Na Epic Games Storu lze do 15. června získat zdarma počítačovou hru PAYDAY 2 (ProtonDB, Wikipedie). Linuxový port přestal být ve čtvrtek 8. června podporován.
Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Ahoj,
mam 3x mikrotik, kazdy ma dva eth porty, pripojil jsem je vsechny do switche pres jeden port a druhy je pouzit pro samostatnout sit.
R1 - 192.168.1.0/24 : eth2 , 10.0.0.1/24 : eth1
R2 - 192.168.2.0/24 : eth2, 10.0.0.2/24 : eth1
R3 - 192.168.3.0/24 : eth2, 10.0.0.2/24 : eth1
Routery se navzajem vidi, pouzivaji paterni spojivaci sit 10.0.0.0/24, na kazdem routeru jsem nakonfiguroval OSPF jako backbone id: 0.0.0.0, pridal instance, area, network 10.0.0.0/24, interface (nastavil md5 a klic), povolil redistribuce static+connected routes.
Toto vse maka, routery se vidi s ospf jede, jen mi je zahadou, ze kdyz zapnu redistribuce-other-ospf tak nemam v routovacich tabulkacha duplicitni zaznamy, ze dana sit je dostupna pres nap.r1 a r2 (ten by mel mit horsi metriku), tedy aby routery redistribubvaly i routy naucene z ospf, abych mohl mit alternativni cestu do site, kdyz to prime spojeni nahodou umre, co delam blbe?
Řešení dotazu:
Diky za vycerpavajici popis, presto mi vrta hlavou proc se OSPF nenauci i alternativni cestu k cili pres druhy router, samozdrejme pouzivat ji defaultne nebude jelikoz ta alternativni trasa bude mit horsi metriku (pripocita se k ni cena trasy k router ktery cestu).
Mozna je problem v tom zapojeni, routery jsou pripojene k sobe jednim rozhranim pres switch, takze to nejsou zadne alternativni trasy, jelikoz se vsichni vidi, aby to fungovalo jak rikam asi bych musel routery zapojit mezi sebou do trojuhelniku, kazdy by mel tedy jedno rozhrani k sousedoi.
Diky za vycerpavajici popis, presto mi vrta hlavou proc se OSPF nenauci i alternativni cestu k cili pres druhy router,Protoze OSPF (narozdil od RIP nebo BGP) se neuci cesty, ale topologii site. Kazdy router v ramci OSPF zna kompletni topologii, takze si vzdy spocita tu nejkratsi (a kdyz dojde k nejakemu vypadku, tak proste upravi topologii a prepocita cesty).
Tiskni
Sdílej: