Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Cupiditate sit voluptatibus architecto minus voluptatem quia et in. Facere repellendus natus ullam sunt eius non. Tempore inventore et nihil alias. Possimus sequi voluptates repellat odio quia suscipit dolores. Et nihil nihil dolore nemo harum qui quidem excepturi. Sit ut ipsa eum.
Tiskni
Sdílej:
Rozhodne obecna wiki o hardware vcetne CPU (jak nekdo psal v diskusi, i na cpu se bfu pta, jestli dunguje pod Linuxem), ne/funkcnost pod Linuxem se stejne pise tak jako tak. A delit podle typu hardware. Na platformy mit jen extra kolonky v prislusnych typech, tj. zakladni desky, cpu atd.
Rozhodne obecna wiki o hardware vcetne CPU (jak nekdo psal v diskusi, i na cpu se bfu pta, jestli dunguje pod Linuxem)...
On si právě M.Lox stěžoval na, že tady něco nebylo a dotyčný si myslel, že to tím pádem nebylo podporováno.
Na platformy mit jen extra kolonky v prislusnych typech, tj. zakladni desky, cpu atd.
To je zásadní "systémová" úprava, to by se muselo jinam (LL).
Procaky prinaseji minimalni uzitnou hodnotu, klidne bych nechal jejich sekci prazdnou se zakazanym vytvarenim polozek a napsal do popisu sekce, ze procaky funguji, proto neni duvod je popisovat.
Do sekce procesorů by s možná hodilo dát informace - o vlastnostech a jak jsou podporovány (virtualizace, NX bit,...)Súhlas, informácie o podporovaných vlastnostiach (viď aj komentár Michala Kubečka) sa hodia.
Já jsem pro zrušení. To co tady jiní navrhují je v podstatě to samé, co datasheety od výrobce.V tom případě navrhuju zrušení zpráviček - jsou to samé, co novinky jednotlivých projektů a informačních portálů. A když jsme u toho, rovnou bychom mohli zrušit abclinuxu. Všechny informace, které tu jsou, jsou v podstatě to samé, co lze najít někde jinde.
Hardware na ábíčku si představuji jako seznam hardwaru s informací o jeho podpoře a jeho případném zprovoznění.A příznaky pro GCC, které umožní využít různé vlastnosti CPU, nejsou podpora/zprovoznění? To, že daná rodina procesorů nemá ovladač pro měření teploty, není informace o podpoře/zprovoznění?
Nestacila by na to jedna wiki stranka? Proste at popis sekce Procesory muze kdokoliv editovat a doplnit zajimave informace. Ale jednotlive zaznamy mi prijdou jako zbytecnost.
A co takhle podporu pro nějaká obecná tabulková data (jednou to můžou být procesory, jindy grafické karty, desktopová prostředí, programy, čtečky karet…) – obsah by byl vytvářen podobně jako na wiki (uživateli), ale tabulková data by bylo možné třídit podle kritérií, filtrovat… Akorát nevím, jak tyhle „tabulky“ napasovat na tabulky v relační databázi - možná by to šlo řešit na straně klienta JavaScriptem, nebo pomocí XML (DTD/Schema pro každý druh – každý má jiné atributy – „sloupečky“), které by se ukládaly do DB.
Nestacila by na to jedna wiki stranka?Tak se na to podíváme. cat /proc/cpuinfo Vzhledem k tomu, že Linux běží i na starším hardware, tak nemůžeme předpokládat, že všechny relevantní procesory umí všechno. A najednou tady máme MMX, SSE, SSE, SSE3, SSE4, 3Dnow, 3Dnowext, virtualizace, vylepšená virtualizace (nested pages), jiná vylepšená virtualizace (I/O, AFAIK se ještě neprodává), tohle všechno daný procesor umět může, ale nemusí. A od toho se odvíjí, jestli můžu pro gcc použít danou konfigurační volbu nebo to povede na program, který spadne kvůli nepodporované instrukci, jestli má cenu dělat jádro s podporou SMP atd. Pro jistotu opakuju - netvrdím, že je potřeba dělat pro každé CPU vlastní záznam, jako to tady svého času předváděl okias. Na druhou stranu jedna wiki stránka pro všechny CPU povede jenom ke zmatku, kde stejně nikdo nic nenajde. Podle mě je potřeba se u CPU zabývat rodinami, kde by vzorový záznam vypadal nějak jako:
AMD Phenom II X4 Processor family: Opteron/Athlon64/Hammer/K8 počet jader: 4 (CONFIG_NR_CPUS) použitelné volby pro GCC: mmx, sse, sse2, 3dnow (a tak dál...) virtualizace: ano, nested pages: ano, virtualizace I/O: ne HW senzor teploty: v hlavní řadě ne správa napájení: funguje+ výčet procesorů, které sem patří Tím by se odbouralo to, že je v HW sekci pro každý procesor jeden záznam, ale na druhou stranu by zůstala přehledná a dalo by se v ní něco najít. Kdybys všechny tyto informace chtěl vměstnat na jednu wiki stránku, bude z toho nepřehledný bordel - vem v úvahu, že co se relativně aktuálních procesorů týče, tak jenom Intel by v mém schématu dal - od Pentia Pro - cca sedm položek, pak je tady ještě AMD, VIA, Cyrix - odhadem to vidím tak na dvacet záznamů na jedné stránce, přičemž ani jeden z těch záznamů by neměl shodné vlastnosti s nějakým jiným. Samozřejmě, tyto informace se dají najít někde jinde na webu, ale mít je přehledně pohromadě a tím umožnit vyhledávání např. "AMD Phenom II X4 940", což povede na stránku (shodnou třeba pro Phenom II X4 920), kde najdu všechny informace pro danou rodinu CPU, má podle mě cenu.
do terminálu zadejte cat /proc/cpuinfo Mělo by se vám vypsat něco takového: … Nás zajímá řádek flags. V závislosti, co je v něm vypsáno vyhledejte příslušné poznámky, co který flag znamená a jak ho případně využít při optimalizaci Seznam flagů MMX SSE …
Pro to co procesor umí se dívám do databáze na http://www.cpu-world.com/ nicméně doporučené CFLAGS tam také nenajdu.
gcc -march native a je to, ne?
Např. podpora virtualizace v procesoru je dost zajímavá informace. Na druhou stranu musím uznat, že to jsou informace, které si člověk přečte i třeba v ceníku internetového obchodu (případně na stránce výrobce).
Souhlas. Strom s co nejmensi hloubkou, nemel by byt problem dodelat nejaka nova policka a podle nich tridit / filtrovat. Proc mit sekci podle vyrobce, o kus vedle podle typu pripojeni atd? Nejlepsi je vse hodit do jedine sekce, oflagovat to podle kontextove zavislych atributu a pridat filtrovani. Implementacne to nebude problem, zaklady jsou na to pripraveny (viz sekce software), jde o to jen to dobre vymyslet a pak chytre naprogramovat (at se daji parametry konfigurovat bez programovani).
At je to jasne, mam na mysli zpusob, jak funguje obchodni dum.cz. Kazdy druh zbozi ma vlastni parametry a podle nich muzes tridit nebo hledat.
Nejdulezitejsi je vymyslet a odsouhlasit, jak bude vypadat struktura a jake sekce budou mit jake parametry s jakymi hodnotami. Kdyz se toto povede, budu spokojen. Pak nekolik tydnu, nez se najde nekdo, kdo to naprogramuje (imho jeden cely vikend vcetne automaticke migrace platformy). Dalsi krok znamena to vse popresouvat, leda by se to stihlo uz ted (pak by to chtelo zaznamenat cisla relaci zaznamu a jejich platformy mimo x86). Parametry se holt budou nastavovat postupne, jak kdo bude mit cas. A studaci maji stejne furt prazdniny, ne?
Přesně tohle mě napadlo
Něco na způsob Alzy nebo CzechComputeru – strom o 2-3 úrovních. Některé věci patří do víc sekcí, tak aby tam šly udělat odkazy, nebo prostě zařadit součástku (či podsekci) do více sekcí.
A nějaké pěkné AJAXové vyhledávání – člověk začne psát a nabídne mu to jak kategorie, tak konkrétní součástky
Druhou věcí je, že spousta věcí (třeba procesory) nevyžaduje vlastní záznamy ve wiki, prostě pod (GNU/)Linuxem funguje.
I u procesorů může být zajímavá např. informace, zda je podporováno jejich teplotní čidlo, frequency scaling apod.
Střeva |_ Základní desky | |_ Podle patice | |_ Podle typu řadiče ram |_ CPU | |_ Podle výrobce | | |_ Intel | |_ Podle architektury | | |_ x86 | |_ Podle vlastnosti XY |_ Grafické karty |_ nVidia ... Periferie |_ Klávesnice | |_ Podle počtu kláves ... |_ Webkamery |_ Hlodavci ... Ostatní |_ PDA |_ Mobily |_ Nokia |_ Sony Ericsson |_ Motorola ...Bylo by fajn definovat nějakou sadu vlastnotí, která by se při přidávání zápisu vyplnila a pak by šlo podle toho třídit - viz můj "strom" výše.
Tohle vypada prehledne. +1
Až do PDA / telefónu zapojíš PCI-e grafiku, daj mi vedieť.
Ouch! Chcel som naznačiť, že nie je až tak ťažké rozhodnúť či mobil patrí medzi PC zostavy, alebo PC komponenty. Nettopy by pravdepodobne mali mať tiež svoju kategóriu, tak ako mobily, PDA, notebooky, servery, ...
Klávesnice jsou jasné, ale co třeba grafické karty?Grafické karty jsou jednoznačně multiplatformní.
No a dál?
Ja bych byl pro zruseni platformy ze sekce a pridani jako policka k zaznamu, default by byl bud nic nebo x86. Pak by slo pridat filtr, kde by pripadne fanda jine platformy mohl skryt majoritu a zobrazit jen svou platformu. IMHO to cleneni jen obtezuje.
Starsi diskuse:
A co tagy?
Ještě kromě HW mě tu chybí databáze prohřešků jednotlivých výrobců. Osobně se podle toho taky rozhoduji (i když vím, že např. konkrétní kus pod linuxem funguje, ale výrobce se chová jako zm*d, tak raději koupím něco o pár kaček dražšího od jiného výrobce...)
Jo a dost mi chybí u HW diskuze...
toto je sice hezke, ale nekdo muze hledat veci treba z mobilu.
Zdravim,
neni to spatny smer. A ne, ze bych o necem takovem behem poslednich 9 let nepremyslel. Horsi je to s tim, jak to __jednoduse__ programovat a s podporou aplikaci.
Zeptam se: jak s knihovnami na tento styl programovani ? Vite o nejakych pro Javu ? Melo by to resit jednoduse navigaci i mapovani. A idealne podpora nejakeho grafickeho editoru, kde oznacim vyrez obrazku a zadam odkaz/parametry odkazu. Idealne podpora i svg.
Hezké by bylo udělat pro Ábíčko tlustého klienta a použít engine z nějaké open source 3D střílečky
Sice to není 100% hardwarové kritérium, ale nedá mi to: když už tagy, potěšilo by i značkování ohledně účelu použití. Zejména u těch specializovanějších věcí. Cílem je umožnit relativně jednoduché hledání odpovědí na otázky "Z čeho si postavit xxx?" (router, domácí NAS, PVR/mediaserver, ...). Ať se lidi pochlubí s méně obvyklými aplikacemi - server/desktop znají všichni.