Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Zdravím, a omlouvám se předem za svůj dotaz; položen je zde v poradně v různých modifikacích několikrát, ale moudrý z toho nejsem...
Mám tedy Kubuntu. CD Windows vlastním, takže to by problém nebyl, ale jak jej tedy mohu integrovat do Kubuntu? Bochs je prý hodně, ale hodně pomalý a WMWare zase není free... Wine(či WineX) zase nezvládá vše... Co by tedy bylo nejlepší, když dám jako příklad, že bych si chtěl třeba zahrát Gothic???
Jiná šťouravá otázka je, jak vůbec funguje to "virtuální pc"? Z Windows znám virtuální CD/DVD mechaniku, kam ovšem připojím jedině obraz CD/DVD, tedy nejčastěji *.iso. To tedy vytvořím simulaci celého pc a tam nainstaluji "obraz" systému(Win)? To by tedy bylo vždy pomalejší nežli běžně nainstalované Win...!?
Poprosil bych tedy o nějaké polopatické osvětlení, alespoň trošku do hloubky...
Díky moc
Ale jak jej tedy mohu integrovat do Kubuntu?Buď ako dual boot alebo ako virtual machine.
Bochs je prý hodně, ale hodně pomalý a WMWare zase není free... Wine(či WineX) zase nezvládá vše...To záleží na tom čo potrebuješ. Pohľadaj si na internete, aké sú skúsenosti ľudí sa tými to riešeniami. S Bochs skúsenosť nemám. WMWare má niektoré veci zdarma - pátraj. V zozname si zabudol VirtualBox. Wine je z iného súdka. Na rozdiel od predchádzajúcich to nie je virtual machine, ale implementácia Win API. Nemusí zvládať všetko. Stačí keď zvládne to čo potrebuješ.
Jiná šťouravá otázka je, jak vůbec funguje to "virtuální pc"? Z Windows znám virtuální CD/DVD mechaniku, kam ovšem připojím jedině obraz CD/DVD, tedy nejčastěji *.iso.Virtuálny stroj je špeciálny program, ktorý sa tvári ako samostatný počítač. Napr. mu dokážeš dať .iso, alebo ho nasmerovať na skutočnú CD/DVD mechaniku a on z toho dokáže nabootovť a nainštalovať OS. Dáš súbor a on tomu OS povie, že s tým má pracovať ako s diskom. Virtuálna CD/DVD mechanika je len prístup k dátam, ktoré sú v .iso súbore - bez toho, aby si to musel vypáliť na skutočné médium. Ekvivalent v Linuxe sa volá "loopback device".
Poprosil bych tedy o nějaké polopatické osvětlení, alespoň trošku do hloubky...Tak polopate, či do hĺbky?
Tím polopatickým myslím srozumitelně, bo nejsem počítačový mág, a do hlouky proto, aby ze mě ten pc-mág mohl třeba jednou být...
A díky za vysvětlení
http://www.virtualbox.org
"Nějakej" vmware určitě je k mání, aspoň to tak v gentoo mam, vmware-player jsem nainstaloval v pohodě. Na toho Gothica bych buď dal dual boot, případně zkusil Cedegu (jestli se tak ještě jmenuje), nebo cross-over-games.
P.S. sám už nehraju, nemam tolik času
a co je dual boot? Myslel jsem, že tím pojmem je myšleno mít oba systémy nezávisle na sobě = muset restartovat pro přechod jednoho k druhému...?
Ano, to je dual-boot - že si na začátku po startu pc vybereš, co chceš.
To tedy vytvořím simulaci celého pc a tam nainstaluji "obraz" systému(Win)?Ano.
To by tedy bylo vždy pomalejší nežli běžně nainstalované Win...!?Vytváříte simulaci celého PC, které se skládá z různých komponent. Většina komponent je virtualizována velmi dobře a nepředstavují znatelné spomalení. Jediné, co moc dobře nefunguje, je virtuální grafická karta. Ta je sice pro nejnovější hry dost podstatná, ale starší hry (např. starcraft) a normální aplikace (word) si toho ani nevšimnou. Ad konkrétní software: pokud vlastníte novější procesor s podporou hardwarové virtualizace, doporučuji kvm, v opačném případě kombinaci qemu+kqemu.
Omlouvám se, ale co je to, co doporučujete? A uvedená jména jsou oficiální názvy, pod kterými se to dá stáhnout?
Processor: Intel(R) Celeron(R) CPU 2.40GHz, ~2.4GHz - nevím, jestli podporuje virtualizace...?
Měl bys to mít v distribuci jako balíčky, pokud nee ... inspirace z Gentoo ...
# eix kvm * app-emulation/kvm Available versions: ~75!t ~77!t ~78!t ~79!t ~79-r1!t ~81!t ~82!t {alsa esd gnutls havekernel kernel_linux modules ncurses pulseaudio sdl test vde} Homepage: http://kvm.qumranet.com/kvmwiki Description: Kernel-based Virtual Machine userland tools * dev-dotnet/ikvm Available versions: 0.8.0.0 ~0.14.0.1 ~0.14.0.1-r1 ~0.14.0.1-r2 ~0.20.0.0 ~0.34.0.2 ~0.36.0.5 ~0.36.0.11 ~0.36.0.11-r1 Homepage: http://www.ikvm.net/ Description: Java VM for .NET * dev-dotnet/ikvm-bin Available versions: ~0.14 ~0.34.0.2 ~0.36.0.5 Homepage: http://www.ikvm.net/ Description: Java VM for .NET Found 3 matches. # eix qemu * app-emulation/kqemu Available versions: 0.7.2!s ~1.3.0_pre5!s ~1.3.0_pre7!s 1.3.0_pre9!s 1.3.0_pre11!s {kernel_linux sdl} Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator kernel fast execution module * app-emulation/qemu Available versions: 0.9.0 0.9.1 Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: qemu emulator and abi wrapper meta ebuild * app-emulation/qemu-softmmu Available versions: 0.9.0!s!t 0.9.0-r1!s!t ~0.9.1!b!t ~0.9.1-r1!b!t ~0.9.1-r2!b!t 0.9.1-r3!b!t {alsa gnutls kqemu sdl} Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator * app-emulation/qemu-user Available versions: 0.9.0!s!t [M]~0.9.1!s!t Homepage: http://fabrice.bellard.free.fr/qemu/ Description: Multi-platform & multi-targets cpu emulator and dynamic translator * app-emulation/qemulator Available versions: ~0.5 Homepage: http://qemulator.createweb.de/ Description: a gtk/glade front-end for Qemu
egrep '^flags.*(vmx|svm)' /proc/cpuinfo
2. náhledem do biosu, jestli není virtualizace vyplá
Uvedené názvy jsou oficiální.
KVM: http://kvm.qumranet.com/
QEMU + kqemu (qemu accelerator): http://bellard.org/qemu/
Ke qemu existují i grafické nadstavby (které by možná šly aplikovat i na kvm). V tom se ale nevyznám.
Ale než začnete z těch stránek něco stahovat a překládat, podívejte se do balíčků Vaší distribuce. Ze stránek pak čerpejte spíš dokumentaci.
Tiskni
Sdílej: