Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
Konference OpenAlt 2024 – jedinečné fórum, kde se každoročně sdružují lidé se zájmem o vývoj a využití svobodného a otevřeného softwaru a hardwaru, tvorbu, zpracování a zpřístupňování otevřených dat, svobodný přístup k informacím a vzdělávání – hledá přednášející, dobrovolníky a partnery. Konference proběhne 2. a 3. listopadu v prostorách FIT VUT v Brně. Vstup je zdarma.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.10 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.11. Z Vídně, jelikož tam zítra začíná Open Source Summit Europe. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna. Později také na Linux Kernel Newbies.
Grocy je open source ERP systém. Ne však pro plánování zdrojů v podnicích ale v domácnostech. Spravovat lze zásoby, povinnosti a úkoly. Vytvářet nákupní seznamy. Ověřovat dostupnost surovin pro recepty. Plánovat jídelníčky. Vyzkoušet lze online demo. Vývoj probíhá na GitHubu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
3D tiskárny Original Prusa MK4S (a MK4) v kombinaci s Prusamenty PLA a PETG mají mezinárodně uznávanou certifikaci UL 2904 GREENGUARD, která potvrzuje splnění přísných bezpečnostních standardů pro VOC a UFP.
Byla vydána verze R1/beta5 open source operačního systému Haiku (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Zdravím,
poraďte prosím, jak migrovat OS z Ext4 na Btrfs? Moje laická představa je taková, že bych pomocí rsync s patřičnými parametry OS vykopíroval z SSD na externí HDD, na tom SSD vytvořil GPT, vytvořil oddíl FAT32, druhý Btrfs a rsyncem tam vše vrátil. Mám 4 otázky:
rsync -avxHAXS --numeric-ids --info=progress2nebo
sudo rsync -aAhHPSvXz --inplace --numeric-ids --exclude={"/dev/*","/proc/*","/sys/*","/tmp/*","/run/*","/mnt/*","/media/*","/lost+found"} / /path/to/backupU druhé varianty mi bylo řečeno, že to nezkopíruje z /dev statická zařízení, která tam mají být a která by byla vidět v rootfs z live, kdy do /dev neni připojen dynamický generátor udevfs. Prý by tedy bylo lepší:
sudo mount --bind / /mnt/source sudo rsync ${parametry} /mnt/source /mnt/targetTakže jak?
Uvítám i jakoukoli jinou radu.
mkdir /mnt/source mount -o bind / /mnt/source rsync -Pav /mnt/source /mnt/targetNebo místo rsync použít "cp -av", je to jedno. Existují i parametry, pomocí nichž lze přeskočit /run /dev /proc apod., ale já raději jedu přes bind.
mount -o bind / /mnt/source
To jako tímhle způsobem mountuješ a následně exportuješ běžící systém?
A není lepší nastartovat live a rsyncnout vypnutý systém?
Částečně off-topic, ale přece:
Matně si vzpomínám (ale pouze matně, přece jenom hodně chlastám atd.), že od doby, kdy je systemd
a udev
a kamarádi už přímo v initramfs / initcpio / initjakkolivsetojmenuje, už v adresáři (mount pointu) /dev
vůbec žádná zařízení (uzlové soubory) permanentně být nemají + nemusí.
Přinejmenším já tam tedy nic nemám; když mountnu kořenový filesystém ještě jednou do /mnt
, abych tudy mohl nahlížet pod mountpointy, tak v /mnt/dev
(nebo případně /mnt/kořenový/subvolume/dev
, v závislosti na uspořádání FS) opravdu není vůbec nic. Prázdno.
Tj. ten přenos /dev
uzlů dost pravděpodobně není žádoucí ani potřebný.
Jak to udělat, aby to bootovalo?
/etc/fstab
, aby to odpovídalo realitě.mkconfig
skript, zatímco u jiných je potřeba v příkazové řádce kernelu něco explicitně (po)upravit, root=UUID=...
(pokud se při mkfs.btrfs
neobnoví UUID původního FS), rootflags=subvol=...
(pokud se nepoužívá implicitní subvolume), atd. atp.)ukify
nebo co se používá), pokud je to jediný způsob, jak upravit příkazovou řádku kernelu.Jak udělat subvolumes a čeho?Třeba
/etc
pro snadné zálohování / porovnávání / verzování. Taky různé podadresáře /var
(případně /var
samotný), podle velikosti a míry využití. Aby se dali třeba různí démoni odděleně snapshotovat a zálohovat, aby se spolu s důležitými daty nezálohoval taky /var/cache
, atd. (Virtualizace typu libvirtd
si obvykle nějaké snapshoty vytvoří samovolně.)
Pokud jde o /home
, tam je nejlepší nedělat manuálně žádné subvolume, ale nechat to na systemd-homed
(/etc/systemd/homed.conf
):
[Home] DefaultStorage=subvolume DefaultFileSystemType=btrfs
Vím o tom, ale chtěl jsem mít OS zašifrovaný LUKSem, takže vize byla taková, že na ext. HDD přemístím OS, vytvořím na původním SSD GPT, FAT32 oddíl pro EFI, zbytek zašifruji, vytvořím Btrfs, vrátím OS a doladím.
Zapomněl jsem napsat, že třeba k3dAR s tím nemá moc dobrou zkušenost. OS se mu pár dní po konverzi rozsypal.
Tiskni Sdílej: