Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Dobrej. Nevite nekdo, proc mi Apache2 vypisuje tyhle chyby?
[warn] Init: SSL server IP/port conflict: webdav.mojedomena.cz:443 (/etc/apache2/sites-enabled/webdav.mojedomena.cz:3) vs. webmail.mojedomena.cz:443 (/etc/apache2/sites-enabled/webmail.mojedomena.cz:27)
[warn] Init: SSL server IP/port conflict: fax.mojedomena.cz:443 (/etc/apache2/sites-enabled/fax.mojedomena.cz:3) vs. webmail.mojedomena.cz:443 (/etc/apache2/sites-enabled/webmail.mojedomena.cz:27)
[warn] Init: SSL server IP/port conflict: drupal.mojedomena.cz:443 (/etc/apache2/sites-enabled/001drupal.mojedomena.cz_redirect:3) vs. webmail.mojedomena.cz:443 (/etc/apache2/sites-enabled/webmail.mojedomena.cz:27)
[Mon Feb 16 23:13:59 2009] [warn] Init: You should not use name-based virtual hosts in conjunction with SSL!!
------>>>> certifikaty mam vytvorene pro
*.mojedomena.cz
Navrhované řešení není nejlepší a taktéž staví na zastaralém předpokladu, že každý virtuální TLS server musí mít vlastní IP adresu.
V podstatě existují dvě řešení:
Předpokládejme, že klient i server umí TLS. Pro každý virtuální server si vytvoříte vlastní certifikát na jeho jméno v commonName a když se připojí klient, tak při vyjednávání TLS pošle ve zprávě HELO jméno požadovaného serveru, podle ní server vybere certifikát a ten vrátí klientovi.
Předpokládejme, že klient podporuje RFC 2818. Pak si vyrobíte certifikát, který v commonName bude mít „Toto je Frantův server“ a v rozšíření subjectAltName vyjmenujete všechna doménová jména v záznamech typu dNSName. Klient je pak povinnen nezajímat se commonName (to slouží pro lidi) a musí prozkoumat všechny dNSName záznamy.
Předpokládejme, že klient i server umí TLS.Např. MSIE 6, který má stále asi 20% podíl, neumí.
Ano, presne tuhle hlasku jsem hledal a nasel jsem vzdy odpoved, ze toto Apache2 pise v pripade, ze mam pro jednu IP vice certifikatu pro ruzne virtualhosty. Reseni vsude bylo takove, udelat certifikat s CN *.mojedomena.cz (coz jsem mel a mam) a problem se s tim vyresi... bohuzel si Apache2 i presto stezuje..
mam pro jednu IP vice certifikatu pro ruzne virtualhostyTo "pro jednu IP adresu" vynechte, problém je v tom, že používáte SSL certifikáty pro name-based virtual hosty. Alespoň to je napsané v té hlášce. Jestli Apache podporuje hvězdičkové certifikáty nebo vícenásobné subjekty, musíte jej nakonfigurovat s touto podporou.
A kde nastavim, aby Apache2 podporoval hvezdickove certifikaty. Z pozice klienta mam pocit, ze je podporuje, protoze prohlizec nekrici, ze server je jineho jmena nez certifikat...
Wildcart je ten "hvezdickovy" jestli to dobre chapu.. Zatim jsem se nesetkal s tim, ze by s tim mel nejaky klient problem.. Ale nechapu, proc s tim ma problem Apache2 (alespon podle toho logu)...
Ja mam Virtualhosty zalozene na IP adrese, respektive od nove verze Apache2 (v Lenny) je to promenna, ktera odkazuje na IP adresu zapsanou v /etc/apache2/envvars ..
No a jsme zase u toho, k čemu jsou tedy ty "hvezdickove" certifikaty, ktere se bezne pouzivaji?
To chapu. Ja mam jeden kus zeleza, jednu IP a virtualhosty s tou jednou IP. Apache2 by mel byt podle me spokojeny, ale neni .... no nechame to, kdybych si nevsiml te chyby, tak mam pocit, ze vse funguje tak jak ma..
Ja mam ... jednu IP a virtualhosty s tou jednou IP.A to je problem. Nemozes mat virtualhosty s jednou IP -- t.j. name-based -- a zaroven pouzivat SSL. Pri prijati requestu je potrebne na zaklade niecoho rozhodnut, ktory z virtual hostov ma request obsluzit. Pri name-based sa rozhoduje na zaklade polozky protokolu HTTP/1.1 Host: v hlavicke requestu. Tato je ale v momente prijatia requestu cez SSL spojenie sifrovana, t.j. necitatelna. Na rozsifrovanie treba najskor urcit, ktory z virtualhostov ju ma rozsifrovat. Preto sa o pouzitom virtualhoste rozhoduje na zaklade niecoho ineho, co je mimo sifrovanych udajov. V tomto pripade na zaklade IP adresy, na ktoru request dorazil. Preto je pre SSL potrebne pouzitie IP-based virtualhostingu.
Nemozes mat virtualhosty s jednou IP -- t.j. name-based -- a zaroven pouzivat SSL.
Tiskni
Sdílej: