Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
BGP neboli Border Gateway Protocol slouží k výměně routovacích informací (routovacích tabulek) mezi autonomními systémy v rámci Internetu.
Tímto dílem seriál o BGP končí. Problematika BGP je ale natolik rozsáhlá, že by vydala na několik knih.
Nyní nastal čas nahodit druhý peer a vylepšit konfiguraci routeru. Je také třeba provést další administrativu na RIPE.
Teď, když je hotova základní administrativa, můžete začít konfigurovat váš BGP router. Od vašeho zvoleného ISP dostanete nějakou tranzitní síť (/30), čímž můžete nakonfigurovat IP adresu na rozhraní, které povede k tomuto poskytovateli. Typicky od ISP získáváte plné BGP tabulky, zapomeňte tedy na default routu.
BGP neboli Border Gateway Protocol slouží k výměně routovacích informací (routovacích tabulek) mezi autonomními systémy v rámci Internetu. Autonomním systémem se nazývá síť routerů (typicky ISP) s jednotnou routovací politikou.
Tiskni
Sdílej: