Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
emerge -avDt world
na této chybě? Na jiném PC se stejnými nainstalovanými balíčky proběhl upgrade OK.
/usr/bin/ld: warning: creating a DT_TEXTREL in object. /usr/X11R6/lib/libdl.a(dlopen.o): In function `dlopen': dlopen.c:(.text+0x1b): undefined reference to `__dlopen' collect2: ld returned 1 exit status make[3]: *** [kthemestyle.la] Error 1 make[3]: Leaving directory `/var/tmp/portage/kdelibs-3.5.2-r6/work/kdelibs-3.5.2/kstyles/kthemestyle' make[2]: *** [all-recursive] Error 1 make[2]: Leaving directory `/var/tmp/portage/kdelibs-3.5.2-r6/work/kdelibs-3.5.2/kstyles' make[1]: *** [all-recursive] Error 1 make[1]: Leaving directory `/var/tmp/portage/kdelibs-3.5.2-r6/work/kdelibs-3.5.2' make: *** [all] Error 2 !!! ERROR: kde-base/kdelibs-3.5.2-r6 failed. !!! Function kde_src_compile, Line 275, Exitcode 2 !!! died running emake, kde_src_compile:make !!! If you need support, post the topmost build error, NOT this status message.
libdl.a
patří glibc, takže myslím, že je to celkem jasný dave ~ $ diff /usr/lib64/libdl.a /usr/X11R6/lib/libdl.a dave ~ $
lrwxrwxrwx 1 root root 6 2006-05-07 14:26 /usr/X11R6 -> ../usr
glibc
se teď neupgradovalo, gcc
ano : gcc-3.4.5-r1 -> gcc-3.4.6-r1
(když se dívám do logu). Mám :
[ebuild R ] sys-libs/glibc-2.3.6-r3 -build -erandom -glibc-compat20 -glibc-omitfp -hardened -linuxthreads-tls (-multilib) +nls -nptl -nptlonly -pic -profile (-selinux) +userlocales 0 kB # gcc-config -l [1] i686-pc-linux-gnu-3.3.6 [2] i686-pc-linux-gnu-3.3.6-hardened [3] i686-pc-linux-gnu-3.3.6-hardenednopie [4] i686-pc-linux-gnu-3.3.6-hardenednopiessp [5] i686-pc-linux-gnu-3.3.6-hardenednossp [6] i686-pc-linux-gnu-3.4.6 * [7] i686-pc-linux-gnu-3.4.6-hardened [8] i686-pc-linux-gnu-3.4.6-hardenednopie [9] i686-pc-linux-gnu-3.4.6-hardenednopiessp [10] i686-pc-linux-gnu-3.4.6-hardenednosspPokud máte někdo nějaké "dobré"
emerge --oneshot libtool # jen aby to bylo zkompilovaný tou novou fix_libtool_files.sh 3.3.6 # opravíme napevno-k-3.3.6 linkovaný potvory emerge -C =sys-devel/gcc-3.3.6 # a pryč s oldies
emerge --oneshot libtool fix_libtool_files.sh 3.4.5-r1i když podle logu už při kompilaci fix_libtool proběhl OK. Bohužel výsledek kompilace
kdelibs-3.5.2-r6
naprosto stejný, končí to ve stejném místě stejnou chybou. emerge -C =sys-devel/gcc-3.3.6
jsem zatím teď neodstraňoval, to snad nemá vliv, že mám i tuto starší verzi.
Jinak je mi furt záhadou, proč mi to, jak píšu výše, na 1 PC šlo a tady nejde.
A na forums.gentoo.org i bugs.gentoo.org jsem se díval (už i předtím), ale podobnou chybu jako to píše mně jsem tam přesně nenašel, jenže musím zdůraznit, že angl. není vůbec moje silná stránka. Pokud jsi tam ale Ty narazil na něco, co se shoduje a co by pomohlo, sem s tím. Budu rád, díky kdelibs
tam asi nedostanu. Vyzkoušel jsem to ještě přidat do package.unmask
a emergnout :
emerge -avDt =kde-base/kdelibs-3.5.3No a výsledek - ta samá chyba. Ách jó ...
/usr/lib
, který jsem přemístil na jiný oddíl a udělal symlink. A to byl průser. Nejhorší ale, že jenom někdy (akorár při kompilaci kdelibs
, jinde se to neprojevovalo. Jo vlastne se to ještě projevilo v KDE, kde mi zmizela najednou možnost přepínání klávesnice a použití češtiny, což mi bylo také divné.
Závěr: Tím že jsem vytvořil tento symlink, přestaly fungovat některé symlinky v /usr/lib
. Takže na takovéto věci raději používat montování (bind). Já to používám, ale tady jsem to uspěchal. Patří mi to
Tiskni
Sdílej: