sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Ubuntu 9.04 (i s GUI prostředím Gnome) instalace na USB flash disk (dále jen UFD) - dotazy:
- Jaký si koupit UFD, minimální velikost. NECHCI jít nad 8GB. Půjde to?
- Co udělat při vlastní instalaci, pro nepřekročení 8GB.
- Jaký souborový systém? V jakém kroku instalace se dá vybrat? Asi Ext2, Ext3, Reiser4 a ReiserFS jsou moc náročné. Nebo nepotřebné žurnálování - lze dodatečně vypnout?
Případně doporučte jiné Debian-distro s grafickým prostředím Gnome.
Měl by stačit i 2GB flashdisk, ja to provozuju na 4GB. Pro instalaci je nejlepší využít instalační liveCD, a spustit usb-creator (v kubuntu potřeba doinstalovat). Teoretické minimum v případě verze 8.10 bylo tuším 1GB. Systém souborů se nemění, zůstane FAT. Princip funkce je velmi podobný liveCD (prakticky se na flashdisk překopíruje jeho obsah).
Myslím, že záleží na tom, k čemu to má sloužit.
Já mám Ubuntu 9.04 na 8GB USB. Stačilo by i míň, ale používám ho na jednom PC místo interního HDD, takže není problém cokoliv doinstalovat a jsou tam i data. Pokud ho ale chceš přenášet mezi různými PC, pak to asi není nejlepší distro. Lepší je asi Puppy. Používám Puppy Mac verzi, která se vejde na 1GB a je pěkně svižná. (používá FAT)
Tiskni
Sdílej: