Ubuntu na 𝕏 zveřejnilo text Plucky Puffin (odvážný papuchalk). Jedná se o jméno pro Ubuntu 25.04?
Google vyvíjí apku Terminal s Linuxem na Androidu (YouTube). Apka je součástí Android Virtualization Frameworku (AVF).
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal Přehled kybernetických incidentů za září 2024 (pdf). Evidováno bylo 21 kyberbezpečnostních incidentů. Na účastníky mezinárodní bezpečnostní konference IISS Prague Defence Summit cílila phishingová kampaň.
Minetest (Wikipedie), tj. multiplatformní open source voxelový herní engine a hra inspirovaná Minecraftem, se přejmenovává na Luanti.
Minulý týden byl představen (YouTube) Rocky Linux from CIQ (RLC) aneb Rocky Linux s komerční podporou od společnosti CIQ. Cena podpory je 25 000 dolarů ročně bez ohledu na počet jader CPU, serverů nebo virtuálních počítačů.
Byla aktualizována časová osa podpory Manifest V2 v Chrome, tj. verze API rozšíření webových prohlížečů. V průběhu týdnů budou rozšíření Chrome používající tuto verzi deaktivována a uživatelům budou doporučeny alternativy používající Manifest V3. Uživatelé Chrome si mohou pomocí "chrome://extensions/" zjistit, kterých rozšíření se to týká. Například také uBlock Origin. Podporu Manifest V2 v Chrome bude možné dočasně prodloužit nastavením ExtensionManifestV2Availability.
Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
# gpart show
Ako je spraveny mirror:?
# gmirror list
Bohuzial pri gmirror*
nie je mozne robit sync ako pri ZFS - vyberes disk, sync, vyberes druhy disk, sync a mas raid na novych diskoch. tu je to pracnejsie. myslim, ze som to tu uz na abclinxu aj niekomu pisal pre FreeBSD.
Pripravu vies spravit online, raz ten server ale otocit (rebootnut) musis. postupoval by si takto:
a) split mirroru, jeden 80GB disk mas volny
b) vyber 80GB disk, vloz 500GB disk (v 8.2 este cez atacontrol
)
c) priprav 500GB disk (vhodne pouzit GPT table), sprav novy gmirror (nemoze sa volat ako stary), mountni si to pod /mnt/ns
d) ak mas viac geom partitions, mountni aj tie, napr.:
/mnt/ns /mnt/ns/var /mnt/ns/tmp /mnt/ns/usre) cez rsync prekopiruj data do
/mnt/ns
, napr:
cd /; rsync -avxH . /mnt/ns/
Takto to urob pre vsetky mountpointy. Ak ti na tom serveri bezi DB, pripadne nieco, co zapisuje data, je nutne ju na tu chvilu pri syncovani vypnut.
Nezabudni zmenit v /mnt/ns/etc/fstab
mountpointy tak, aby odrazali novy nazov gmirror-u.
Checkni stav utilizacie cez df -m
, FS v /
a /mnt/ns
by mali byt cca rovnake (nejake odchylky v byte-och mozu nastat)
Doublecheckni, ze si nezabudol na to, ze je to bootovatelny disk (boot0 si nahral na prvu particiu pri vytvarani particii cez gpart
). Ak je vsetko ok, otoc server. Nabootuj cez druhy, velky, disk.
Ak je vsetko ok, zrus stary gmirror na starom disku, vymen za novy, vytvor particie podla noveho gmirroru a daj syncovat.
Tiskni Sdílej: