Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Zapscape aneb CVE-2026-64561. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala 6 let (od července 2020 do července 2026).
Počítačová hra Knytt napsaná v Multimedia Fusion 2 byla vydána před 20 lety. Při této příležitosti byl dnes představen moderní port (YouTube) této plošinovky na současné operační systémy pod názvem Knytt Classic. Je zdarma k dispozici na Steamu a GOG.com.
Americká technologická společnost Meta Platforms představila nový model umělé inteligence (AI) Muse Glimmer. Model je menší než přední modely AI od konkurence a má běžet přímo na počítačích uživatelů. Meta model zpřístupní jako open source, tedy otevřený software. Nový model je navržen tak, aby zvládal takzvané agentní úkoly na počítačích se spotřebitelskou grafickou kartou. Klade si tak za cíl uspokojit poptávku po systémech AI, které běží přímo na zařízeních uživatelů.
V pátek 28. srpna 2026 se v pražském Karlíně uskuteční již osmý Mobilní Hackday. Akce začne v 10:00 a potrvá až do večera. Setkání proběhne v prostorách SUSE Linux, s.r.o. na adrese Křižíkova 148/34, Praha 8 – Karlín. Nejbližší zastávkou je Křižíkova, kam se lze dostat tramvají i metrem. Na programu budou například novinky z posledních měsíců, možnosti, jak si zjednodušit práci s LLM/AI, a také nová linuxová distribuce BengalOS, včetně … více »
Jakub Vrána vydal Adminer ve verzi 6.0.0 s více než 130 změnami: "Většina změn vznikla s asistencí Claude Opus 5. Někteří lidi se bojí, že AI asistence může kód zamořit technickým dluhem. To je jistě pravda, pokud vývojář všechny změny bezduše odbouchne Enterem. Ale pokud si pořádně projde plán, vyjedná v něm změny a pak totéž udělá i s vygenerovaným kódem, kvalita kódu stoupne a technický dluh naopak klesne. Je to jako párové programování s
… více »Sam Aaron vydal novou major verzi 5.0.0 aplikace Sonic Pi (Wikipedie) určené také pro výuku programování pomocí skládání hudby. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
U příležitosti 30. výročí vydání počítačové hry Quake byla vydána nová epizoda s názvem Dawn of the Machine (Steam).
Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na sérii bezpečnostních záplat (CVSS 9.9) v produktech Cisco řešících kritické zranitelnosti umožňující obejití autentizace, eskalaci oprávnění, vzdálené spuštění kódu a odepření služby. Úspěšné zneužití může útočníkům umožnit získat neoprávněný přístup k dotčeným systémům, kompromitovat zařízení Cisco Catalyst SD-WAN a Cisco IOS XE, spustit libovolný kód, zpřístupnit citlivé informace nebo narušit dostupnost postižených systémů.
Soud v americkém státě Nové Mexiko ve čtvrtek nařídil internetové společnosti Meta Platforms zaplatit 567 milionů dolarů (téměř 12 miliard Kč) za újmy, které její platformy působí mladým lidem. S přihlédnutím k dřívějšímu verdiktu tak má společnost celkem zaplatit 942 milionů dolarů, což je malý zlomek jejího ročního výnosu, který loni činil 60 miliard dolarů. Čtvrteční verdikt firmě také nařizuje, aby změnila způsob, jakým její
… více »vfs.usermount na 1. A to je problem. Chcem aby sa mi to nastavilo vzdy pri starte systemu, takze som nastavil v /etc/sysctl.confvfs.usermount=1
Neslo to. Tak som skusil nastavenie v /boot/loader.confvfs.usermount="1"
Ani to nefunguje. Ine veci v sysct mi takto funguju. Teraz si to musim vzdy po starte systemu nastavit manualne. Nevie niekto kde moze byt problem?
Diky.
[frank@hidden frank]$ cat /etc/sysctl.conf # $FreeBSD: src/etc/sysctl.conf,v 1.1.2.3 2002/04/15 00:44:13 dougb Exp $ # # This file is read when going to multi-user and its contents piped thru # ``sysctl'' to adjust kernel values. ``man 5 sysctl.conf'' for details. # vfs.usermount=1Mám FreeBSD 4.11-RELEASE-p11, funguje mi to.
djaara@router0$ ls -l rc.sysctl -rw-r--r-- 1 root wheel 1898 Jan 21 16:46 rc.sysctl djaara@router0$^^Teď by se sysctl neměl při bootu spouštět Nastavime vlastníkovi execute bit:
chmod u+x rc.sysctl.
djaara@router0$ ls -l rc.sysctl -rwxr--r-- 1 root wheel 1898 Jan 21 16:46 rc.sysctl djaara@router0$^^A teď by se při bootu spouštět měl Tedy pokud se nepletu, zhe...
rc.sysctl v adresari /etc vobec neexistuje.
Ak mas na mysli skript /etc/rc.d/sysctl, ktory sa spusta pri starte a prehladava subor /etc/sysct.conf, tak ten ma nastaveny execute bit.
FreeBSD router0.hanafree.net 4.11-RELEASE FreeBSD 4.11-RELEASE #0: Fri Jan 21 17:21:22 GMT 2005 jsou vsechny rc skripty primo v /etc (pravda s radou 5.x sem si jeste nehral...).
Je tu nekolik moznosti kde je chyba. Execute ma rc.sysctl nastaven jak rikate, pak mozna hleda nastaveni v jinem souboru nez je /etc/sysctl.conf a/nebo je v tomto souboru preklep v tom co se ma nastavit.
f@laptop:~> ls -l /etc/sysctl.conf -rw-r--r-- 1 root wheel 447B Jan 7 2005 /etc/sysctl.confa v něm:
f@laptop:~> cat /etc/sysctl.conf # $FreeBSD: src/etc/sysctl.conf,v 1.8 2003/03/13 18:43:50 mux Exp $ # # This file is read when going to multi-user and its contents piped thru # ``sysctl'' to adjust kernel values. ``man 5 sysctl.conf'' for details. # # Uncomment this to prevent users from seeing information about processes that # are being run under another UID. #security.bsd.see_other_uids=0 vfs.usermount=1 vfs.vmiodirenable=1 hw.snd.pcm0.vchans=4 hw.snd.maxautovchans=4Tenhle soubor se načítá skutečně v /etc/rc.d/sysctl ktery pohopitelne musí být spustitelnej... Čili asi bych zkusil ručně dát:
/etc/rc.d/sysctla pokud to zařve tak bych zkoumal proč, pokud ne, pak bych zkoumal proč se to nepouští během startu.
/etc/rc.d/sysctl tak som do kazdej vetvy skriptu vpisal nejake to echo, aby som vedel co sa vlastne deje. Moje nefungujuce sysctl bolo v poslednom riadku konfiguraku /etc/sysctl.conf. A po spusteni /etc/rc.d/sysctl sa k nemu spravalo ako ku komentaru, vsetky sysctl uvedene nad nim fungovali!!!vfs.usermount a funguje to./etc/rc.d/sysctl? Alebo mi nieco zase uslo?
Dik za vsetky vase postrehy
wc -l hlasi nulu, gcc -ansi -pedantic -Wall hlasi warning, ak za poslednou } nie je znak noveho riadku a pod.
Tiskni
Sdílej: