Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdavím všechny.
Jednak jsem se přišel pochlubit, že by už vše mělo s Kubuntu být v pořádku:
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz, ~2.4GHz
Memory: 1280MB RAM
Card name: NVIDIA GeForce FX 5200
Chip type: GeForce FX 5200
DAC type: Integrated RAMDAC
Display Memory: 128.0 MB
a opět bych požádal o radu...
Zkoušel jsem teď instalaci a vyběhla mi konečně instalační tabulka. Otázkou je, kam instalovat? Disk mám rozdělen na C,D,E,F,G, kdy na C jsou Windows a na D bych chtěl Kubuntu, ale v te tadulce se zobrazují s čísly 1,5,6,7,8. Pokud by pořadí odpovídalo, neodpovídá ovšem to, že by D=5 mělo být prázdné, protože se hlásí s cca 2000 zaplněnými z cca 26000, ale méně(vůbec) zaplněný disk není žádný další.
Otázka č2: Pro zvolený disk mám zvolit jednu z možností:
žurnálový soubor systému Ext3
soubor systému Ext 2
žurnálový soubor systému Reiser FS
žurnálový soubor systému XFS
žurnálový soubor systému JFS
soubor systému FAT16
soubor systému FAT32
ntfs
odkládací
nepoužívat
Takže, když to chci jednoduše nainstalovat...?
mount /dev/sdaX /media ls /media umount /mediaMísto sda to může být třeba hda nebo sdb, záleží na HW počítače. Jinak Linux potřebuje alespoň 2 oddíly - 1 / a 1 swap, asitak o velikosti RAMky. I když paměti máš dost, tak možná swap nebude potřeba. Asi nejlepší by bylo vybraný oddíl smazat a vytvořit velký / a swap (odkládací) kolem 1GB. S FS je to asi jako s volbou politické strany
A jaký mají tedy ty politické strany programy? Tedy, v čem je rozdíl???
díky, to bych zvládl, ale chci fungovat I na Windows..., jako mít nainstalovány oba systémy, tudíž každý na jiném oddíle, bo ho potřebuje každý jinak naformátovaný..., takže přeci nemůžu pro Kubuntu nechat celý disc...
Vaše motto je asi hodně přesné... ))
Tak tam mám na C Windows, a na D Kubuntu, E odkládací a pak své F,G,H, jenže ve Windows se mi oddíly F,G,H hlásí jako disky D,E,F a když jsem teď instaloval Windows až po Kubuntu, tak se na něj nedostanu...
rovnou mi začnou najíždět Windows bwz bootovací tabulky, co že chci spustit.
A další problém bylo to, že když jsem byl v Kubuntu, tak jsem zaboha nemohl najít cokoli jako ekvivalent "Tento počítač", kde bych viděl ty zbylé oddíly... - jak s nimi tedy mám komunikovat???
Vždycky se doporučuje instalovat Linux až po instalaci Windows. Proč? Protože Windows jsou "agresivní" a bez ptání přepíšou MBR.
Situaci můžeš napravit tak, že nastartuješ nějakou live distribuci (myslím, že z toho CD, ze kterého jsi instaloval, jde nastartovat live distribuce) a budeš muset obnovit Grub.
joj, já jsem strašný nedočkavec... už jsem to ůplně přeinstaloval.
ale předtím mi to dělalo neplechu při instalaci na Ext3, tak jsem tomu dal JFS, a teď jsem to znovu zkusil na Ext3 a vyšlo to a dokonce už ani není problém toho, že bych tam neměl ty ostatní disky... Ale s tím internetem to pořád nechce spolupracovat, protože jsem připojený jen k druhému pc který má přímé připojení a nasdílené pro mě. ta naše "domásí síť" jakoby spadá do sítí Windows, tak nevím, jestli to Kubuntu vůbec zvládne...
Tiskni
Sdílej: