plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Jen bych doplnil, ze Maciej z WHATWG nepozaduje schvaleni specifikace. HTML5 neni zdaleka dokonceno. Pracovni skupina pro HTML na W3C ma podle planu za tri mesice zverejnit prvni draft specifikace noveho HTML a zatim nemaji nic. Doslova ani carku a pokud nekdo sledujete jejich konferenci, panuji stale rozpory o docela zakladnich vecech.
Nekteri by mohli mit pocit, ze stihnout pripravit specifikaci do 3 mesicu neni prilis pravdepodobne. Maciej navrhuje adopci stavajiciho HTML5. Tedy aby W3C pouzilo za zaklad prvniho draftu aktualni HTML5, ktere obsahuje asi 2 roky prace lidi z WHATWG (tedy navazali na jejich praci), s tim, ze dalsi vyvoj bude pod kridly W3C a tak se specifikace muze od soucasneho HTML5 i znacne odchylit.
Za ty 4 dny co od Maciejova mailu uplynuli s nim rada lidi ze skupiny souhlasili (i kdyz ze soucasnych 300 clenu to je jen spicka ledovce), nicmene predsedove skupiny se zatim jasne nevyjadrili a bud tise pripravuji nejakou strategii nebo proste vyckavaji.
nav
, preddefinovane class names...), tak je mi smutno.
Zato navrhy XHTML2 jako atribut role
, href
na jakemkoliv elementu, section
, nl
a dalsi se mi libi.
Pro fundovanejsi odpovedi doporucuji #whatwg kanal. Zde mene fundovana: Mezi argumenty proc HTML nema byt vyvijeno skokem, ale detskymi krucky s ohledem na zpetnou kompatibilitu, se objevuje jeden zminujici jaky zmatek pred lety vznikl, kdyz se menilo chovani prohlizecu pro soulad s novymi standardy. Vznikaly odlisne renderovaci mody (obvykle dva, v mozille treba tri). Dodnes jsme se tohodle zmatku nezbavili a zrejme tu bude naporad. Dalsi velky skok by zpusobil dalsi zmatek. Predstavte si 3 renderovaci mody nastavovane v zavislosti na doctype, prip. mimetypu dokumentu.
Nedivte se, ze motto Don't Break the Web je dnes asi tim nejsilnejsim mottem HTML WG.
Nad XHTML2 dnes muzeme s jistotou prohlasit R.I.P. Specifikace se zda se dotahne, ale na webu nebude nikym prosazovana.
Přecijen, nepatřím k fanatikům, kteří by uctívali validátor po každé editaci.Jistě. A kompilátor/interpret by taky nemusel hlídat syntaxi. Necháme ji tak nějak volnou, vždyť on si s tím procesor nějak poradí.
Prohlizece se vyrovnavaji s tag soup (napr. prekrizene tagy) uz dlouho (neznam stary Mosaic dost dobre na to, aby si troufl rict ze uz do zacatku verejneho rozsireni HTML, ale tipoval bych tak). Ian ma snahu tohle chovani nejak popsat a sjednotit. Nejedna se o zavadeni neceho noveho, ale o snahu usmernit soucasny chaos nespecifikovaneho chovani ruznych prohlizecu.
Snaha specifikovat vyjimecne stavy (v praxi ne zas tak vyjimecne jako nespecifikovane) je mnohem sirsi nez premyslet co ma udelat prohlizec u prekrizenych tagu. Soucasti je treba jak se ma prohlizec zachovat, kdyz se nenahraje plugin na ktery <object> odkazuje nebo kdyz se stahovani videa prerusi v polovine, ale video jiz bezi atd. Tedy nespecifikovat jen idealni stav, kdy vsechno funguje na 100% a ponechat na vyrobcich prohlizecu, aby si poradili se stavy ostatnimi (a ze si s nimi nejak poradit musi), ale zaradit tyto stavy jiz do specifikace.
Bohuzel mnozi to prezentuji 'on by rad, aby se specifikovalo co ma prohlizec delat u nevalidniho kodu', ale snaha je mnohem sirsi a myslenka hlubsi. Ve vysledku vede k jednote, protoze co nespecifikuje standard, to si musi rozhodnout vyrobci prohlizeci sami a tam je jiz povoleno vse.
O rade veci se zrejme dozvi. Kdyz mi prestane hrat pustene video, protoze jeho stahovani bylo preruseno, pravdepodobne to jako uzivatel stranky poznam. Kdyz nastane problem, ktery zle vyresit automaticky, nebude urcite uzivatel rusen. Vzpominam na dobu kdyz prisel tusim IE4 a zobrazoval takoveto vyskakovaci okenko u kazde chyby JavaScriptu s otazkou, zda ma ve zpracovavani JavaScriptu stranky pokracovat. To bylo nekdy i 10 odkliknuti na jednu HTML stranku, aby se vubec zobrazila.
V dalsich verzich se poucili a zobrazuji jen tu ikonku v status baru, ze neni neni v poradku. Automaticke reseni, ktere uzivatele nerusi. Vyvojari si tusim priinstalovali JS-debugger a tem se takova stranka rovnou otevirala v nem. Coz je analogii s tim rozsirenim do Firefoxu, ktere stranku na pozadi validuje. Krasne win-win reseni pro vsechny strany. Me to pripada fajn.
href
na libovolnem dokumentu, protoze by to bylo moc slozite. A psat ty "rozpoznavace prasaren" neni slozite?
Je to jako lecit zkazenej zub praskama proti bolesti.
A psat ty "rozpoznavace prasaren" neni slozite?Ne, protože ten už mají hotový. Dolepit tam pár věcí ve stylu HTML5 pro ně bude asi jednodušší a levnější.
cloveku ktory rozsiruje taketo nezmysly by mali zakazat priblizit sa k pocitacu blizsie ako na 50 metrovNu, já myslím, že to s ním tak špatné nebude
HTML je v současnosti slepá ulička webové evoluce] A prakticky jediný používaný webový značkovací jazyk. XHTML se nepoužívá (tím nehodnotím, jestli by se mělo nebo nemělo).
Tiskni
Sdílej: