Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Dobry den, cela nase spolecnost (cca 20 desktopu) byla zmigrovana na linux a v soucasne dobe nam zbyva jedinny pocitac s windows XP kvuli software zakoupenym u Vasi spolecnosti. Chtel bych se informovat, zdali planujete vyvijet Danovou evidenci pro Linux a ma tak smysl zustat u Vaseho software i pristi rok, ci mame rovnou migrovat k jine spolecnosti. V pripade, ze neminite nativne vyvijet software pro Linux, zajima mne Vas vztah a pripadna podpora zakazniku provozujicich Vas software pod Wine. Dale jsem na Vasich strankach zjistil, ze mate v nabidce podvojne ucto Klient-server, ale nikde jsem se nedozvedel, zdali existuje klient i pro platformu Linux a zdali je mozny prevod dat do teto verze z Danove evidence. Dekuji predem za odpovedi a jsem s pozdravem Bc. Michal XXX
Dobrý den, dle informací od programátorů momentálně nepřipravujeme software výhradně pod Linuxem, ale nevylučujeme použití Daňové evidence pomocí nějaké emulace - sami ale podobné testování neprovádíme. Co se týče MRP K/S - zde může být na Linuxu serverová část, bohužel nikoliv klientské stanice. S pozdravem Milan Kříž
Takze nadale jen QEMU a v nem XP... :( Nutno dodat, ze odpovedeli snad do 4 hodin. Mozna by pomohlo trochu je hromadne postouchnout - to jejich ucto totiz patri k jednem z nejlepsich co jsou na trhu.
Tiskni
Sdílej: