Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
# gpart show
Ako je spraveny mirror:?
# gmirror list
Bohuzial pri gmirror*
nie je mozne robit sync ako pri ZFS - vyberes disk, sync, vyberes druhy disk, sync a mas raid na novych diskoch. tu je to pracnejsie. myslim, ze som to tu uz na abclinxu aj niekomu pisal pre FreeBSD.
Pripravu vies spravit online, raz ten server ale otocit (rebootnut) musis. postupoval by si takto:
a) split mirroru, jeden 80GB disk mas volny
b) vyber 80GB disk, vloz 500GB disk (v 8.2 este cez atacontrol
)
c) priprav 500GB disk (vhodne pouzit GPT table), sprav novy gmirror (nemoze sa volat ako stary), mountni si to pod /mnt/ns
d) ak mas viac geom partitions, mountni aj tie, napr.:
/mnt/ns /mnt/ns/var /mnt/ns/tmp /mnt/ns/usre) cez rsync prekopiruj data do
/mnt/ns
, napr:
cd /; rsync -avxH . /mnt/ns/
Takto to urob pre vsetky mountpointy. Ak ti na tom serveri bezi DB, pripadne nieco, co zapisuje data, je nutne ju na tu chvilu pri syncovani vypnut.
Nezabudni zmenit v /mnt/ns/etc/fstab
mountpointy tak, aby odrazali novy nazov gmirror-u.
Checkni stav utilizacie cez df -m
, FS v /
a /mnt/ns
by mali byt cca rovnake (nejake odchylky v byte-och mozu nastat)
Doublecheckni, ze si nezabudol na to, ze je to bootovatelny disk (boot0 si nahral na prvu particiu pri vytvarani particii cez gpart
). Ak je vsetko ok, otoc server. Nabootuj cez druhy, velky, disk.
Ak je vsetko ok, zrus stary gmirror na starom disku, vymen za novy, vytvor particie podla noveho gmirroru a daj syncovat.
Tiskni
Sdílej: