3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
k software: Bude stačit nejaké distribuce (nejlépe vaše oblíbená) a doinstalovat přes správce balíčků apache (mozna HTTPD) pro webserver proftpd (pokud neni tak vsftpd) s mailem nevim to jsem zatím nepotřeboval. pro vnitřní ukládání souborů. (tzn se sítě 3 počítačů) je dobrá samba
s ftp je to težší, myslím že je potřeba mít stálou IP adresu (to je na straně poskytovatele netu) a veřejnou či dostupnou ? IP - ale tím si nejsem jistý :(
smtprelay
.
ad. fileserver - muzete pouzit sambu, nebo pokud mate ceiste linuxovou sit vcetne klientskych pocitacu, tak muzete pouzit nfs
.
ad. ftpserver - proftpd. Nemusi byt stala ip adresa, jen je pak obtiznejsi docilit nejake rozumne funkcnosti. Abyste toto (problem s dynamicky pridelovanou adresou) mohl obejit, muzete pouzit treba sluzbu http://www.no-ip.com/
. Na svuj server nahrajete jejich demona a ten pri kazde zmene ip adresy odesle zpravu na jejich server, kde se upravi redirect z pridelene adresy. Takze muzete mit napriklad adresu: http://muj-super-bomba-novy-ftp-server.no-ip.com/ a pokazde kdyz ji pouzijete, tak vas to presmeruje na vas server a je jedno jakou ma adresu.
ad. webovy server - apache, apache2 a spousta jinych http demonu.
ad. sprava uctu uzivatelu pripojenych pocitacu - nevim co presne chcete. IP adresy, DNS servery, gw atp. jim muzete predat pres DHCP server. Jinak muzete pouzit sambu jako PDC (primarni radic domeny) a klientske pocitace (pokud to jsou windows) pripojovat do domeny a ukladat jejich profil na server, kde jim ho muzete treba upravovat.
Take se vam bude hodit openssh server pro vzdalene prihlaseni. Nejaky shaping (htb, cbq, sfq, esfq ...) a pokud nemate vic verejnych adres tak nejspis take maskaradu, kterou muzete vytvorit pomoci iptables (coz je paketovy filtr, ktery muze slouzit take jako firewall).
PS: Vsechny tyto informace uz tu byly mnohokrat uvedeny, mimojine take ve forme clanku. Takze co kdybyste pro priste vyuzil funkci "hledat"?
Tiskni
Sdílej: