Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Zdar, jsem nový na Ubuntu a hledám adekvátní alternativu k FlashGet-u, download manažeru. Vyzkoušel jsem si celý repozitář přes Přidat/Odebrat a taky jsem prošel nebo vyzkoušel nadějné kandidáty na linuxsoft.cz v kategorii download manažeři a žádný mi nevyhovuje... (aria, kget, gnome wget, download for x ano všechny tyto). Nejvíc co mi vyhovuje je wxDownload Fast, jenomže poslední verze 0.6.0 je z roku 2007 a program mi padá a padal mi tuším i na Windows XP... Někdy se stáhne 3 MB a spadne to a někdy to spadne po 15 stažených MB... nevidím nikde log, ač vím, že je- ale stejně k čemu když vývojáři neragují na bugy...
Potřebuji něco jako wxDownload Fast:
- GUI (ne vzhled Motif nebo co to je...)
- bezproblémová navazování stahování a stahování ve vláknech
- login k serveru
- stahování více souborů naráz, dobrý sou komentáře, plánování a jiné...
nebo mi poraďte kde jsou systémové logy, zkusím si tu chybu v wxDownload Fast opravit...
jo našel jsem, že při ./congigure jde dát parametr build jako debug verzi. Kde se mi pak ale zobrazí log? Bo si musím v nějakém IDE udělat breakpointy? Popř. debugovat jen přes IDE?
díky za tip, už jsem na něj narazil dřív, ale nešel mi zkompilovat, teď to zkouším a zas mi nejde. Dam "cmake parametry" podle návodu, ale při "make" mi to napíše, že nemám makefile. Zkusím se s tím ještě poprat a když tak tady založím vlákno... Ale vážně rád bych vyřešil ten wxDownload Fast, zdá se mi sympatičtější O Na bug reportu jsem našel tu chybu ohlášenou s 20 komentáři, že jim to dělá taky a že to prozatím řeší použitím skriptu, který ten download manažer pořád zapíná, jestli neběží...
Ale i tak by se mi do budoucna hodila odpověď kde zjišťovat chyby v programech, když program náhle spadne. Vím, že když to spustím přes Terminál, tak mi to vypisuje warnings a při pádu konrétně této aplikace: segmention fault (takže nějaká neplatná operace s pointerem, že?...) No jestli je to vygenerování core souboru (core dumped hláška), tak mám jasno... nebo sou i jiné způsoby?
Tiskni
Sdílej: