Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Řešlili jsme podobný problém na síti s WinNT4 serverem. Po nočním výpadku proudu, co UPSka nezvládla, bylo potřeba, aby různá Win naběhla až po serveru.
Nejjednodušší řešení bylo do boot stanicových Win vložit pauzu 120s. Uživatel to ve dne přeskočí a v noci mu to nevadí.
O FreeBSD toho moc nevím, ale u Linuxu jsem četl, že bootuje pomaleji (než WXP), protože to nikdy nebylo potřeba odlaďovat. Když už se server po roce vypne, aby se vyluxoval prach, nějaká 1min už nikoho nezabije.
Linuxové služby se pouštějí jedna hezky po druhé. U Win si dali práci a služby, kde to jde, spouštějí souběžně. Linux to prý také umí, chce to hodně zkoušení a odlaďování. Nemám představu jak, možná polož dotaz "souběžné spouštění služeb".
make -j
. Myslim ze uz jsem o tom nekde cetl, jenom to ted nemuzu najit. Problem je, ze u normalniho sysvinit by si clovek musel sam napsat ty zavislosti, na Gentoo by ten Makefile asi sel vytvorit automaticky, jak by to slo na FreeBSD nevim.
Tiskni
Sdílej: