Odborníci z Penn State University zkoumají způsob ukládání informací na lepicí pásku. Principiálně by podle nich bylo možné kombinací odlepení a zpětného přilepení dosáhnout uložení informace, kterou opětovným odlepením dokážou přečíst. Výhodou je, že způsob uložení i přečtení je čistě mechanický. Zde o tom referují ve volně dostupném článku. Zajímavé bude sledovat zda se jim v rámci výzkumu podaří prokázat použitelnost i v jiné než
… více »Na GitHubu byl publikován reprodukovatelný návod, jak rozchodit Adobe Lightroom CC na Linuxu a Wine. Návod byl vytvořený pomocí AI Claude Code.
Pokud by někdo potřeboval Wayland kompozitor uvnitř počítačové hry Minecraft, aby mohl zobrazovat okna desktopových aplikací přímo v herním prostředí, může sáhnout po Waylandcraftu. Ukázka na YouTube.
Uroš Popović v krátkém článku vysvětluje, co jsou emulátor terminálu, TTY a shell a jaké jsou mezi nimi rozdíly. Jde o první díl seriálu na jeho novém webu Linux Field Guide věnovaném nízkoúrovňové práci s linuxovými systémy.
Byl vydán Debian 13.5, tj. pátá opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.14, tj. čtrnáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
CiviCRM (Wikipedie) bylo vydáno v nové verzi 6.14.0. Podrobnosti o nových funkcích a opravách najdete na release stránce. CiviCRM je robustní open-source CRM systém navržený speciálně pro neziskové organizace, spolky a občanské iniciativy. Projekt je napsán v jazyce PHP a licencován pod GNU Affero General Public License (AGPLv3). Český překlad má nyní 45 % přeložených řetězců a přibližuje se milníku 50 %. Potřebujeme vaši pomoc, abychom se dostali dál. Pokud máte chuť přispět překladem nebo korekturou, přidejte se na platformu Transifex.
Další lokální zranitelností Linuxu je ssh-keysign-pwn. Uživatel si může přečíst obsah souborů, ke kterým má právo ke čtení pouze root, například soubory s SSH klíči nebo /etc/shadow. V upstreamu již opraveno [oss-security mailing list].
Singularity (YouTube) je nejnovější otevřený film od Blender Studia. Jedná se o jejich první 4K HDR film.
Vyšla hra Život Není Krásný: Poslední Exekuce (Steam, ProtonDB). Kreslená point & click adventura ze staré školy plná černého humoru a nekorektního násilí. Vžijte se do role zpustlého exekutora Vladimíra Brehowského a projděte s ním jeho poslední pracovní den. Hra volně navazuje na sérii Život Není Krásný.
Společnost Red Hat představila Fedora Hummingbird, tj. linuxovou distribuci s nativním kontejnerovým designem určenou pro vývojáře využívající AI agenty.
Podporu k tomu ovladani pridaval podle mejlu nejakej cech, tak mu jdu hned psat...
Ted mi zase dalkovy ovladani funguje, jako predtim s tim seriovym bastlem...
Super straveny chvile, spousta vzrusujicich zazitku a tolik uzitku!
))
), vypinani pocitace na kombinaci tri cudliku, kdyz v tom posilani vypisu pokracuje... Vypinani monitoru, zapinani/vypinani/ovladani ruznych programu (kaffeine,xmms,kplayer). Samy ty veci, co kazdej potrebuje
Jenze irkick s inputlircd nespolupracoval a bez niceho uz vubec ne. Tak jsem se vratil k lirc, s kterym byl nakonec stejne boj nejmensi. (A navic mi to ted nepise cisla do aplikace, ktera je na momentalne navrchu, ale posilaj' se jenom ty aplikaci, do ktery patrej
)
Section "InputDevice"
Identifier "Remote"
Driver "evdev"
Option "Device" "/dev/input/event2"
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "layout1"
InputDevice "Keyboard1" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse1" "CorePointer"
InputDevice "Remote" "SendCoreEvents"
Screen "screen1"
EndSection
Kdyz jsem vyse uvedene zapsal do xorg.conf , tak se mohl "psat" znaky "+ěščřžýáíé" kamkoli, ale tot vse.
Proto bych se rad zeptal, kde delam chybu nebo kde mi co chybi. Nepotrebuji ovladat dalkovym ovladanim cely pocitac, staci mi jen Kaffeine, ktere pouzivam na DVB, takze kdyz mi bohate postaci, kdyz ovladac posle "cokoli" a ja si jen v KDE predefinuju klavesove zkratky pro Kaffeine. Pro uplnost uvadim, ze kartu Aver TV Hybrid A16AR pouzivam s jadrem 2.6.19.1 a Mandrivou 2007.
Dekuji za pripadne podnetne odpovedi a napady.
Sahl jsem po LIRC & IRkick. Rozjel jsem to, chodi to, ale neni to ono. Idealni by bylo, kdyby ovladani vracelo opravdu neco pouzitelneho. Pak by to bylo super. Nicmene se zeptam strejdy Googla na XEV, treba mi to vazne pomuze.
02:09.0 Multimedia controller: Philips Semiconductors SAA7133 Video Broadcast Decoder (rev d1)
Subsystem: Avermedia Technologies Inc Unknown device f936
Flags: bus master, medium devsel, latency 32, IRQ 217
Memory at fb002000 (32-bit, non-prefetchable) [size=2K]
Capabilities: [40] Power Management version 2
lsmod | grep saa
saa7134 164777 0 video_buf 61381 1 saa7134 compat_ioctl32 42049 1 saa7134 ir_kbd_i2c 43857 1 saa7134 ir_common 63685 2 saa7134,ir_kbd_i2c videodev 59201 1 saa7134 v4l1_compat 44997 2 saa7134,videodev v4l2_common 58049 3 saa7134,compat_ioctl32,videodev i2c_core 58561 4 i2c_ec,saa7134,ir_kbd_i2c,i2c_nforce2existuje /dev/video a /dev/video0 nikliv uz /dev/dvb zkousel jsem kdetv, tvtime, kaffeine nikde se me nepodarilo zatim ani nic naskenovat
). Predtim jsem to jel na 2007.0
A jeste dalsi poznatky:
- Nepodarilo se mi nikdy rozjet Analog TV a VKV radio
- TVTime ma "spatne pojmenovane" zdroje videa. Kdyz prepnu na "Comosite", tak se objevi typicky sum a zrneni, kdyz prepnu na "TV Antena" tak se objevi obraz z analogove kamery.
Tak co, poradi nekdo?
Tak jsem si také koupil tuto kartu (A16D). Po první spuštění jsem byl zklamaný. Nešlapala pod linuxem (jádro 2.6.22). Ale našel jsem na této stránce návod jak kartu zprovoznit.
Podle tohoto návodu se musí nastavit jiná karta (Aver M115) a stáhnout správný firmware. Jede analog i digital.
Karta Avert TV Hybrid A16D je v seznamu také, ale to není funkční. Vytvořil jsem proto patch a poslal autorovi. Patch zprovozní analog, digital a dálkové ovládání. Rádio zatim nefunguje. Je třeba vypreparovat firmware z win ovladačů.
Je potřeba poznamenat, že patch je oproti experimentalnímu vývojovému stromu. Patch zatím nebyl integrován. ale autor přislíbil, že tak učiní.
Oproti moji předchozí kartě, pět let stare Aver TV Studio, je obraz jak víno.
Takže lidi, analog na A16D se rozchodit dá, takže:
$ hg clone http://mcentral.de/hg/~mrec/v4l-dvb-experimental/ (je potřeba nainstalovat mercurial)options saa7134 alsa=1 card=117 install saa7134 /sbin/modprobe xc3028-tuner; /sbin/modprobe --ignore-install saa7134; /sbin/modprobe saa7134-dvb; /sbin/modprobe saa7134-alsa
Jedinej způsob jak se mi povedlo pustit televizi i se zvukem byl mplayer, a to takhle:
$ mplayer tv:// -vf pp=fd -tv driver=v4l2:alsa:adevice=hw.1,0:amode=1:audiorate=32000:forceaudio:volume=100:immediatemode=0FM rádio mi nejde, digitál nemám jak vyzkoušet (kdy konečně pokryjí Olomouc a okolí?). Zítra to přidám do sekce Hardware.
Díky
http://mcentral.de/wiki/index.php5/AVerMedia_AverTV_Hybrid_FM_PCI_A16D
Hodně zdaru při zprovozňování!
Tiskni
Sdílej: