git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
openSUSE komunita vybírá nová loga. Jedním z cílů je odlišit se od SUSE. Aktuálně probíhá hlasování o logu openSUSE a čtyř distribucí Tumbleweed, Leap, Slowroll a Kalpa.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2023-12-05. Přehled novinek v příspěvku na blogu a poznámkách k vydání. Nově jej lze používat také s tmavým tématem.
Dnes je to 10 let, co byla vytvořena decentralizovaná kryptoměna Dogecoin. Autoři Billy Markus a Jackson Palmer ji původně zamýšleli jako vtip. Znakem kryptoměny je pes Shiba-Inu známý z internetových memů.
v sudoers mozete pouzivat wildcards, takze napriklad mozete iba povolit
vi /cesta1/*
alebo zakazat
!vi /etc/sudoers, !visudo, !vi * /etc/*
zopar prikladov sa da najst napriklad tu -> http://www.gratisoft.us/sudo/sudoers.man.html
Cmnd_Alias VI_DIR = /usr/bin/vi /data/*, /usr/bin/vim /data/*
Cmnd_Alias CHOWN_DIR = /bin/chown * /var/www/*, !/bin/chown * /var/www/* *
%test ALL = NOPASSWD:NOEXEC: VI_DIR, CHOWN_DIR
sudo nevyhodnocuje relativne cesty, takze uzivatel musi zadat celu cestu k suboru, co moze byt obcas na pritaz, tym myslim:
cd /data; sudo vi file.txt
neprejde, ale toto prejde:
sudo vi /data/file.txt
Spomenute pravidla nie su idealne, ale pre predstavu by to mohlo stacit.
Pro restartovani jednotlivych sluzeb bych pouzil sudo, v konfiguraci je mozne omezit i parametry. Je tak mozne napr. povolit jen "/usr/local/etc/rc.d/slapd restart".
Pro umozneni editace konfiguraci bude asi potreba pouzit vhodna prava na jednotlive editovatelne soubory. Bud standardni, nebo ACL. Pouziti sudo by bylo obtizne, protoze i kdyz sudo dovoli spustit jen "vi /usr/local/etc/apache22/httpd.conf", tak tezko zakaze uzivateli v takto spustenem vi otevrit a prepsat jiny soubor.
Dalsi moznosti je pouzit jaily. Neznam situaci a nedokazu posoudit, jestli se tam jejich pouziti hodi, ale je to pomerne levny zpusob, jak oddelit spravu jednotlivych sluzeb. Kazda bude mit vlastni jail, takze si spravci jednotlivych aplikaci nemuzou lezt do zeli.
Tomaspozor na prikazy vi , vim a podobne v sudoers. co sa stane ked spustim vi , a v nom sa escapnem do shellu cez !sh ? tusim ze sa da niekde v sudoers nejakym parametrom tomu zabranit, ale aj tak odporucam namiesto vi davat sudoedit, alebo tusim nejak tak sa vola ta binarka. dalsi problem ktory sme mali s wildcards v sudoers, je ze nefungovali podla nasho ocakavania vapriklad ALL = NOPASSWD: cat /var/www* a fungovalo sudo cat /var/www/hocico /etc/shadow , hoci samotne sudo cat /etc/shadow nie
noexec
parameter v /etc/sudoers.
Je tam aj varovanie, že daný parameter funguje len na nativne dynamický linkované spustitelné súbory. Statické spustitelné súbory to neovplivňuje.
Viac info man sudoers
.
Tiskni
Sdílej: