Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Díky diskusi o heslech v /etc/shadow
jsem zjistil, že po změně PAM pro využití blowfish se mi všechna hesla ukládají pomocí DES. Problém je v tom, že k samotnému pam_unix2
není skoro žádná dokumentace a ať se snažím jak se snažím tak tak blowfish nemůžu zprovoznit.
Jak jsem na to šel? Nejdřív jsem pomocí sed
-u změnil všechny výskyty pam_unix.so
na pam_unix2.so
a pak všechny výskyty md5
na blowfish
. Dále jsem v /etc/default/passwd
změnil CRYPT=md5
na CRYPT=blowfish
.
Výsledkem je, že passwd
(pro změnu hesla u existujícího uživatele – aby se použil jiný šifrovací algoritmus) přestává fungovat:
crypt_t: Don't know 0 Error: Password NOT changed. passwd: Authentication token manipulation error
Začal jsem tedy hledat, kde je problém. Postupným kombinováním jsem zjistil, že problém nastává okamžitě s přepsáním pam_unix.so
na pam_unix2.so
, které nereaguje ani na parametr md5.
Ze souboru /etc/pam.d/passwd
jsem i zkusil všechny parametry pro pam_unix2.so
odstranit (vzhledem k tomu, že v dokumentaci se píše: „/etc/default/passwd defines, which password encryption algorithm should be used in case of a password change.“).
Přesto se nic neděje, passwd stále nefunguje.
v /etc/pam.d/passwd
mám jen toto:
password required pam_unix2.so blowfish shadow
Nakonec jsem se problém s nefunkčností passwd
pokusil obejít pomocí chpasswd
. Ovšem právě chpasswd dává jako výsledek heslo v DES, nezávisle na tom, jaká je hodnota CRYPT
v /etc/default/passwd
. Ve jmenované diskusi pan Kubeček tvrdí, že podle dokumentace se typ hashe změní jen při přidání hesla, takže jsem heslo smazal, výsledkem je ale stále DES.
Nějaké nápady?
CRYPT_FILES
(v závislosti na tom, co je v /etc/nsswitch.conf
)?
CRYPT_YP=des
, podle komentáře je to ale je pro NIS.
Jen pro doplnění /etc/nsswitch.conf:
# Begin /etc/nsswitch.conf passwd: files group: files shadow: files publickey: files hosts: files dns networks: files protocols: db files services: db files ethers: db files rpc: db files netgroup: db files # End /etc/nsswitch.conf
Problém konečně úspěšně vyřešen.
Když jsem zjišťoval, jak se vlastně heslo ukládá, zjistil jsem, že podle dokumentace glibc crypt tvoří hash jen v DES popř. v md5. Následovalo googlování odkud jsem se dostal až na stránky Novellu, kde se mi podařilo najít jakousi knihovnu libxcrypt
, která podle popisu nahrazuje libcrypt
z glibc přidává podporu pro blowfish a bigcrypt. Vzhledem k tomu, že v Archu libxcrypt není, začal jsem hledat něco podobného. Našel jsem libmcrypt. Po krátkém prostudování zdrojáku pam_unix2 jsem ale zjistil, že použít jde jen libxcrypt. Vytvořil jsem tedy PKGBUILD, naistaloval libxcrypt, překompiloval PAM a tradá! Vše funguje.
Jinak díky za snahu. Teď se chystám napsat do Arch wiki malé how-to.
Tiskni
Sdílej: