V Lucemburku byly oznámeny výsledky posledního kola výzev na evropské továrny pro umělou inteligenci neboli AI Factories. Mezi úspěšné žadatele patří i Česká republika, potažmo konsorcium šesti partnerů vedené VŠB – Technickou univerzitou Ostrava. V rámci Czech AI Factory (CZAI), jak se česká AI továrna jmenuje, bude pořízen velmi výkonný superpočítač pro AI výpočty a vznikne balíček služeb poskytovaný odborníky konsorcia. Obojí bude sloužit malým a středním podnikům, průmyslu i institucím veřejného a výzkumného sektoru.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.105 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.105 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Ve Firefoxu bude lepší správa profilů (oddělené nastavení domovské stránky, nastavení lišt, instalace rozšíření, uložení hesla, přidání záložky atd.). Nový grafický správce profilů bude postupně zaváděn od 14.října.
Canonical vydal (email) Ubuntu 25.10 Questing Quokka. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do července 2026.
ClamAV (Wikipedie), tj. multiplatformní antivirový engine s otevřeným zdrojovým kódem pro detekci trojských koní, virů, malwaru a dalších škodlivých hrozeb, byl vydán ve verzi 1.5.0.
Byla vydána nová verze 1.12.0 dynamického programovacího jazyka Julia (Wikipedie) určeného zejména pro vědecké výpočty. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v poznámkách k vydání. Aktualizována byla také dokumentace.
V Redisu byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická zranitelnost CVE-2025-49844 s CVSS 10.0 (RCE, vzdálené spouštění kódu).
Ministr a vicepremiér pro digitalizaci Marian Jurečka dnes oznámil, že přijme rezignaci ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída, a to k 23. říjnu 2025. Mesršmíd nabídl svou funkci během minulého víkendu, kdy se DIA potýkala s problémy eDokladů, které některým občanům znepříjemnily využití možnosti prokázat se digitální občankou u volebních komisí při volbách do Poslanecké sněmovny.
Společnost Meta představila OpenZL. Jedná se o open source framework pro kompresi dat s ohledem na jejich formát. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Google postupně zpřístupňuje českým uživatelům Režim AI (AI Mode), tj. nový režim vyhledávání založený na umělé inteligenci. Režim AI nabízí pokročilé uvažování, multimodalitu a možnost prozkoumat jakékoliv téma do hloubky pomocí dodatečných dotazů a užitečných odkazů na weby.
urpmi.addmedia plf-free ftp://ftp.mandrivauser.cz/plf/mandriva/2007.0/free/release/binary/i586/ with hdlist.cz urpmi.addmedia plf-nonfree ftp://ftp.mandrivauser.cz/plf/mandriva/2007.0/non-free/release/binary/i586/ with hdlist.cz urpmi.addmedia --update updates ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/updates/2007.0/i586/media/main/updates/ with media_info/hdlist.cz urpmi.addmedia main ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/i586/media/main/release with media_info/hdlist.cz urpmi.addmedia contrib ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/i586/media/contrib/release with media_info/hdlist.czno a potom jeste zadas jako root
urpmi k9copy
a to je vse
su
to se te zepta na heslo potom tam zadej ty prikazy a je to
rpm -e k9copy
a potom urpmi k9copy
a hod sem co to vypise
[root@localhost evryl]# urpmi.addmedia plf-nonfree \ ftp://ftp.mandrivauser.cz/plf/mandriva/2007.0/non-free/release/binary/i586/ with hdlist.cz pridaný zdroj plf-nonfree zápis konfiguračného súboru [/etc/urpmi/urpmi.cfg] preverovanie synthesis súboru [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.Installation DVD.cz] preverovanie synthesis súboru [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.Installation DVD (main32).cz] preverovanie synthesis súboru [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.update_source2.cz] preverovanie synthesis súboru [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.plf-free.cz] preverovanie synthesis súboru [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.k9copyplf-free.cz] preverovanie synthesis súboru [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.mjpegtoolsplf-free.cz] preverovanie synthesis súboru [/var/lib/urpmi/synthesis.hdlist.mjpegtoolscontrib.cz] výpočet md5sum z existujúceho zdroja hdlist (alebo synthesis) získavanie zdrojového hdlist (alebo synthesis) pre "plf-nonfree"... ftp://ftp.mandrivauser.cz/plf/mandriva/2007.0/non-free/release/binary/i586/hdlist.cz nájdený overený hdlist (alebo synthesis) ako hdlist.cz ...získavanie ukončené preverovanie hdlist súboru [/var/cache/urpmi/partial/hdlist.plf-nonfree.cz] prehliada sa súbor s verejnými kľúčmi "plf-nonfree"... vytváranie hdlist synthesis súboru pre zdroj "plf-nonfree" nájdených 1996 hlavičiek v dočasnej pamäti odstránenie 0 nepotrebných hlavičiek z dočasnej pamäte zápis konfiguračného súboru [/etc/urpmi/urpmi.cfg] [root@localhost evryl]# urpmi k9copy Niektoré požadované balíky nie je možné nainštalovať: k9copy-1.0.4-3plf2007.0.x86_64 (kvôli neuspokojenému mjpegtools) Continue installation anyway? (Á/n)TOTO MI VIPISALO TAK POZRI SI CI SOM TO ROBYL DOBRE
urpmi.addmedia main ftp://ftp.mandrivauser.cz/Mandrivalinux/official/2007.0/i586/media/main/release with media_info/hdlist.cz
Tiskni
Sdílej: