V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Snažím se rozchodit na Debian Etch (xorg) Multi-Seat. Mám dva monitory, dvě klávesnice, dvě myši, dvě grafické karty Radeon 9250 na PCI. Používám OpenSource ovladač (vše funguje tak jak má Xinerama, akcelerace atp.). Rozhodl jsem se vytvořit pomocí těchto karet dvě nezávislá pracoviště na jednom PC. Udělal jsem tedy dva layouty pro xorg. Nejprve spustím pouze první, funguje. Spustím pouze druhý, funguje. Definuji tedy jejich spuštění v gdm po nabootování PC. Naběhne první layout a ve chvíli co začne nabíhat druhý layout, tak přestane blikat kurzor na tom prvním. Naloguju se na druhém layoutu a vše funguje tak jak má. Sednu si k prvnímu, kde přestal blikat kurzor, což signalizuje, že je něco v nepořádku. A po stisknutí klávesnice se nic neděje, ani myš se nepohybuje, jen najednou začne tento layout vytěžovat procesor na 99% a do logu začne sypat:
(EE) RADEON(0): Idle timed out, resetting engine...
$ cat /etc/gdm/gdm.conf
[daemon] VTAllocation=false [servers] 0=Standard0 1=Standard1 [server-Standard0] name=Standard0 command=/usr/X11R6/bin/X -br -audit 0 -nolisten tcp -novtswitch -sharevts -layout seat0 handled=true flexible=false [server-Standard1] name=Standard1 command=/usr/X11R6/bin/X -br -audit 0 -nolisten tcp -novtswitch -sharevts -layout seat1 handled=true flexible=false
Část xorg.conf
:
Section "InputDevice" Identifier "keyboard0" Driver "evdev" Option "CoreKeyboard" Option "Protocol" "evdev" #Option "Device" "/dev/input/event4" Option "Phys" "usb-0000:00:10.3-1/input0" Option "XkbModel" "pc105" Option "XkbLayout" "us" EndSection Section "InputDevice" Identifier "mouse0" Driver "mouse" Option "Protocol" "ExplorerPS/2" Option "CorePointer" Option "Device" "/dev/input/mouse1" #Option "Phys" "usb-0000:00:10.2-1/input0" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSection Section "Device" Identifier "device0" Driver "ati" BusID "PCI:0:08:0" EndSection Section "Monitor" Identifier "monitor0" HorizSync 31.5 - 48.5 VertRefresh 40.0 - 70.0 #HorizSync 30.0 - 100.0 #VertRefresh 50.0 - 160.0 EndSection Section "Screen" Identifier "screen0" Device "device0" Monitor "monitor0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Modes "1280x1024" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480" Depth 24 EndSubSection EndSection Section "ServerLayout" Identifier "seat0" Screen "screen0" InputDevice "mouse0" InputDevice "keyboard0" EndSection
Nevíte někdo v čem by mohl být problém? Vycházel jsem z např. z a, b, c.
Řešení dotazu:
Problém jsem nakonec vyřešil použitím XEphyr, navíc mi ušetřil jednu grafiku, protože díky tomu, že běží až nad klasickým xservrem můžu využít oba výstupy grafické karty. Balík v Etchi neobsahuje podporu pro definici klávesnice a použití evdev, ale stačí stáhnout zdrojový balík, aplikovat patch, zkompilovat a máme podporu.
Postupoval jsem dle Multiterminal with Xephyr.
Postup ve zkratce:
# apt-get source xserver-xephyr
# apt-get build-dep xserver-xephyr
# wget http://www.c3sl.ufpr.br/multiterminal/howtos/xephyr-patches.tgz
# mv xephyr-patches/kdrive-evdev.patch xorg-server-1.1.1/debian/patches/46_kdrive-evdev.patch
# mv xephyr-patches/kdrive-ephyr-evdev.patch xorg-server-1.1.1/debian/patches/47_kdrive-ephyr-evdev.patch
# echo 46_kdrive-evdev.patch >> xorg-server-1.1.1/debian/patches/series
# echo 47_kdrive-ephyr-evdev.patch >> xorg-server-1.1.1/debian/patches/series
# cd xorg-server-1.1.1/
# fakeroot dpkg-buildpackage
# cd ..
# dpkg -i *.deb
# cd /usr/share/X11/xkb/keycodes
# cp evdev xfree86
Download:
/etc/gdm/gdm.conf
/etc/X11/xorg.conf
Balíčky vytvořené kompilací xorg-server-1.1.1
Třeba se to někomu bude hodit
Tiskni
Sdílej: