abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 24
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou

    19.12.2007 16:49 ph0enix | skóre: 18 | Praha
    Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Přečteno: 1463×

    Ahoj, zkousel jsem projit diskuse, ale neuspesne. Hledam jakou cestu mam pouzit pro vytvoreni PDF souboru aby bylo mozne z vysledneho dokumentu udelat cut&paste kopii textu vcetne diakritiky. Zkousel jsem text sazet za pomoci LaTeXu ci ConTeXtu. Vysledne PDF vypadalo dobre, ale pri pokusu o preneseni textu dostanu samostatne hacky / carky a samostatna pismena bez akcentu namisto primo znaku s diakritikou.

    Vstupni texty jsou v UTF-8. V nastaveni pro ConTeXt jsem pouzil

    \enableregime[utf]
    \language[cz]
    

    Muzete mi nekdo poradit, nebo alespon nakopnout spravnym smerem?

    Odpovědi

    19.12.2007 17:03 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Pokud vám na zdrojovém formátu nezáleží, pak např. OpenOffice.org exportuje PDF i se správným textem.
    20.12.2007 09:02 ph0enix | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Lze v OpenOffice.org vkladat cestinu podobnym zpusobem jako ve vim - pres digraphy? Nebo si budu muset text napsat nejprve ve vim? Mam k dispozici MS Windows bez ceske klavesnice... :-(
    20.12.2007 09:21 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Nevím, řekl bych ale, že to neumí.
    20.12.2007 01:32 bhy | skóre: 36 | blog: bhyblog | brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Xe(La)TeX - používá interně UTF-8, řeší docela dost problémů.
    Jiří Poláček avatar 20.12.2007 09:01 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Ano, mohu potvrdit, XeTeX + použití systémových fontů s podporou Unicode generuje požadované PDF.
    Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
    21.12.2007 09:27 ph0enix | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou

    Bohuzel se mi ho nedari pod cygwinem prelozit a z chyboveho hlaseni nejsem mo moudry... :-(

    21.12.2007 15:44 bhy | skóre: 36 | blog: bhyblog | brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Je i přímo pro Windows (respektive Windows port linuxové verze):

    http://www.fsci.fuk.kindai.ac.jp/kakuto/win32-ptex/web2c75-e.html

    tam hledejte XeTeX for W32 (0.996-patch1)
    20.12.2007 06:52 Samuel | skóre: 19 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Ja som take PDF urobil takto:
    cslatex subor
    dvips -t a5 -o subor.ps subor.dvi
    ps2pdf subor.ps
    
    V subor.tex mam:
    \usepackage{ucs}
    \usepackage[utf8x]{inputenc}
    \usepackage{slovak}
    
    21.12.2007 09:13 ph0enix | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    ! LaTeX Error: File `ucs.sty' not found.

    Zjevne nemam balik ucs. Kde jej vzit a jak pridat?

    Jiří Poláček avatar 21.12.2007 10:21 Jiří Poláček | skóre: 47 | blog: naopak | Sivice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Kde jej vzit?
    tady
    Sudoku omrzelo? Zkuste bobblemaze! | Statistiky jsou jak bikiny. Napoví hodně, všechno ale neukážou.
    20.12.2007 11:34 marbu | skóre: 31 | blog: hromada
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Já do hlavičky LaTeXového dokumentu vkládám následující:
    % upravy pro pdf vystup
    \usepackage{ifpdf}
    \ifpdf
            \usepackage{cmap}      % spravne oznacovani ceskeho textu v pdf
                                   % POZOR: nefunguje pro vsechna pisma!
    \fi
    
    a překládám pomocí programu pdflatex. Další info na CTANu:cmap. Stahovat to ale nemusíte, cmap je součástí distribuce texlive.
    There is no point in being so cool in a cold world.
    21.12.2007 09:26 ph0enix | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou

    Jake pismo musim pouzit aby to fungovalo? Porad tapu a vysledek pri copy&paste

    Šťavnatý steak s křupavým salátem

    je stale

    ˇSt’avnat´y steak s kˇrupav´ym sal´atem
    21.12.2007 09:33 ph0enix | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou

    Predtim jsem dostaval text s hackem u pismene t, coz se mi zda spravnejsi...

    ˇSˇtavnat´y steak s kˇrupav´ym sal´atem
    21.12.2007 09:41 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    A vkládá vám vim ty znaky opravdu jako jeden znak? Nemůže být problém v tom, že když používáte digraphy, vim vloží znak jako unicode sekvenci „háček + písmeno“?
    21.12.2007 09:52 ph0enix | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou

    A zeby to jako pokazde vlozil jinak? To se mi nezda. Kazdopadne notepad zobrazi cestinu spravne a pres schranku se text z vim kopiruje take v poradku - viz muj prispevek vyse. Vim + digraphy je pro mne nejschudnejsi cestou jak napsat neco s diakritikou.

    21.12.2007 10:31 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Kazdopadne notepad zobrazi cestinu spravne
    Teď jsem to zkoušel a notepad neumí správně zobrazit dekomponované Unicode znaky, takže ten zdrojový text asi máte správně.
    21.12.2007 10:28 marbu | skóre: 31 | blog: hromada
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Mám to vyzkoušené pouze s defaultním písmem ComputerModern. Stačí tedy písmo nenastavovat.
    There is no point in being so cool in a cold world.
    21.12.2007 10:41 marbu | skóre: 31 | blog: hromada
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Tady jsem narychlo hodil ukázku použití balíku cmap:
    There is no point in being so cool in a cold world.
    21.12.2007 10:48 robertK | skóre: 26 | blog: Klokanuv_blog | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Žlutoucký konícek sežral štavnatý steak s krupavým salátem.
    Nemám tam háček nad r a c :( . (Debian Etch, Acroread)
    21.12.2007 10:59 marbu | skóre: 31 | blog: hromada
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    A taky nad t, ale nevím čím to. Mě to funguje správně (Archlinux, kpdf a acroread) :(
    There is no point in being so cool in a cold world.
    21.12.2007 11:02 marbu | skóre: 31 | blog: hromada
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Beru zpět, acroread mi dává stejně špatný výsledek.
    There is no point in being so cool in a cold world.
    21.12.2007 11:07 ph0enix | skóre: 18 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Taktez mi to sezere hacky nad c, r a t. Tentokrat je tam ale nemam ani jako dalsi znaky :-( MS Windows + Adobe Reader 6.0.
    21.12.2007 15:33 marbu | skóre: 31 | blog: hromada
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak na pdf aby slo zpet ziskat text s diakritikou
    Chyba byla na me strane, volal jsem LaTeXove styly v nevhodnem poradi. Uploadoval jsem upravene verze na misto puvodnich.
    There is no point in being so cool in a cold world.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.