Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Struktura této sekce není dobrá. Snažil jsem se ji navrhnout logicky, i s podporou symbolických odkazů (ln), ale můj osobní dojem je, že se struktura nepovedla a je spíše matoucí. Pomůžete nám navrhnout lepší?
Pár komentářů:
V sekci Hardware je "poněkud zmatek" v zařazení síťových aret. Pokud hledám síťovou kartu přes "Hardware" -> "Připojení na síť", tak se zobrazí kdeco (modemy, CDMA, VoIP atd.) akorát síťové karty ne (ani Wi-Fi, ani Ethernet). Lze se k nim probojovat jedině klinutím na "Hardware" a pak přes "Rozbalit vše" ... "Přídavné karty" atd. Připadne mi to poněud nepřehledné. Kdybych sveřepě nehledal kartu, o které vím, že je v HW listu, tak bych to asi v pozici někoho, kdo je zde poprvé, vzdal :-/
http://www.abclinuxu.cz/hardware odkazuje přímo na platformu x86. S nasazením rozbalovacího menu vznikl problém, protože "Hardware - x86" odkazuje na stejnou adresu (zatímco např. platforma ARM má adresu http://www.abclinuxu.cz/hardware/platformy/arm, tak x86 je na http://www.abclinuxu.cz/hardware). Adresa http://www.abclinuxu.cz/hardware/platformy navíc neobsahuje vůbec nic.
Prosím o uspořádání sekce Televizních karet do PCI, je v tom hroznej bordel. Nejlépe podle vysílání takže DVB-T DVB-S Analog a Combinované
Ideální struktura by měla vypadat jako strom bez cyklů, neměla by mít velkou hloubku a hlavně se v ní musí dobře a intuitivně orientovat. Ze své zkušenosti vím, že nejsnáze se struktura navrhuje jako adresářová struktura (což de facto je). V souborovém manažeru snadno adresář vytvoříte, přejmenujete či přesunete a když jste hotovi, výsledek zabalíte jako archiv. Vaše návrhy prosím vkládejte do bugy 807. Děkuji.
Tiskni
Sdílej:
Ideální struktura by měla vypadat jako strom bez cyklůStrom s cykly by už nebyl strom
. HP nx6310 |-- (EY588ES) |--> link:procesory/Intel/Celeron-M |--> link:wlan/Broadcom/BCM4401 |--> link:wifi/Broadcom/Dell-Wireless-1390 |-- (EY503ES) `-- (EY504ES) |--> link:procesory/Intel/Core-Solo `--> link:wifi/Intel/ipw3945 802.11a/b/gVýhoda je, že zmizí podobné (a docela matoucí zápisy) a navíc, v okamžiku, kdy někdo zjistí podporu toho kterého kusu HW, prostě jej poedituje a to se projeví ve všech záznamech používající stejný typ HW. Prvně zadaný podtyp může navíc sloužit jako vzor, protože těch změn bývá skutečně pouze pár. BTW: jdu hledat heslo do bugzilly
- oddelte barevne odkazy na vlastni a jine stranky - fakt chaos na co mam kliknout u zpravickyDobrý nápad. Zkusím vymyslet způsob, který by nevyžadoval JS a přitom fungoval ve všech prohlížečích. Také se objevil požadavek na označování (změnu barvy) již navštívených odkazů - ale nevím, jestli se něco takového na portál tohoto typu hodí.
a { color:standardni_barva_1; } a[href^='http://www.abclinuxu.cz'], a[href^="/"] { color: barva_odkazu_jen_na_tento_server; }Ad změny barev si mohou udělat ve vlastním css stylu.
.post a[href^="http://"], .post a[href^="https://"], .post a[href^="ftp://"] { background: transparent url(/wp-content/themes/ocadia/images/ext.gif) no-repeat 100% 50%; padding-right: 10px; white-space: nowrap; }Tohle mám ve svém blogu a v Opeře to funguje v pohodě.
Zkusím vymyslet způsob, který by nevyžadoval JS a přitom fungoval ve všech prohlížečích.Jedině ten odkaz otestovat na serveru během generování a vložit do HTML nějakou třídu pro CSS. Pokud nebudeš trvat na těch podmínkách striktně, tak pro prohlížeče podporující CSS3 to popsal Michal, pro MSIE by se to dalo udělat přes
expression
(což je sice taky JS, ale kdo vypíná JS a zároveň používá MSIE…)