Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Dobry den,
nedavno jsem si do sveho routeru WL500W stahnul neoficialni Oleg Firmware a diky nemu konecne zprovoznil ssh pripojeni na router.
Na nem bezi Linux s Kernelem 2.4.20. O temer vsechny prikazy se stara utilita busybox. Ta je vsak zkompilovana s minimem prikazu. Rekl jsem si tedy, ze si zkompiluji novou verzi se vsemi prikazy.
Stahnul jsem si tedy nejnovejsi verzi 1.13.2 a zkompiloval na svem PC (kernel 2.6.28, gcc 4.3.3), pak jsem vyslednou binarku nahral pres scp na router. Ta vsak nefungovala. Predpokladam, ze to bude tim, ze architektura routeru je zcela odlisna od te v PC. Otazka tedy zni. Jak mohu na svem pc busybox zkompilovat tak, abych ho pak mohl spustit na embeded linuxu v routeru?
A jeste jedna vec. Prihlasuji se pres ssh jako admin - je to jediny uzivatel v /etc/passwd (pak je tam jeste nobody), ale napriklad do adresare /bin/ ma pravo zapisu jen root, ktery tam vsak jako uzivatel neneexistuje. Jak je vubec mozne ze tyto soubory vlastni neexitujici uzivatel? Je nejaka moznost jak do techto adresaru zapisovat? Napadlo me leda pouzit nejaky local root exploit:)
Tak jsem zjistil ze ten router ma architekturu MIPS. V manualu k gcc jsem nasel option -march=mips32, gcc mi vsak haze toto:
$ gcc -march=mips32 a.c a.c:1: error: bad value (mips32) for -march= switch a.c:1: error: bad value (mips32) for -mtune= switch
Muzete mi prosim poradit jak tedy program prelozit pro MIPS?
Primo cely novy OS tam nepotrebuju, na to nemam ani potrebne znalosti. Staci mi jen vedet, jak zkompilovat treba jednoduche Hello World v cecku pro MIPS architekturu, vi nekdo?
Tiskni
Sdílej: