Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Výsledek hlasování: Výchozím grafickým motivem Debianu 13 aneb Trixie bude Ceratopsian.
ja len jednu vec nechapem preco stale pocujem a citam vetu takejto konstrukcie:
"pouzivam Ubuntu / Mandrivu" a chcel by som "nieco viac unixovejsie" :)
skor by som to zmenil tuto vetu na :
"chcel by som nieco kde sa nebudem moct spoliehat na predpripravene moznnosti a budem musiet aj sam nastavit to a to aby mi system fungoval"
ak by bola otazka takto tak odporucam ARCH ak ma clovek rychli net alebo Debian ak ma rad instalaciu z DVD pri debian netinstall/bussines cd..
taktiez su tu distribucie ako Gentoo alebo / Lunar ci SourceMage ktore cakaju len na vas.
co sa tyka BSD tak zalezi co clovek chce ci chce BSDckove Ubuntu == PCBSD
alebo chce hlbsie riesenie ako vpripade OpenBSD ktore je vhodne aj nadesktop ak ma clovek intel grafiku, ktore maju lepsiu podporu nez v linuxe ...
Za jinaci solaris si uz potom musis zaplatit...Solaris je pro nekomercni pouziti a testovani porad zadarmo.
Illumos a OpenIndiana jsou zadarmo (bez dalších přívlastků).
To není pravda. Illumos a OpenIndiana jsou existující a funkční projekty, které navíc přitáhly spoustu bývalých elitních vývojářů ze Sun/Oracle. A taková Nexenta je už dlouho osvědčené řešení, i když mírně komerčnějšího charakteru.
FreeBSD. OpenBSD je fosilie s „giant locked“ kernelem, která je údajně bezpečná, ale ve skutečnosti nic převratného, co by stálo za vyzkoušení, neumí. Ani v oblasti zabezpečení, ani jako server, ani jako desktop. Nepodporuje ZFS, zatímco FreeBSD ano. Používám OpenBSD (nedobrovolně!) poměrně často a musím říct, že pro desktopové použití bych takový systém nedoporučoval.
K vyzkoušení nelinuxových UNIX-like systémů bych doporučil spíš následníky OpenSolarisu (Illumos, OpenIndiana). Drivery Intel i NVidia jsou tam samozřejmě k dispozici. Kancelářské i multimediální dovednosti tam nebudou problém. Giant Lock tam člověk nepotká, zatímco RBAC a ZFS ano.
Dobrý den.
V čem konkrétně je dle Vašeho, zřejmě dost subjektivního, názoru lepší HammerFS ? Nějaké odkazy, atd..
ZFS, který používá Solaris/OpenSolaris/OpenIndiana atd. a v omezené míře (o dost starší verzi) i FreeBSD, je v současnosti zcela jistě nejlepší FS a konkurovat mu může pouze BtrFS. A jak řekl klasik "Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat."
S pozdravem Marek
+1
ZFS .... dobra ptakovina ... a je se treba podivat i na HammerFS aby ste vedel co pisete
Netvrdím, že HammerFS je špatný FS, to zcela jistě ne. Má některé zajímavé "fičury" a IMHO je již ve stadiu, kdy je reálně použitelný, ale abych Vám odpověděl po Vašem způsobu: Je se treba podivat i na ZFS aby jste vědel co píšete......
Hlavně nechci vyvolat nějaké flame.
S pozdravem Marek
+1 , zfs .. hlavni nevyhoda je licence ( pro ty co maji Lin , atd..) , Paradoxne BTRFS a ZFS je v tuto chvili dilo stejne firmy :)
Na jasný dotaz, co přesně má HammerFS tak důležitého, že je „lepší“ než ZFS, jste ale neodpověděl. Kdo umí Googlit, ten několik slibů najde. Nicméně otázka je, které z těchto funkcí jsou pouhé plány, které jsou opravdu dostupné a (co je nejdůležitější) které se v praxi používají.
Vše, co umí ZFS, se používá už léta v praxi v ostrém nasazení. Tohle se o zatím HammerFS říct nedá. Nikdo nepochybuje o tom, že je to nadějný projekt se smělými plány, ale srovnávat ho se ZFS zatím příliš nelze.
Já vím velmi dobře, o čem OpenBSD je. Ale raději to sem nenapíšu, protože nemám důvod ani potřebu vyvolat flame.
Na mém osmiprocesorovém notebooku a podobném desktopu (Core i7 v obou případech) nemá giant-locked kernel co pohledávat. V tom byla moje jediná pointa. A o strojích v serverovně, které mají dva Xeony, tedy 16 až 32 virtuálních procesorů, snad ani nemá smysl se zmiňovat.
Výuku UNIXu na OpenBSD jsem absolvoval v roli studenta i v roli učitele (MFF UK). V obou případech to bylo utrpení, které má s dnešním UNIXem poměrně málo společného.
Nějak se otevřeně chlubíte tím, že neznáte následníky OpenSolarisu. Já používám Illumos. Nexenta nebo OpenIndiana jsou další pojmy, které by stálo za úvahu zadat do Googlu, než začnete vykřikovat „nic nového zatím není“. Prostě nemáte pravdu. Výroky o údajné zastaralosti hraničí s FUDem. Nesmysly o hodinách kompilací vypovídají o tom, že jste ten systém pravděpodobně nikdy neviděl.
Já na Linuxu žádný giant lock nemám. Máte-li kernel 2.6.37 a novější a nemáte-li žádné staré exotické ovladače, giant lock tam nemáte. Kromě toho, pozůstatky giant locku nejsou (přesněji řečeno nebyly) totéž co kompletně giant-locked kernel, víme?
O DragonFlyBSD tu nebyla řeč. To je zajímavý a v mnoha směrech obdivuhodný systém, který rozhodně stojí za zkoušku a byl by jistě solidní náhradou za OpenBSD při výuce. Clustering, který implementuje, se už notnou dobu chystám vyzkoušet.
muzete rict, ze to se s ZFS nestava, ale tim se ukaze jake tak asi mate zkusenosti prakticke s ZFS v opravdu realnem nasazeni
Vy máte nějaký přehled o zkušenostech ostatních lidí? Nebo máte je naléhavou potřebu někomu vysvětlit, že ZFS lze nenávratně poškodit úplně stejně jako každý jiný filesystém? Když nic jiného, můžete si napsat program, který otevře bloková zařízení se ZFS a přepíše všechna ZFS metadata něčím z /dev/urandom. Ale co přesně tohle dokazuje? V podstatě nic. A mimochodem, jak se s výše popsanou situací vyrovná Hammer, Btrfs, NTFS, Ext4, Reiser4...? Úplně stejně, tedy nijak. Prostě jsou situace, které žádný filesystém nemůže ustát.
Tvrzení, že Hammer je v některých ohledech lepší než ZFS, je takový folklor. Možná je FAT12 v některých ohledech lepší než ZFS. Jenže v celkovém průměru to srovnání dopadne výrazně jinak. Až bude Hammer tak důkladně vyzkoušený v produkčním nasazení jako ZFS a až bude umět aspoň rozumnou podmnožinu toho, co umí ZFS, pak se dá tvrdit, že těch několik věcí, které má navíc, stojí za úvahu. Do té doby je to yet another experimentální filesystém.
Než začnete vykřikovat, že ZFS nemá to či ono, je potřeba se zamyslet, s čím ZFS srovnáváte. Na ZFS mailing listech najdete například zprávu o jednom vážném incidentu se ZFS, který vedl ke ztrátě dat. Ten ovšem nastal na domácím amatérsky sestaveném diskovém poli s nejlevnějšími disky, které předstírají flush — tedy v konfiguraci, ve které žádný filesystém nedovede se stoprocentní jistotou ustát výpadek proudu spojený se selháním některého z disků. A něco takového se tam stalo. Takže se znova ptám: Který filesystém by tohle ustál? Podle mě žádný. Může mít sebelepší fsck, nicméně ve chvíli, kdy nějaká klíčová data nelze dohledat, si je žádný fsck nedomyslí. Z tohoto hlediska je pak jedno, jestli je fsck userspace utilita nebo součást kernelu (jako u ZFS).
argument jak noha! proc tedy? to ze nejaka aplikace jede na linuxu neznamena ze je aplikace OK, na OpenBSD se objevi spoustu chyb, mimojine diky malloc.Výuku UNIXu na OpenBSD jsem absolvoval v roli studenta i v roli učitele (MFF UK). V obou případech to bylo utrpení, které má s dnešním UNIXem poměrně málo společného.
Na debuggování aplikací pomocí alternativních alokátorů paměti se naprosto skvěle hodí Solaris a jeho následníci. Na to nepotřebuju OpenBSD s giant-locked kernelem, ve kterém se zase kvůli giant locku neprojeví spousta synchronizačních problémů, které Linux nebo Solaris odhalí ihned.
Kromě toho administrace UNIXu (bavíme-li se o tomto konkrétním tématu) nesouvisí ani trochu s programováním nebo s debuggováním správy paměti. V tomto předmětu se na kód v C (ani v jiném jazyce nižším než shell) nesahá.
U administrace UNIXu je spíš důležité, zda se nesesype kernel při každém druhém pokusu o konfiguraci CARP. (U OpenBSD ano.) Taktéž je důležité, aby ten systém bez problémů a ihned podporoval 6to4. OpenBSD ho naschvál neumí skoro vůbec. Dále je dobré mít solidní podporu současného NFS. Další minus pro OpenBSD. Systém pro výuku administrace UNIXu by měl být skutečně zabezpečený (například na Solarisu je vždy RBAC) a nikoliv pouze rádoby bezpečný jako OpenBSD.
OpenBSD je systém, který si stále na něco hraje. Hraje si na dobré zabezpečení, hraje si na spolehlivost... Ale v praxi u něj ani jednu z těchto kvalit nepozoruji. Škálovatelnost kernelu (síťových služeb, filesystému, ...) je nulová a uživatel může být rád, že to vůbec podporuje SMP (pouze pro uživatelský prostor, pochopitelně). Ten systém má přístup „one size fits all“. To by mohlo fungovat jedině tehdy, kdyby ta size byla pořádně velká. Což ale není případ OpenBSD.
A ubuntu neni unixovy system?
ZFS .... dobra ptakovinaa zaroven sa dokazete spytat taku kravinu ? p.s. zasadne vo forach tykam, ale toto je taka velka blbost, ze si to zasluzi vykanie.
Tiskni Sdílej: