Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Řešení dotazu:
Dam ti admin prava (i) na tuto sekci. Kdyz prohledas blogy, parkrat se to tu uz resilo. Podle mne nejlepsi zpusob je navrnout si strukturu ve filesystemu jako adresare a az budes spokojeny, tak zmeny provest na abicku. Jinak pozor - nektere sekce jsou jen hardlinky na jine sekce, tak abys vedel.
...např. sekce procesory může být klidně změněna na jediný příspěvek s nápisem „všechny x86 a x86_64“.
Liší se instrukční sady, podpora virtualizace apod., takže to by stálo za to do určité míry ponechat.
To samé např. u HDD – existuje vůbec IDE / SATA / SCSI / SAS disk, který by v Linuxu nefungoval?
Nějaké ty externí...?
Liší se instrukční sady, podpora virtualizace apod., takže to by stálo za to do určité míry ponechat.Ale pod Linuxem fungují i se všemi fíčurami. Je otázka, jak je ta databáze směřovaná a co má tedy vlastně obsahovat. Jestli je to spíš rádce pro ty, kteří mají něco na stole a nevědí, jak to rozchodit, nebo spíš pro ty, kteří si tam vybírají něco ke koupi. Problémem je, že pro ty druhé je ta databáze rozsahem silně nedostatečná.
Nějaké ty externí...?eSata funkční jsou, USB massstorage taky, zbytek se může nechat.
Tak mne napadá... prostě seznam funkčních (pod GNU/Linuxem otestovaných) věcí?Pro věci, které fungují out-of-the-box určitě – třeba ty procesory nebo disky.
Mazat, nejedná-li se o duplicity/nepatřičnosti, nemá příliš logiku, to by spíše uškodilo (AbcLinuxu.cz jako takovému).To si nemyslím. Jeden můj bývalý spolužák např. v databázi ABCLinuxu hledal svoji sestavu, když chtěl ozkoušet Linux, a protože tam nenašel ten jeden konkrétní model procesoru, jehož byl vlastníkem, pojal podezření, že v Linuxu fungovat nemusí a několik minut mě kvůli tomu otravoval na ICQ. Řekl bych, že takových lidí bude víc.
Tiskni
Sdílej: