Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Řešení dotazu:
Dam ti admin prava (i) na tuto sekci. Kdyz prohledas blogy, parkrat se to tu uz resilo. Podle mne nejlepsi zpusob je navrnout si strukturu ve filesystemu jako adresare a az budes spokojeny, tak zmeny provest na abicku. Jinak pozor - nektere sekce jsou jen hardlinky na jine sekce, tak abys vedel.
...např. sekce procesory může být klidně změněna na jediný příspěvek s nápisem „všechny x86 a x86_64“.
Liší se instrukční sady, podpora virtualizace apod., takže to by stálo za to do určité míry ponechat.
To samé např. u HDD – existuje vůbec IDE / SATA / SCSI / SAS disk, který by v Linuxu nefungoval?
Nějaké ty externí...?
Liší se instrukční sady, podpora virtualizace apod., takže to by stálo za to do určité míry ponechat.Ale pod Linuxem fungují i se všemi fíčurami. Je otázka, jak je ta databáze směřovaná a co má tedy vlastně obsahovat. Jestli je to spíš rádce pro ty, kteří mají něco na stole a nevědí, jak to rozchodit, nebo spíš pro ty, kteří si tam vybírají něco ke koupi. Problémem je, že pro ty druhé je ta databáze rozsahem silně nedostatečná.
Nějaké ty externí...?eSata funkční jsou, USB massstorage taky, zbytek se může nechat.
Tak mne napadá... prostě seznam funkčních (pod GNU/Linuxem otestovaných) věcí?Pro věci, které fungují out-of-the-box určitě – třeba ty procesory nebo disky.
Mazat, nejedná-li se o duplicity/nepatřičnosti, nemá příliš logiku, to by spíše uškodilo (AbcLinuxu.cz jako takovému).To si nemyslím. Jeden můj bývalý spolužák např. v databázi ABCLinuxu hledal svoji sestavu, když chtěl ozkoušet Linux, a protože tam nenašel ten jeden konkrétní model procesoru, jehož byl vlastníkem, pojal podezření, že v Linuxu fungovat nemusí a několik minut mě kvůli tomu otravoval na ICQ. Řekl bych, že takových lidí bude víc.
Tiskni Sdílej: