Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Řešlili jsme podobný problém na síti s WinNT4 serverem. Po nočním výpadku proudu, co UPSka nezvládla, bylo potřeba, aby různá Win naběhla až po serveru.
Nejjednodušší řešení bylo do boot stanicových Win vložit pauzu 120s. Uživatel to ve dne přeskočí a v noci mu to nevadí.
O FreeBSD toho moc nevím, ale u Linuxu jsem četl, že bootuje pomaleji (než WXP), protože to nikdy nebylo potřeba odlaďovat. Když už se server po roce vypne, aby se vyluxoval prach, nějaká 1min už nikoho nezabije.
Linuxové služby se pouštějí jedna hezky po druhé. U Win si dali práci a služby, kde to jde, spouštějí souběžně. Linux to prý také umí, chce to hodně zkoušení a odlaďování. Nemám představu jak, možná polož dotaz "souběžné spouštění služeb".
make -j
. Myslim ze uz jsem o tom nekde cetl, jenom to ted nemuzu najit. Problem je, ze u normalniho sysvinit by si clovek musel sam napsat ty zavislosti, na Gentoo by ten Makefile asi sel vytvorit automaticky, jak by to slo na FreeBSD nevim.
Tiskni Sdílej: