V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
a když napíšeš /etc/init.d/shorewall start co to napíše přesně? možná to napíše případně i do /var/log. Tak sem dej obě dvě informace. Já jsem nakonec Shorewall nemusel použít, ale fungovat to musí
A co chces slyset? On ti to tam shorewall vypisuje. Mas ho napred nakonfigurovat. A doporucuje ti, aby sis precetl konkretni dokumentaci. To jsi ale neudelal nebo tomu vubec nerozumis.V obou pripadech musis dostudovat. Shorewall ma tuny dokumentace.
A proto to předešlé vlákno bylo označeno jaok vyřešené, jelikož konfiguraci si musíš udělat sám.
všechno se zdá být ok, kromě "TC_ENABLED=Internal" v shorewall.conf - tím se zapíná traffic shaping - zkusil bych dát "No".
btw restartuju příkazem "shorewall restart" a ten vypisuje všechno, co dělá - mělo by v tom výpisu snad být i vidět, jestli mu něco nevadí.
Jinak v shorewall conf mám ještě pár věcí jinak, ale podle mě s tím problémem nesouvisí - co v konfiguraci nemám, je "routestopped " zkusil bych ho případně odsunout, zda to nedělá zrovna tohle - k základnímu běhu není potřeba.
TC_ENABLED by problém být neměl, je to defaultní hodnota a běžně to s ní funguje. Routestopped se použije při "zastavení" shorewallu, kdy je veškerá komunikace se strojem zakázána kromě té definované ve zmíněném souboru. Na routování to opět nemá vliv.
Opravdu hloupé otázky:
btw v logu by taky mohlo být něco, co by napovědělo - spíš se mi nedaří přimět shorewall k tomu, aby byl méně ukecaný - už to tu i někdo řešil - mohlo by být vidět, kde se to zasekne/dropne/rejectne atp.
Vše vypadá dobře. Pokud nějaký paket neprojde, měl by být zalogovaný díky poslednímu pravidlu v policy. Pokud se tedy nedostanete na internet a log se neplni zahozenými pakety je problém mimo shorewall. Zkusil bych se podívat, zda je zapnuté routování, ale to si Shorewall zapíná běžně sám
Záleží co na tom routeru poběží. Pokud jen nejnutnější služby + shorewall a třeba i kešující DNS server nebo DHCP server, tak to bude OK
Zpomalí to pokud se vyskytne potřeba na výkon CPU nebo na paměť. Apache může oboje splnit vcelku lehce. Hlídejte si pomocí příkazu free a top nebo htop paměť a zatížení procesoru a uvidíte.
SSH není problém
s tím se nedá než souhlasit Až teď to čtu - během dne jsem bojoval proti "jinému" OS a snad i nakonec zvítězil - restartů nepočítaně 8-)
Tiskni
Sdílej: