Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
Zdar, jsem nový na Ubuntu a hledám adekvátní alternativu k FlashGet-u, download manažeru. Vyzkoušel jsem si celý repozitář přes Přidat/Odebrat a taky jsem prošel nebo vyzkoušel nadějné kandidáty na linuxsoft.cz v kategorii download manažeři a žádný mi nevyhovuje... (aria, kget, gnome wget, download for x ano všechny tyto). Nejvíc co mi vyhovuje je wxDownload Fast, jenomže poslední verze 0.6.0 je z roku 2007 a program mi padá a padal mi tuším i na Windows XP... Někdy se stáhne 3 MB a spadne to a někdy to spadne po 15 stažených MB... nevidím nikde log, ač vím, že je- ale stejně k čemu když vývojáři neragují na bugy...
Potřebuji něco jako wxDownload Fast:
- GUI (ne vzhled Motif nebo co to je...)
- bezproblémová navazování stahování a stahování ve vláknech
- login k serveru
- stahování více souborů naráz, dobrý sou komentáře, plánování a jiné...
nebo mi poraďte kde jsou systémové logy, zkusím si tu chybu v wxDownload Fast opravit...
jo našel jsem, že při ./congigure jde dát parametr build jako debug verzi. Kde se mi pak ale zobrazí log? Bo si musím v nějakém IDE udělat breakpointy? Popř. debugovat jen přes IDE?
díky za tip, už jsem na něj narazil dřív, ale nešel mi zkompilovat, teď to zkouším a zas mi nejde. Dam "cmake parametry" podle návodu, ale při "make" mi to napíše, že nemám makefile. Zkusím se s tím ještě poprat a když tak tady založím vlákno... Ale vážně rád bych vyřešil ten wxDownload Fast, zdá se mi sympatičtější O Na bug reportu jsem našel tu chybu ohlášenou s 20 komentáři, že jim to dělá taky a že to prozatím řeší použitím skriptu, který ten download manažer pořád zapíná, jestli neběží...
Ale i tak by se mi do budoucna hodila odpověď kde zjišťovat chyby v programech, když program náhle spadne. Vím, že když to spustím přes Terminál, tak mi to vypisuje warnings a při pádu konrétně této aplikace: segmention fault (takže nějaká neplatná operace s pointerem, že?...) No jestli je to vygenerování core souboru (core dumped hláška), tak mám jasno... nebo sou i jiné způsoby?
Tiskni
Sdílej: