Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chci si napsat aplikaci, která by dostávala ze čtečky čárových kódů
čísla a ty ukládala do databáze. Teda já už něco jednoduchého napsal -
jako webovou stránku v mod_python. Copak o to, ono to funguje. Mám tam
jeden form input a ještě si pod to vypisuju historii uložení těch
kódů, aby obsluha případně mohla zjistit, kde zrovna skončila.
ALE. Zjistil jsem, že to může být pomalé. Když budu čtečkou načítat
kódy hodně rychle, může se stát, že ze čtečky se pošle číslo do
prohlížeče ve chvíli, kdy se ještě nevykreslil formulář. V tom případě
se to číslo nemá kam vložit a ztratí se. Obsluha samozřejmě poslouchá
pípání čtečky a myslí si, že je vše v pořádku.
Tak přemýšlím jak to vyřešit. Chtělo by to zřejmě zapisovat
asynchronně (stejně tak i zpětně informaci o uložení od db serveru).
No a na to znám zkratku AJAX - a to je tak asi všechno co o
tom vím.
Takže se chci zeptat jestli by se to dalo nějak rozumně realizovat
pomocí AJAXu. Případně nějaké jiné nápady.
No jo, mě na tohle taky přijde lepší nějaká samostatná aplikace. Chtěl bych tam mít i nějakou zvukovou signalizaci v případě že se něco nepovedlo. A všechno mě to odvádí dál a dál od webového rozhraní. Akorát, že nic grafickýho a ještě pod windows jsem víceméně nikdy nedělal, takže se mi do toho moc nechce...
Ještě se asi zkusím porozhlédnout po python+něco grafického pod windows. V tom pythonu přece jen občas něco "slepím". Problém je že bych to potřeboval mít co nejrychleji hotové....
Vždyť to ani nemusí být v grafice. Nainstaloval jsem na windows stanici potgresql client a python. Zkusil jsem connect z psql a tohle funguje.
Napsal jsem si jednoduchou konzolovou aplikaci v pythonu na svém linuxovém desktopu a funguje to. Přenesl na windows a frčí to! Super. Ještě to sice není celé, ale základ funguje. Chtělo to jen se nebát a s chutí do toho.
Teoreticky tých inputov môže byť viac, čítačka ich bude posielať vždy na nasledujúci v poradí, až kým nepríde po posledný a začne odznova. A jednotlivé inputy bude odosielať AJAX vo vlastnej réžii.
Tiskni
Sdílej: