Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravím,
poraďte prosím, jak migrovat OS z Ext4 na Btrfs? Moje laická představa je taková, že bych pomocí rsync s patřičnými parametry OS vykopíroval z SSD na externí HDD, na tom SSD vytvořil GPT, vytvořil oddíl FAT32, druhý Btrfs a rsyncem tam vše vrátil. Mám 4 otázky:
rsync -avxHAXS --numeric-ids --info=progress2nebo
sudo rsync -aAhHPSvXz --inplace --numeric-ids --exclude={"/dev/*","/proc/*","/sys/*","/tmp/*","/run/*","/mnt/*","/media/*","/lost+found"} / /path/to/backupU druhé varianty mi bylo řečeno, že to nezkopíruje z /dev statická zařízení, která tam mají být a která by byla vidět v rootfs z live, kdy do /dev neni připojen dynamický generátor udevfs. Prý by tedy bylo lepší:
sudo mount --bind / /mnt/source sudo rsync ${parametry} /mnt/source /mnt/targetTakže jak?
Uvítám i jakoukoli jinou radu.
mkdir /mnt/source mount -o bind / /mnt/source rsync -Pav /mnt/source /mnt/targetNebo místo rsync použít "cp -av", je to jedno. Existují i parametry, pomocí nichž lze přeskočit /run /dev /proc apod., ale já raději jedu přes bind.
mount -o bind / /mnt/source
To jako tímhle způsobem mountuješ a následně exportuješ běžící systém?
A není lepší nastartovat live a rsyncnout vypnutý systém?
Částečně off-topic, ale přece:
Matně si vzpomínám (ale pouze matně, přece jenom hodně chlastám atd.), že od doby, kdy je systemd
a udev
a kamarádi už přímo v initramfs / initcpio / initjakkolivsetojmenuje, už v adresáři (mount pointu) /dev
vůbec žádná zařízení (uzlové soubory) permanentně být nemají + nemusí.
Přinejmenším já tam tedy nic nemám; když mountnu kořenový filesystém ještě jednou do /mnt
, abych tudy mohl nahlížet pod mountpointy, tak v /mnt/dev
(nebo případně /mnt/kořenový/subvolume/dev
, v závislosti na uspořádání FS) opravdu není vůbec nic. Prázdno.
Tj. ten přenos /dev
uzlů dost pravděpodobně není žádoucí ani potřebný.
Jak to udělat, aby to bootovalo?
/etc/fstab
, aby to odpovídalo realitě.mkconfig
skript, zatímco u jiných je potřeba v příkazové řádce kernelu něco explicitně (po)upravit, root=UUID=...
(pokud se při mkfs.btrfs
neobnoví UUID původního FS), rootflags=subvol=...
(pokud se nepoužívá implicitní subvolume), atd. atp.)ukify
nebo co se používá), pokud je to jediný způsob, jak upravit příkazovou řádku kernelu.Jak udělat subvolumes a čeho?Třeba
/etc
pro snadné zálohování / porovnávání / verzování. Taky různé podadresáře /var
(případně /var
samotný), podle velikosti a míry využití. Aby se dali třeba různí démoni odděleně snapshotovat a zálohovat, aby se spolu s důležitými daty nezálohoval taky /var/cache
, atd. (Virtualizace typu libvirtd
si obvykle nějaké snapshoty vytvoří samovolně.)
Pokud jde o /home
, tam je nejlepší nedělat manuálně žádné subvolume, ale nechat to na systemd-homed
(/etc/systemd/homed.conf
):
[Home] DefaultStorage=subvolume DefaultFileSystemType=btrfs
Vím o tom, ale chtěl jsem mít OS zašifrovaný LUKSem, takže vize byla taková, že na ext. HDD přemístím OS, vytvořím na původním SSD GPT, FAT32 oddíl pro EFI, zbytek zašifruji, vytvořím Btrfs, vrátím OS a doladím.
Zapomněl jsem napsat, že třeba k3dAR s tím nemá moc dobrou zkušenost. OS se mu pár dní po konverzi rozsypal.
Tiskni
Sdílej: