Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Řešení dotazu:
a) vyrobit si složšku který jakoby méno začíná tečkou '.' aby byla neviditelná :D :D
b) prostě ji to ukázat že to tam máš ;D když se ti hrabe v pc tak se asi jako znáte ne :D ;D
Především a v první řadě: UNIXová oprávnění. (Přece nemá jiný uživatel přístup ke stejnému účtu, že ne… A už vůbec nemá root
a, samozřejmě.)
V případě hodně divných požadavků na zabezpečení můžou pomoct navíc POSIX ACL. Nebo taky něco na způsob kombinace skupinových hesel a ACL, takže něco se dá zpřístupnit pouhým přihlášením, ale něco vyžaduje extra skupinové heslo. (Skupinu může (a měl by, ideálně) používat klidně jeden uživatel.)
Dál už je potom všechno ostatní spíš kanón na vrabce než cokoliv jiného.
Pokud to má být nějaké kryptografické řešení, jednoznačně ecryptfs — to je standardní šifrování typu „adresář do adresáře“, léty prověřené a osvědčené a ani z hlediska výkonu není k zahození.
Jenže ecryptfs nebo šifrované filesystémy obecně (bez dalších opatření) chrání jenom proti přečtení těch dat, ne proti jejich poškození nebo smazání.
Zajímavým faktem je, že o ecryptfs existuje méně FUD-pověr než o EncFS. Jestli je to výhoda a čeho je to výhoda, to nevím.
Tiskni
Sdílej: