Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
FreeBSD je úplně v pohode. Nepřijde mi přechod z nějaké Linuxové distribuce složitější, než přechod na distribuci jinou. Snad jen to, že je oddělenej základní systém od dalších balíčků, takže se i zvlášť aktualizuje. Podle mě to je ale spíš plus.
Běží mi to doma pod lavicí na Microserveru od HP. Jdou mi tam zálohy(Samba), Plex na filmy(překvapivě to zvládá ten Celeron bez problémů...), dva virtuály, Syncthing a další takové ty domácí věci. Používám prakticky jen balíčky bez portů a přiznávám firewall nastavenej nemám, protože to sedí za Mikrotikem, ale IMHO nejlepší z nich je PF. Samozřejmě není tak snadné jako UFW, ale nějaká nadstavba určitě existovat bude(PF mimo jiné používá macOS).
Používal jsem to kdysi na desktopu, ale teď jsem zpohodlněl, použil jsem to na ten server hlavně kvůli zfs, které tou dobou pod Linuxem nebylo moc podporované
Tiskni
Sdílej: