Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Ahoj,
chtel bych se Vas zeptat, zda existuje nejake howto pro instalaci a konfiguraci load balancingu pro apache a mysql pod os FreeBSD? Na linux jsem videl navody, kde pouzivaji LVS, ale nechce se mi verit, ze pod fbsd to jinak nelze. Chtel bych proste rozdelit zatez na vice serveru. Diky
zalezi co mas v planu provozovat. na balancing pro HTTP provoz pouzivam velice dobre mod_proxy.
Ahoj. diky za info. Mam tomu mod_proxy rozumet tak, ze kdyz budu mit dva fyzicke servery, budu potrebovat jeste jeden, ktery bude nad nima? Jde mi jen o pochopeni myslenky mod_proxy. Zamerne neuvadim pojmy jail atd.
pomoci mo_proxy to muze fungovat i na jednom stroji zalezi jak to budes provozovat. proxovat muzes napriklad na virtualy a mit tak hlavni virtual jako proxy a ten bude proxovat na ten samy stroj a druhy bude na druhem fyzickem stroji. zde uvadim nejakou konfiguraci
<VirtualHost *:80>
ServerName www.domena.tld
# Proxy balancer mezi vice serveru
ProxyTimeout 5
ProxyPass / balancer://mycluster/ nofailover=On
<Proxy balancer://mycluster>
BalancerMember http://server1.domena.tld:80
BalancerMember http://server2.domena.tld:80
BalancerMember http://www1.domena.tld:80
</Proxy>
</VirtualHost>
s tim se server1.domena.tld a server2.domena.tld jsou fyzicke stroje a www1.domena.tld je virtualni web na tom stejnem stroji co domena www.domena.tld.
Pote pri pristupu na domenu www.domena.tld bude vse balancovano mezi tyto tri stroje. dale se da nastavit udrzovani session a dalsich veci kvilu PHP popripade jave
diky
Tak jsem to zkusil na jednom zeleze, kde proxuji provoz na dva apache v samostanych jailech. Diky moc za ochutu. Ted se ale jeste zeptam, jak se v praxi resi synchronizace sdilenych adresaru, kdyz mam napr 5 apachu, kde kazdy bezi na jinem hw? Lze to vyresit treba pomoci NFS, cimz budu sdilet jeden a ten samy adresar pro vsech 5 stroju? A jak se potom napr resi balancovani MySQL, ptz kdyz si dnes nainstalujete CMS, temer vzdy je to kombinace MySQL+PHP. Nechci si zakladat firmu, spi jen ze studijnich duvodu. DIky
s databazemi je to slozitejsi. bezne se provozuje DB pouze na jednom stroji a na ostatni se replikuje. nicmene jde dnes pro MzSQL provozovat nejaky cluster ale netusim jak funguje zatim jsem se k tomu nedostal. Sdileni adresaru se muzete pokusit pomoci DRBD a pomoci HA nebo nejaky geograficky filesystem napriklad GFS, ktery podporuje RedHat. Nicmene pokud resim neco podobneho a chci nekolik serveru pro balancing zateze pouzivam pro data FC pole, ktere ma vsechny data a kazdy stroj s apachem je ma pripojene pomoci FC
Mne to pripada docela zvlastni, ze by napr. Facebook, kde db musi byt ohromna a predpokladam, ze tam je nasazen Oracle, by bezela na jednom miste. Jsem v tomto smeru lajk, jen me to zajima.
master1 < ---- > master2 / \ / \ V V V V sl1 sl2 sl3 sl4tech slavu muze byt na masterovi samozrejme vic, pak se ze kterehokoliv slava cte a na napr mastra1 zapisuje ... nebo muze byt kruhova master-master replikace ...
mysql NDBD cluster.
Load balancing lze uspesne zprovoznit i pod PF.
Co je to PF?
Tiskni
Sdílej: