Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Zdravim vas, mam nasledujici problem. Pouzivam Fedoru 10, gnome 2.24.2, kernel 2.6.27.7-134.fc10.i686. Pri prehravani muziky pomoci programu Rhythmbox mi zvuk obcas docela skarede praska (tak treba 5x za minutu, nekdy i vice). Pri prehravani stejnych souboru v mplayeru to nedela, pri prehravani treba v xmms obcas jo, ale podstatne mene. Rhythmbox se mi velice libi a nerad bych ho menil za jiny program. V minulych Fedorach jsem takovy problem na tomto pocitaci nikdy nemel (tento pocitac mam od Fedory 6). Nevi nekdo co s tim ?
Zvukovku mam - Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 03)
Doma mame Fedoru na nekolika pocitacich, ale posledni verze ktera se mi libila, fungovala supr byla F8, F9 strasny a F10 se mi zatim jevi o neco lepsi nez 9, ale porad to neni tak bezstarostne jako u te F8, jako plus beru ze 10tka ma navic nekolik zajimavych funkci. Tot muj nazor.
Dobrý den,
Zkuste nějaké Live CD se staršími verzemi programů. Pokud to bude praskat dál, může být chyba i v HW.
JH
Myslite ze by updatem na Fedoru 10 z Fedory 8 se poskodil HW ? To se mi moc nezda :)
Ano, taky si myslim ze je to ono ... da se to nejak odladit aby to fungovalo? Nebo je to slozite prejit zpet na alsu ? Protoze pak bych vazne uvazoval o tom si tam zpet dat F8.
Odstranění alsa-plugins-pulseaudio by mělo úplně stačit, za předpokladu, že ten přehrávač používá pro výstup ALSA. Pak totiž výchozí ALSA zařízení nebude přesměrováno na PA.
No uvidíme, jestli je to opravdu tím. U mě PA žádné problémy nedělá.
u f10 je neco zasadne spatneho s pa? Nestacilo by jen trochu poladit nastaveni pa?
Sam bych to rad vedel. Nekde jsem videl nejaky clanek, kde si hrali s default-fragment-size-msec a default-fragments v /etc/pulse/daemon.conf a tvrdili, ze je potreba najit vhodne hodnoty pro ruzne zvukovky, ale ja jsem zadny vliv na funkci nepozoroval.
jinak mam pa docela rad, protoze - tedy pokud funguje - vraci zvuk v linuxu od opic zpet do naseho stoleti.
Možná vám to přijde jako blbost, ale mě takhle praskal zvuk na Ubuntu 9.04 a ukázalo se, že celý problém byl v tom, že jsem málo budil zesilovač v reprácích. To praskání nedělal počítač, ale resilovač v reprácích k počítači. Hlasitost na nich byla vytočená skoro na maximum, ale v Ubuntu bylo vše ztlumené. Stačilo zeslabit reproduktory a zesílit výstup z počítače a praskání přestalo.
Tiskni
Sdílej: