Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Řešení dotazu:
a) vyrobit si složšku který jakoby méno začíná tečkou '.' aby byla neviditelná :D :D
b) prostě ji to ukázat že to tam máš ;D když se ti hrabe v pc tak se asi jako znáte ne :D ;D
Především a v první řadě: UNIXová oprávnění. (Přece nemá jiný uživatel přístup ke stejnému účtu, že ne… A už vůbec nemá root
a, samozřejmě.)
V případě hodně divných požadavků na zabezpečení můžou pomoct navíc POSIX ACL. Nebo taky něco na způsob kombinace skupinových hesel a ACL, takže něco se dá zpřístupnit pouhým přihlášením, ale něco vyžaduje extra skupinové heslo. (Skupinu může (a měl by, ideálně) používat klidně jeden uživatel.)
Dál už je potom všechno ostatní spíš kanón na vrabce než cokoliv jiného.
Pokud to má být nějaké kryptografické řešení, jednoznačně ecryptfs — to je standardní šifrování typu „adresář do adresáře“, léty prověřené a osvědčené a ani z hlediska výkonu není k zahození.
Jenže ecryptfs nebo šifrované filesystémy obecně (bez dalších opatření) chrání jenom proti přečtení těch dat, ne proti jejich poškození nebo smazání.
Zajímavým faktem je, že o ecryptfs existuje méně FUD-pověr než o EncFS. Jestli je to výhoda a čeho je to výhoda, to nevím.
Tiskni
Sdílej: