Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Dobry den, po instalacii archlinuxu a kde4 nefunguje font hinting v kde, po zapnuti v control panel pisma aplikacii zostanu nehintovane a pisma v plasma widgetoch sa nezobrazuju vobec.
Ako pouzivatela opensuse ma sklamal nedostatok balikov ci uz ako official alebo aur, chcel by som sa spytat ci je mozne pouzivat v archu deb alebo rpm baliky, idealne aj s moznostou pouzivat deb/rpm repozitare.
Posledna vec je pomalost pacmana pri stahovani. Su vsetky servery vytazene natolko, ze nedokazem stahovat viac ako 50-70 kbs alebo je chyba medzi klavesnicou a stolickou :] ?
Verzie kde a archu su aktualizovane k dnesnemu dnu.
/etc/pacman.d/mirrorlistPokud chceš tedy rychlejší sosání, tak si nahoru posuň třeba cvut, nebo nějaký náš rychlý server.
... [core] Include = /etc/pacman.d/mirrorlist [extra] Include = /etc/pacman.d/mirrorlist [community] Include = /etc/pacman.d/mirrorlist ...Zdar Max
Mam to tak, ale ako hovorim nizsie wine mi pacman nenajde.
No kontroloval som tie baliky, ked to dam vyhladat cez archlinuxorg tak ich najde, ale pacman mi hlasi napriklad ze wine nie je v db. Pritom mirrorlist by mal byt ok.
K tomu kde idem si pridat ten repozitar na kdemod.
Uz mam to kde4 z kdemod, bohuzial hinting stale nefunguje.
cd ~ mv .kde4 .kde4-backupNašel jsem i nějaký popis bugu : solved: qt bug, fixed in 4.5, který byl vyřešen qt verzí 4.5
promiňte že sem lezu s tak trochu offtopicem ale už nějakou dobu se nemůžu dostat na www.archlinux.cz/forum píše mi to Error: Unable to fetch guest information. Jinak teda já po různých zádrhelech s KDE4 přešel na XFCE. Hlavně teda proto že na mém hardware stačilo mít na jedné ploše internet a na druhé třeba prohlížeč obrázků a mašina se zastavila.
Tiskni
Sdílej: