abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 583 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?

    4.12.2004 22:58 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Přečteno: 146×
    Zdravim

    Ma snaha udelat ve skole Linuxove terminaly sice zatim vychazi, al eaz na jeden detail, jedini aplikacni server kde by to mohlo byt pobezi na FreeBSD. Takze z linuxovych terminalu budoiu BSD terminaly.

    LTSP je jednak minidistribuce linuxu zalozena na BusyBoxu a pak sada bashovejch skriptu ktere prolezou hostitelskej system a prenastavej konfiguraky vsech potrebnych sluzeb. Snazil jsem se spustit na slackwaru a pochopitelne to neslo, nejprve ze nejsem root ackoliv jsem byl (pozadoval jednu shellovou promennou ktera ve slacku neni, tak jsem mu ji dal), pak ze slackware neni v soucasnosti podporovan a pak kdesi cosi, no na mile skripty jsem se vykaslal a vsechny sluzby (zatim vyjma syslogu, nenasel jsem jak zapnout sitovy logovaci server) bezi a bezdiskovej terminal funguje.

    Muzu ocekavat ze to takhle bude fungovat i na FreeBSD? Potrebuju DHCP (to by nemel byt problem, mozna pobezi i na jinem, linuxovem stroji), pak TFTP server, tam by mohl byt zadrhel (aby vubec byl a aby byl kompatibilni), pak NFS (to by snad byt problem nemel) a pak XDMCP (tam problem necekam).

    Tenhle server nebude tak uplne muj, spravujou ho kolegove. Ja jsme stejne FreeBSD nevidel ani z rychliku.

    Sice jsem se na nic konkretniho nezeptal, ale snad se neco dozvim.

    Diky

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Odpovědi

    5.12.2004 13:03 Tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Ahoj,

    LTSP jsem na FreeBSD pouzival. Nastaveni sluzeb na strane BSD jsem delal radeji rucne, skriptu jsem se bal. TFTP server je v zakladni instalaci FreeBSD, staci ho povolit v inetd.conf, dhcp server je nutne doinstalovat (bud package nebo z portu). Od LTSP jsem nicmene upustil a nyni pouzivam "vrozenou" funkcionalitu FreeBSD, kterou doporucuji k prostudovani. Konfigurace je celkem dobre dokumentovana v handbooku: http://www.freebsd.org/doc/en_US.ISO8859-1/books/handbook/network-diskless.html . Vyhody vidim ve snadnem doinstalovani software (klienti pouzivaji cele /usr ze serveru), snadne aktualizaci (provadi se spolecne se serverem), vestavene podpore sitoveho swapu a (alespon z meho pohledu) pruhlednejsimu procesu bootovani, kdy standardni FreeBSD bootloader zahrnuje podporu pro PXE, takze natazeni kernelu a modulu probiha v jeho rezii a neni nutne pouzivat mknbi (nebo jak se to jmenuje). Nevyhody jsou, ze to neni linux ;-), nastaveni bude asi trochu slozitejsi, nez spusteni ./install.sh a jinak dobra dokumentace jeste plne nezohlednuje 5.x verze FreeBSD.

    Tomas
    6.12.2004 14:53 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LTSP na FreeBSD - mam ocekavat problemy?
    Zdravim

    Diky za reakci. Ja zustanu u LTSP, upgradovat minidistribuci LTSP snad ani neni potreba, defaultni jadro 2.4.24 z LTSP mi staci a navic tam pridam moznost vyberu na kterej apliakcni serevr se bude klient pripojovat, bud default BSD nebo nejakej jinej linux, mozna si zkusim pohrat i s wokennim terminal serverem.

    Instalacni skripty z LTSP nepouzivam, jsou jednak nefunkcni a za druhy chaoticky. Pouzivam jenom rc.local spolu s rc.setupx a rc.setupx3 ktere si berou konfiguraci z lts.conf. To mi prijde i docela prehledny. Krok za krokem to vytvari konfiguraci klienta.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.