abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 18:11 | IT novinky

    Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:22 | Komunita

    V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:22 | Pozvánky

    Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.

    jose17 | Komentářů: 0
    včera 04:44 | IT novinky

    Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    19.5. 23:22 | Zajímavý software

    Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    19.5. 22:22 | Zajímavý software

    V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 13:11 | Zajímavý článek

    Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.5. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.5. 12:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (60%)
     (23%)
     (9%)
     (2%)
     (0%)
     (0%)
     (6%)
    Celkem 47 hlasů
     Komentářů: 5, poslední včera 20:57
    Rozcestník

    Dotaz: python - web develop - prechod z PHP- frameworks

    8.11.2007 19:45 Tom@sQo
    python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    Přečteno: 1126×
    ahoj, hladal som vo fore, ale nenasiel som odpoved na moju otazku, takze sorry, ak uz bola polozena...

    taakze som vyvojar v PHP a prave sa snazim prejst na python... problemom vsak je, ze mam v tom uplny chaos aj po hodinach googlenia... mojimi otazkami su:

    1)nasiel som dost dobry link na zaciatky(ine som ani nenasiel :-])- http://webpython.codepoint.net - podla neho su 2 moznosti programovania v pythone - pomocou 2 roznych handlerov - psp a publisher ... nepochopil som vsak preco je publisher lepsi? lebo v psp sa pisu stranky dost podobne ako v PHP(kombinuje sa html s python kodom v znackach rovnakych ako ASP) ako sa potom pisu stranky v publisheri, ked nie takto?

    2) python web frameworky, ak som dobnre pochopil, je vlastne nadstavba na modpython(ak som dobre pochopil, naprogramovane funkcie v pythone na lahsiu tvorbu webu-aspon tak sa framework definuje ;-]). vsade sa pise, ze napriklad django je robustny a robi toho az priliz vela... ale COHO priliz vela? aku pracu ulahcuje? ved cookies, sessions,... podporuje aj mod_python... v COM sa od neho odlisuje? aky je v tom rozdiel?

    poprosil by som bud linky alebo priamu odpoved.diky moc :)

    Odpovědi

    19.9.2008 19:13 ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    Také by mě to zajímalo. Python, tutorial, srovnání... je všude. Ale jak na web ?
    19.9.2008 21:49 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    Why I Hate Django :-)

    Jenom snad jedna poznámka:
    v psp sa pisu stranky dost podobne ako v PHP(kombinuje sa html s python kodom v znackach rovnakych ako ASP) ako sa potom pisu stranky v publisheri, ked nie takto?
    Míchat HTML s kódem je obecně značně nedoporučovaný postup z důvodů… no, na ty si přijdete sám. Vlastně bych řekl, že kromě PHP se tohle nikde jinde nedělá (což neznamená, že se to dělat nedá, dá se většinou skoro všecko a lidi toho občas využívají).
    Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
    20.9.2008 07:41 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    No, asi byste se mel pripravit na to, ze budete muset zmenit styl prace - nikdo v Pythonu nepise kod primo do stranek, ale pouziva se MVC model, a na to jsou prave ty frameworky. Kazdy framework ma obvykle 3 zakladni casti - databazove rozhrani (vetsinou nejaky ORM - object-relational mapper), sablonovaci system a nejaky mechanismus, ktery mapuje url a http requesty na konkretni funkce v Pythonu a jejich parametry. Pak nad tim mate ruzne funkce na spravu sessions, uzivatelu, formulare, atd.

    Co se tyce konkretnich frameworku, asi nejznamejsi jsou Django nebo TurboGears, Django je vic udelane pro ruzne publikacni systemy a vic propojene, TurboGears je obecnejsi, ale zase je to slepene z puvodne nezavislych komponent. Obe maji vlastni HTTP server pro testovani, ale lze je provozovat i pod Apachem. K Djangu se dokonce da stahnout pomerne dobre citelna anglicka kniha - myslim, ze jeji prolistovani zodpovi vase otazky.
    20.9.2008 20:42 ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    JS - dekuji za vysvetleni. To je odpoved. Kdyby tak nekdo napsal jeste neco polopatictejsiho, nebo clanek. Kazdy pouziva terminy framework, parser.... ale myslim, ze hodne lidi tu netusi ani o co jde. A je to skoda.

    Jinak kniha vypada mooc dobre, dik za link.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.