abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    Balík nástrojů Rust Coreutils / uutils coreutils, tj. nástrojů z GNU Coreutils napsaných v programovacím jazyce Rust, byl vydán ve verzi 0.3.0. Z 634 testů kompatibility Rust Coreutils s GNU Coreutils bylo úspěšných 532, tj. 83,91 %. V Ubuntu 25.10 se již používá Rust Coreutils místo GNU Coreutils, což může přinášet problémy, viz například nefunkční automatická aktualizace.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:00 | IT novinky

    Od 3. listopadu 2025 budou muset nová rozšíření Firefoxu specifikovat, zda shromažďují nebo sdílejí osobní údaje. Po všech rozšířeních to bude vyžadováno někdy v první polovině roku 2026. Tyto informace se zobrazí uživateli, když začne instalovat rozšíření, spolu s veškerými oprávněními, která rozšíření požaduje.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | Humor

    Jste nuceni pracovat s Linuxem? Chybí vám pohodlí, které vám poskytoval Microsoft, když vás špehoval a sledoval všechno, co děláte? Nebojte se. Recall for Linux vám vrátí všechny skvělé funkce Windows Recall, které vám chyběly.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 16:11 | Komunita

    Společnost Fre(i)e Software oznámila, že má budget na práci na Debianu pro tablety s cílem jeho vyžívání pro vzdělávací účely. Jako uživatelské prostředí bude použito Lomiri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.10. 17:11 | IT novinky

    Proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Ireland 2025. Celkově bylo vyplaceno 1 024 750 dolarů za 73 unikátních zranitelností nultého dne (0-day). Vítězný Summoning Team si odnesl 187 500 dolarů. Shrnutí po jednotlivých dnech na blogu Zero Day Initiative (1. den, 2. den a 3. den) a na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    26.10. 13:33 | Komunita

    Byl publikován říjnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Pracuje se na podpoře M3. Zanedlouho vyjde Fedora Asahi Remix 43. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.10. 15:44 | Zajímavý software

    Iniciativa Open Device Partnership (ODP) nedávno představila projekt Patina. Jedná se o implementaci UEFI firmwaru v Rustu. Vývoj probíhá na GitHubu. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Apache 2.0. Nejnovější verze Patiny je 13.0.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.10. 05:11 | Zajímavý článek

    Obrovská poptávka po plynových turbínách zapříčinila, že datová centra začala používat v generátorech dodávajících energii pro provoz AI staré dobré proudové letecké motory, konvertované na plyn. Jejich výhodou je, že jsou menší, lehčí a lépe udržovatelné než jejich průmyslové protějšky. Proto jsou ideální pro dočasné nebo mobilní použití.

    karkar | Komentářů: 9
    24.10. 19:55 | Nová verze

    Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.10. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (47%)
     (20%)
     (19%)
     (23%)
     (17%)
     (21%)
     (17%)
     (18%)
    Celkem 279 hlasů
     Komentářů: 14, poslední 14.10. 09:04
    Rozcestník

    Dotaz: python - web develop - prechod z PHP- frameworks

    8.11.2007 19:45 Tom@sQo
    python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    Přečteno: 1142×
    ahoj, hladal som vo fore, ale nenasiel som odpoved na moju otazku, takze sorry, ak uz bola polozena...

    taakze som vyvojar v PHP a prave sa snazim prejst na python... problemom vsak je, ze mam v tom uplny chaos aj po hodinach googlenia... mojimi otazkami su:

    1)nasiel som dost dobry link na zaciatky(ine som ani nenasiel :-])- http://webpython.codepoint.net - podla neho su 2 moznosti programovania v pythone - pomocou 2 roznych handlerov - psp a publisher ... nepochopil som vsak preco je publisher lepsi? lebo v psp sa pisu stranky dost podobne ako v PHP(kombinuje sa html s python kodom v znackach rovnakych ako ASP) ako sa potom pisu stranky v publisheri, ked nie takto?

    2) python web frameworky, ak som dobnre pochopil, je vlastne nadstavba na modpython(ak som dobre pochopil, naprogramovane funkcie v pythone na lahsiu tvorbu webu-aspon tak sa framework definuje ;-]). vsade sa pise, ze napriklad django je robustny a robi toho az priliz vela... ale COHO priliz vela? aku pracu ulahcuje? ved cookies, sessions,... podporuje aj mod_python... v COM sa od neho odlisuje? aky je v tom rozdiel?

    poprosil by som bud linky alebo priamu odpoved.diky moc :)

    Odpovědi

    19.9.2008 19:13 ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    Také by mě to zajímalo. Python, tutorial, srovnání... je všude. Ale jak na web ?
    19.9.2008 21:49 Ladicek | skóre: 28 | blog: variace | Havlíčkův brod
    Rozbalit Rozbalit vše Re: python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    Why I Hate Django :-)

    Jenom snad jedna poznámka:
    v psp sa pisu stranky dost podobne ako v PHP(kombinuje sa html s python kodom v znackach rovnakych ako ASP) ako sa potom pisu stranky v publisheri, ked nie takto?
    Míchat HTML s kódem je obecně značně nedoporučovaný postup z důvodů… no, na ty si přijdete sám. Vlastně bych řekl, že kromě PHP se tohle nikde jinde nedělá (což neznamená, že se to dělat nedá, dá se většinou skoro všecko a lidi toho občas využívají).
    Ještě na tom nejsem tak špatně, abych četl Viewegha.
    20.9.2008 07:41 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    No, asi byste se mel pripravit na to, ze budete muset zmenit styl prace - nikdo v Pythonu nepise kod primo do stranek, ale pouziva se MVC model, a na to jsou prave ty frameworky. Kazdy framework ma obvykle 3 zakladni casti - databazove rozhrani (vetsinou nejaky ORM - object-relational mapper), sablonovaci system a nejaky mechanismus, ktery mapuje url a http requesty na konkretni funkce v Pythonu a jejich parametry. Pak nad tim mate ruzne funkce na spravu sessions, uzivatelu, formulare, atd.

    Co se tyce konkretnich frameworku, asi nejznamejsi jsou Django nebo TurboGears, Django je vic udelane pro ruzne publikacni systemy a vic propojene, TurboGears je obecnejsi, ale zase je to slepene z puvodne nezavislych komponent. Obe maji vlastni HTTP server pro testovani, ale lze je provozovat i pod Apachem. K Djangu se dokonce da stahnout pomerne dobre citelna anglicka kniha - myslim, ze jeji prolistovani zodpovi vase otazky.
    20.9.2008 20:42 ja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: python - web develop - prechod z PHP- frameworks
    JS - dekuji za vysvetleni. To je odpoved. Kdyby tak nekdo napsal jeste neco polopatictejsiho, nebo clanek. Kazdy pouziva terminy framework, parser.... ale myslim, ze hodne lidi tu netusi ani o co jde. A je to skoda.

    Jinak kniha vypada mooc dobre, dik za link.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.