Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
a když napíšeš /etc/init.d/shorewall start co to napíše přesně? možná to napíše případně i do /var/log. Tak sem dej obě dvě informace. Já jsem nakonec Shorewall nemusel použít, ale fungovat to musí
A co chces slyset? On ti to tam shorewall vypisuje. Mas ho napred nakonfigurovat. A doporucuje ti, aby sis precetl konkretni dokumentaci. To jsi ale neudelal nebo tomu vubec nerozumis.V obou pripadech musis dostudovat. Shorewall ma tuny dokumentace.
A proto to předešlé vlákno bylo označeno jaok vyřešené, jelikož konfiguraci si musíš udělat sám.
všechno se zdá být ok, kromě "TC_ENABLED=Internal" v shorewall.conf - tím se zapíná traffic shaping - zkusil bych dát "No".
btw restartuju příkazem "shorewall restart" a ten vypisuje všechno, co dělá - mělo by v tom výpisu snad být i vidět, jestli mu něco nevadí.
Jinak v shorewall conf mám ještě pár věcí jinak, ale podle mě s tím problémem nesouvisí - co v konfiguraci nemám, je "routestopped " zkusil bych ho případně odsunout, zda to nedělá zrovna tohle - k základnímu běhu není potřeba.
TC_ENABLED by problém být neměl, je to defaultní hodnota a běžně to s ní funguje. Routestopped se použije při "zastavení" shorewallu, kdy je veškerá komunikace se strojem zakázána kromě té definované ve zmíněném souboru. Na routování to opět nemá vliv.
Opravdu hloupé otázky:
btw v logu by taky mohlo být něco, co by napovědělo - spíš se mi nedaří přimět shorewall k tomu, aby byl méně ukecaný - už to tu i někdo řešil - mohlo by být vidět, kde se to zasekne/dropne/rejectne atp.
Vše vypadá dobře. Pokud nějaký paket neprojde, měl by být zalogovaný díky poslednímu pravidlu v policy. Pokud se tedy nedostanete na internet a log se neplni zahozenými pakety je problém mimo shorewall. Zkusil bych se podívat, zda je zapnuté routování, ale to si Shorewall zapíná běžně sám
Záleží co na tom routeru poběží. Pokud jen nejnutnější služby + shorewall a třeba i kešující DNS server nebo DHCP server, tak to bude OK
Zpomalí to pokud se vyskytne potřeba na výkon CPU nebo na paměť. Apache může oboje splnit vcelku lehce. Hlídejte si pomocí příkazu free a top nebo htop paměť a zatížení procesoru a uvidíte.
SSH není problém
s tím se nedá než souhlasit Až teď to čtu - během dne jsem bojoval proti "jinému" OS a snad i nakonec zvítězil - restartů nepočítaně 8-)
Tiskni
Sdílej: