemonuzuje sa' .. lahsie sa tak debuguje, ked skoncis tak cez ^c to killnes
Tohle je fakt dobrý - to jsem nevěděl, že to jde tak "snadno" - vyzkouším ...
Ja kdyz neco menim na dalku, delam to tak, ze si ulozim kopii toho souboru co jsme menil a pak do cronu a nebo do otevrene session ve screenu, pridam "cp zalohovanej_soubor nefunkgujici_soubor ; /etc/rc.d/sluzba restart". Kdyz to delam v cronu tak si to nacasovani dam tak aby se mi to restorovalo treba za hodinku. Ve screenu si pred to dam jeste "sleep 3600". Uz mi to parkrat usetrilo cestu nebo diktovani root hesla po telefonu, i kdyz na vetsine serveru mam ted i vzdalenou konzoli,takze to proste udelam jakoby "lokalne"
ach jaj, nj, tak to byva, ked clovek vymysla :)
pak si otevri dalsi a v ni teprv neco men, pak v ni restartni ssh (ta prvni zustane funckcni), zkus jestli se prhlasis, pokud ano je vse ok, pokud ne, opravis to prvni konzoli
Jasně, díky za rady, teď už to tak dělat budu - předsi jen to chce holt praxi jak je vidět ...
( a nebo alespoň přemýšlet, ale to už je z jiného soudku :) )
lol
je zasadni rozdil mezi poslani HUP signalu bezicimu sshd a jeho restartem!
kdyz posles jen HUP tak stavajici spojeni zustava - reloadne se sshd_config - takze se neodpalis :)
Presne tak, to staci. Len si over este predtym nez spravis "PasswordAuthentication no", ci ti ide prihlasit sa klucom :)
no to byla ta chyba :) ( a jestli se jima člověk učí, tak už bych měl být podle všeho touhle dobou geniální :) )
Presne tak, na chybach sa clovek najviac nauci (hlavne ked sa odpali zo servra, ktory je vzdialeny par desiatok/sto kilometrov a musi sa trochu prebehnut :)
Tiskni
Sdílej: