Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Ahoj,
chtel bych se Vas zeptat, zda existuje nejake howto pro instalaci a konfiguraci load balancingu pro apache a mysql pod os FreeBSD? Na linux jsem videl navody, kde pouzivaji LVS, ale nechce se mi verit, ze pod fbsd to jinak nelze. Chtel bych proste rozdelit zatez na vice serveru. Diky
zalezi co mas v planu provozovat. na balancing pro HTTP provoz pouzivam velice dobre mod_proxy.
Ahoj. diky za info. Mam tomu mod_proxy rozumet tak, ze kdyz budu mit dva fyzicke servery, budu potrebovat jeste jeden, ktery bude nad nima? Jde mi jen o pochopeni myslenky mod_proxy. Zamerne neuvadim pojmy jail atd.
pomoci mo_proxy to muze fungovat i na jednom stroji zalezi jak to budes provozovat. proxovat muzes napriklad na virtualy a mit tak hlavni virtual jako proxy a ten bude proxovat na ten samy stroj a druhy bude na druhem fyzickem stroji. zde uvadim nejakou konfiguraci
<VirtualHost *:80>
ServerName www.domena.tld
# Proxy balancer mezi vice serveru
ProxyTimeout 5
ProxyPass / balancer://mycluster/ nofailover=On
<Proxy balancer://mycluster>
BalancerMember http://server1.domena.tld:80
BalancerMember http://server2.domena.tld:80
BalancerMember http://www1.domena.tld:80
</Proxy>
</VirtualHost>
s tim se server1.domena.tld a server2.domena.tld jsou fyzicke stroje a www1.domena.tld je virtualni web na tom stejnem stroji co domena www.domena.tld.
Pote pri pristupu na domenu www.domena.tld bude vse balancovano mezi tyto tri stroje. dale se da nastavit udrzovani session a dalsich veci kvilu PHP popripade jave
diky
Tak jsem to zkusil na jednom zeleze, kde proxuji provoz na dva apache v samostanych jailech. Diky moc za ochutu. Ted se ale jeste zeptam, jak se v praxi resi synchronizace sdilenych adresaru, kdyz mam napr 5 apachu, kde kazdy bezi na jinem hw? Lze to vyresit treba pomoci NFS, cimz budu sdilet jeden a ten samy adresar pro vsech 5 stroju? A jak se potom napr resi balancovani MySQL, ptz kdyz si dnes nainstalujete CMS, temer vzdy je to kombinace MySQL+PHP. Nechci si zakladat firmu, spi jen ze studijnich duvodu. DIky
s databazemi je to slozitejsi. bezne se provozuje DB pouze na jednom stroji a na ostatni se replikuje. nicmene jde dnes pro MzSQL provozovat nejaky cluster ale netusim jak funguje zatim jsem se k tomu nedostal. Sdileni adresaru se muzete pokusit pomoci DRBD a pomoci HA nebo nejaky geograficky filesystem napriklad GFS, ktery podporuje RedHat. Nicmene pokud resim neco podobneho a chci nekolik serveru pro balancing zateze pouzivam pro data FC pole, ktere ma vsechny data a kazdy stroj s apachem je ma pripojene pomoci FC
Mne to pripada docela zvlastni, ze by napr. Facebook, kde db musi byt ohromna a predpokladam, ze tam je nasazen Oracle, by bezela na jednom miste. Jsem v tomto smeru lajk, jen me to zajima.
master1 < ---- > master2 / \ / \ V V V V sl1 sl2 sl3 sl4tech slavu muze byt na masterovi samozrejme vic, pak se ze kterehokoliv slava cte a na napr mastra1 zapisuje ... nebo muze byt kruhova master-master replikace ...
mysql NDBD cluster.
Load balancing lze uspesne zprovoznit i pod PF.
Co je to PF?
Tiskni
Sdílej: