OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
V poslední době nám do firmy chodí stále více spamů ve kterých je zfalšovaná adresa odesílatele v hlavičce From:, která je shodná s hlavičkou To: (mail vypadá že si jej uživatel posílá sám).
Jedinným řešením je zakázat posílání mailů "sám sobě", pokud je odeslán z !+relay_from_hosts, zkoušel jsem do ACL data vložit:
deny message = Spravce systemu zakazal posilani mailu sam sobe
sender_domains = +local_domains
hosts = !+relay_from_hosts
condition = ${if eq {$header_from}{$header_to}{yes}{no}}
Ale tohle samozřejmě nefunguje (druhý parametr nemůže být proměnná). Jakým způsobem mám podmínku upravit?
Dík za radu Birkof
Received:
v hlavičke. Niektoré môžu byť sfalšované, ale aspoň tá, ktorá hovorí o tom, z akej IP to prijal tvoj mail server, by mala byť pravdivá. Ak je tam vo všetkých správach uvedená rovnaká IP, tak sa spoj so správcom toho stroja a popros ho, aby vysledoval ďalší hop.
Ak je to ale tak, že sa tvoja mailová adresa sa dostla do rúk spammerom a tí používajú nejaký botnet na posielanie spamu, tak to chodí z množstva rôznych adries a máš smolu. Ostáva nasadiť nejaký bayesian spam filter.
Ak je tam vo všetkých správach uvedená rovnaká IP, tak sa spoj so správcom toho stroja a popros ho, aby vysledoval ďalší hop.Tím se daleko nedostanete. Ten stroj bude patrně v botnetu a správce... no, raději nic. Jinak ad tazatelův dotaz: v eximu se nevyznám, ale vždycky si můžete napsat nějaký jednorázový filtr (v perlu) a/nebo použít obecné spamové řešení (např. spamassassin).
Mám v Exim ACL jednoduché pravidlo, které odmítne všechny zprávy, které mají odesílatele v naší doméně - protože takové zprávy mohou chodit výhradně z našeho serveru. Je možné přidat navíc whitelist dalších serverů, které používáte jako odesílací. Problém může být, pokud vaši uživatelé posílají maily přes různá smtp - třeba u jiného ISP - ty pak přes váš server neprojdou. Řešením je nastavit jim jako odesílací server ten váš, ale samozřejmě musíte mít nastavenu autorizaci, pokud to není v LAN.
# acl/30_exim4-config_check_rcpt
...
# Deny remote local_domain senders - identity theft
...
deny
message = Using my domain is identity theft.
condition = ${if match \
{$sender_address_domain}\
{\N^(.*\.)?mojedomena\.cz$\N}\
{yes}{no}}
Místo toho reg. výrazu by bylo čistější tam mít prohledávání my_domains, ale to jsem neměl čas řešit a takhle mi to stačí...
důležité je i místo v souboru, kam tohle doplnit - hned za předdefinovaný blok s SFP:
# Use spfquery to perform a pair of SPF checks (for details, see
# ...
# SPF check" warning.
.ifdef CHECK_RCPT_SPF
deny
...
.endif
--- PŘIDAT SEM ---
Uz jsem na to prisel !!!
# Fake sender address (himself message)
warn set acl_c0 = $header_from
hosts = !+relay_from_hosts
sender_domains = +local_domains
warn set acl_c1 = $header_to
hosts = !+relay_from_hosts
sender_domains = +local_domains
deny message = Suspected Faked sender address \n>\n> \
SPRAVCE SYSTEMU ZAKAZAL POSILANI MAILU "SAM SOBE" \n>\n> \
Tip: Zadejte svou adresu do pole kopie \n>\n>
log_message = deny himself message
sender_domains = +local_domains
hosts = !+relay_from_hosts
condition = ${if eq{$acl_c0}{$acl_c1} {yes}{no}}
Perfektne to funguje! Teoreticky by nemelo dojit ani k situaci, ze si uzivatel pro ktereho neni nastaveno smtp relay nebude moci poslat email sam sobe, protoze v hlavicce "From:" je krome adresy take jmeno na rozdil od hlavicky "To:" a nebude tedy splnena podminka. Takze doufam ze uz bude na chvili pokoj se SPAMy na Viagru (dokud SPAMeri nevymysli neco noveho).
Tiskni
Sdílej: