Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Neměl by v tom být problém. Obecný postup je asi následovný
1) Nastavit alespoň jeden WiFi adaptér jako access-point (=mód "master", Váš adaptér to musí podporovat), nebo alespoň jako "ad-hoc" síť.
2) Zprovoznit a nastavit DHCP server, který přiděluje počítačům IP adresy.
3) Zapnout "IP forwarding", který umožní, aby pakety prošly přes linuxový počítač.
4) Povolit vše potřebné ve firewalu linuxového počítače.
5) Popřípadě nastavit proxy, která by mohla připojení přes modem zefektivnit.
Rád bych pomohl s podrobnějším komentářem, bylo by však potřeba pár podrobností. Jakou používáte distribuci? A co přesně za adaptéry máte k dispozici? Podle googlu je "Belkin G" access-point.
V hardwaru pravděpodobně nebudete mít žádný problém. S podrobným návodem Vám ale bude muset pomoci někdo jiný. Sám používám openSUSE a konfigurace obou systémů může být dost jiná. [Proč jen těch linuxů musí být tolik?]
Stručný fedoří návod jsem po krátkém googlování našel na
http://chwang.blogspot.com/2007/11/making-linux-fedora-core-8-as-gateway.html
Mohl by Vám pomoci. Zejména poslední odkaz na nastavení DHCP serveru je docela kvalitní, snad by šel použít bez úprav.
Jediné, čeho se bojím, je možnost, že se budete muset vzdát NetworkManageru. Minimálně v openSUSE jsem musel přepnout řízení sítě na standardní skripty "ifup" a "ifdown".
Pokud se neozve nikdo kompetentnější a narazíte na problém, klidně se ozvěte na radomir.cernoch@gmail.com (e-mail i Jabber).
pořid si router!!!
Tiskni
Sdílej: