Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Díky diskusi o heslech v /etc/shadow
jsem zjistil, že po změně PAM pro využití blowfish se mi všechna hesla ukládají pomocí DES. Problém je v tom, že k samotnému pam_unix2
není skoro žádná dokumentace a ať se snažím jak se snažím tak tak blowfish nemůžu zprovoznit.
Jak jsem na to šel? Nejdřív jsem pomocí sed
-u změnil všechny výskyty pam_unix.so
na pam_unix2.so
a pak všechny výskyty md5
na blowfish
. Dále jsem v /etc/default/passwd
změnil CRYPT=md5
na CRYPT=blowfish
.
Výsledkem je, že passwd
(pro změnu hesla u existujícího uživatele – aby se použil jiný šifrovací algoritmus) přestává fungovat:
crypt_t: Don't know 0 Error: Password NOT changed. passwd: Authentication token manipulation error
Začal jsem tedy hledat, kde je problém. Postupným kombinováním jsem zjistil, že problém nastává okamžitě s přepsáním pam_unix.so
na pam_unix2.so
, které nereaguje ani na parametr md5.
Ze souboru /etc/pam.d/passwd
jsem i zkusil všechny parametry pro pam_unix2.so
odstranit (vzhledem k tomu, že v dokumentaci se píše: „/etc/default/passwd defines, which password encryption algorithm should be used in case of a password change.“).
Přesto se nic neděje, passwd stále nefunguje.
v /etc/pam.d/passwd
mám jen toto:
password required pam_unix2.so blowfish shadow
Nakonec jsem se problém s nefunkčností passwd
pokusil obejít pomocí chpasswd
. Ovšem právě chpasswd dává jako výsledek heslo v DES, nezávisle na tom, jaká je hodnota CRYPT
v /etc/default/passwd
. Ve jmenované diskusi pan Kubeček tvrdí, že podle dokumentace se typ hashe změní jen při přidání hesla, takže jsem heslo smazal, výsledkem je ale stále DES.
Nějaké nápady?
CRYPT_FILES
(v závislosti na tom, co je v /etc/nsswitch.conf
)?
CRYPT_YP=des
, podle komentáře je to ale je pro NIS.
Jen pro doplnění /etc/nsswitch.conf:
# Begin /etc/nsswitch.conf passwd: files group: files shadow: files publickey: files hosts: files dns networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: db files # End /etc/nsswitch.conf
Problém konečně úspěšně vyřešen.
Když jsem zjišťoval, jak se vlastně heslo ukládá, zjistil jsem, že podle dokumentace glibc crypt tvoří hash jen v DES popř. v md5. Následovalo googlování odkud jsem se dostal až na stránky Novellu, kde se mi podařilo najít jakousi knihovnu libxcrypt
, která podle popisu nahrazuje libcrypt
z glibc přidává podporu pro blowfish a bigcrypt. Vzhledem k tomu, že v Archu libxcrypt není, začal jsem hledat něco podobného. Našel jsem libmcrypt. Po krátkém prostudování zdrojáku pam_unix2 jsem ale zjistil, že použít jde jen libxcrypt. Vytvořil jsem tedy PKGBUILD, naistaloval libxcrypt, překompiloval PAM a tradá! Vše funguje.
Jinak díky za snahu. Teď se chystám napsat do Arch wiki malé how-to.
Tiskni
Sdílej: