Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
Dam ti admin prava (i) na tuto sekci. Kdyz prohledas blogy, parkrat se to tu uz resilo. Podle mne nejlepsi zpusob je navrnout si strukturu ve filesystemu jako adresare a az budes spokojeny, tak zmeny provest na abicku. Jinak pozor - nektere sekce jsou jen hardlinky na jine sekce, tak abys vedel.
...např. sekce procesory může být klidně změněna na jediný příspěvek s nápisem „všechny x86 a x86_64“.
Liší se instrukční sady, podpora virtualizace apod., takže to by stálo za to do určité míry ponechat.
To samé např. u HDD – existuje vůbec IDE / SATA / SCSI / SAS disk, který by v Linuxu nefungoval?
Nějaké ty externí...?
Liší se instrukční sady, podpora virtualizace apod., takže to by stálo za to do určité míry ponechat.Ale pod Linuxem fungují i se všemi fíčurami. Je otázka, jak je ta databáze směřovaná a co má tedy vlastně obsahovat. Jestli je to spíš rádce pro ty, kteří mají něco na stole a nevědí, jak to rozchodit, nebo spíš pro ty, kteří si tam vybírají něco ke koupi. Problémem je, že pro ty druhé je ta databáze rozsahem silně nedostatečná.
Nějaké ty externí...?eSata funkční jsou, USB massstorage taky, zbytek se může nechat.
Tak mne napadá... prostě seznam funkčních (pod GNU/Linuxem otestovaných) věcí?Pro věci, které fungují out-of-the-box určitě – třeba ty procesory nebo disky.
Mazat, nejedná-li se o duplicity/nepatřičnosti, nemá příliš logiku, to by spíše uškodilo (AbcLinuxu.cz jako takovému).To si nemyslím. Jeden můj bývalý spolužák např. v databázi ABCLinuxu hledal svoji sestavu, když chtěl ozkoušet Linux, a protože tam nenašel ten jeden konkrétní model procesoru, jehož byl vlastníkem, pojal podezření, že v Linuxu fungovat nemusí a několik minut mě kvůli tomu otravoval na ICQ. Řekl bych, že takových lidí bude víc.
Tiskni
Sdílej: