abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1997 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf

    5.9.2006 15:28 miro | skóre: 19 | blog: miro
    LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Přečteno: 1612×
    Zdravim,

    pouzivam tetex distribuciu z fedory, rozchodil som si v nej slovencinu. Mam vsak problem s nespravnym umiestnenim diakritickych znamienok vo vygenerovanom pdf (ten isty problem mam aj vo windowsovej instalacii MiKTeXu) Znamienka sa umiestnuju priamo nad pismena a vyzera to otrasne.

    Niekde som pocul, ze treba akurat zmazat nejake vygenerovane subory, ale neviem naspat dohladat ktore to boli...

    Dik za pomoc.

    Odpovědi

    5.9.2006 16:10 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Jaký prohlížeč pdf používáte? Má patříčné fonty? A jakým způsoben získáváte pdf? (pdflatex, dvipdfm...)
    5.9.2006 16:25 miro | skóre: 19 | blog: miro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
  • pouzivam evince pod fedorou aj acrobat reader pod win, rovnake vysledky (skarede fonty)
  • treba nejako instalovat fonty do prehliadaca? najradsej by som bol, keby vygenerovane pdfko slo spravne zobrazit v defaultnej instalacii acrobatu...
  • pdf ziskavam pomocou programu pdflatex
  • 5.9.2006 18:21 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Po pravdě řečeno, s těma fontama jen tak hádám, ale pokud je to na obou systémech, tak tady problém asi nebude. Já to měl (na jednom pc) třeba pomršené v prohlížeči kpdf a v xpdf to bylo OK, tak jsem další neřešil a používal xpdf.

    S LaTeXem a pdf jsou problémy, už to tady nedávno bylo, on prostě nebyl primárně na pdf napsaný. pdflatex, tedy přesněji nějaká obdoba pdfcslatex pro slovenštinu je sice nejpřímější cesta, ale proč alespoň nezkusit dvipdfm (ne jen dvipdf, ale dvipdfm) z dvi.

    V dvi je to OK?

    Případně ještě z ps.
    6.9.2006 13:11 miro | skóre: 19 | blog: miro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    problem je aj v dvi (skusal som vytvorit pdfko cez dvi, aj cez ps...)
    popozeram, ako pridat do latexu nejak slovenske/ceske fonty...
    6.9.2006 13:38 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Zkoušel jste to vytisknout? To by ukázalo, zda se to "pouze" špatně zobrazuje a nebo špatně sází. Pokusil bych se vytvořit nějaký základní text, bez speciál velikostí, druhů písma (všechno defoultní).
    6.9.2006 14:16 miro | skóre: 19 | blog: miro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Uz som to aj odovzdal (o tyzden mam obhajobu) Problemy su aj v tlacenej verzii. Stve ma to, dalsie dokumenty by som rad odovzdal krajsie... Poslem hlavicku, momentalne ju u seba nemam...
    6.9.2006 13:33 JaSel | skóre: 17 | blog: kseles
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Pošli to prosím preambuli Tvého dokumentu, se kterým máš problémy.
    6.9.2006 14:35 miro | skóre: 19 | blog: miro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Problem je uz s tymto jednoduchym dokumentom:
    \documentclass[a4paper]{article}
    \usepackage{a4wide}
    \usepackage[utf8]{inputenc}
    
    \begin{document}
    \section*{Ľľščťžýáíéúäôň}
    
    A ešte nejaký text: ôúäľščťžýáíéň
    ĎŠŘŤĽŽČŇ
    řťľďšžčň
    éúíóáĺŕ
    
    \end{document}
    

    Prekladam pomocou pdflatexu priamo do pdf. Problem je s pismenami

    ď, ľ, ť, Ľ,
    pri ktorych sa diakriticke znamienko napise priamo nad pismeno a nie doprava vedla neho. Vyzera to dost kostrbato. Predpokladam, ze to bude neexistenciou spravneho fontu v latexu a chystam sa s tym pohrat...

    Ak vsak mate niekto na rozume, co treba spravit, usetri mi to dost casu.

    6.9.2006 14:46 frdrx | skóre: 29 | blog: frdrx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Stejný problém s dokumentem u mě. Přidal jsem \usepackage[czech]{babel} a je to snad dobrý.
    Patička mi slouží k tomu, abych si lépe poznal svoje příspěvky.
    6.9.2006 15:01 Dag | skóre: 25 | blog: bzuk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf

    Já nepoužívám utf8, ale iso-8859-2. Ve Fedoře jsem to také dekódoval, ale na utf určitě jde také.
    Balíčky dávám základně:

    \documentclass[11pt]{article}
    \usepackage{czech, a4wide, }
    \usepackage[latin2]{inputenc}

    Tu 11 samozřejmě nepotřebujete, ale nějakou obdobu czech asi ano. Já ale nepoužívám Babel a ani utf, tím se možná něco lehce mění. Tahle hlavička mi ovem funguje (na iso-8859-2).

    6.9.2006 15:04 JaSel | skóre: 17 | blog: kseles
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Bohužel nemám zkušenosti s utf-8. Zkus tam ale ještě dodat

    \usepackage[T1]{fontenc}

    Jinak myslím, že by se tam měl nějak dodefinovat jazyk (i když nevím, možná se to už pro utf-8 nepoužívá - ale definujou se tím i dělění slov a ostatní jazykově závislé věci, jako třeba názvy kapitol, data, apod.). Buď se používá (teda pro češtinu)

    \usepackage{czech}

    a pak se překládá cslatextem, resp. pdfcslatexem, nebo

    \usepackage[czech]{babel}

    a překládá se normálním latexem (pdflatexem). Se slovenštinou by to mělo být podobné. Jinak zkus mrknout do konference cz.comp.cstex na google groups.

    Pak ještě rada na zabití: Od té doby, co jsem objevil TeXLive, tak jsem tetex přestal používat, takže je to taky cesta.
    6.9.2006 15:14 Liska | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    skus toto: \documentclass[a4paper]{article}
    \usepackage[czech]{babel}
    \usepackage{ucs}
    \usepackage[utf8x]{inputenc}
    \usepackage[T1]{fontenc}

    \usepackage[pdftex]{hyperref}
    6.9.2006 17:06 podlesh | skóre: 38 | Freiburg im Breisgau
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Ještě jedna věc - já jsem si kdysi zvykl v latexu používat postscriptové fonty

    \usepackage{pslatex}

    Je to výhodné hlavně při generování postscriptu (a pdf z postscriptu), ale zde by to možná mohlo pomoci též.
    6.9.2006 21:54 balino
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf
    Ja to riesim takto:
    \usepackage{ae}
    Pouzije sa dobre vyzerajuci vektorovy font.
    7.9.2006 17:11 miro | skóre: 19 | blog: miro
    Rozbalit Rozbalit vše Re: LaTeX - nespravne vykreslene diakriticke znamienka v pdf

    Diky za rady, postupne ich vyskusam.

    Pismo sa zmenilo na pekne po pouziti

    \usepackage[czech]{babel},
    akurat pisem text v anglictine (diakritiku potrebujem len pre mena a pod.) a cesky babel si tam povkladal ceske texty (obrazky, obsah...)

    Tak som skusil

    \usepackage[czech,english]{babel}
    (alebo english,czech, teraz neviem) a to funguje (fonty z cestiny, texty z anglictiny) Nie je to pekne riesenie, ale vystup je taky, aky som chcel.

    Mimochodom, ked pouzijem slovak namiesto czech, tak to nefunguje.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.