Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Zdravím,
opět na mne dolehla tíha neprozkoumané oblasti, což je rozdělení přípojky do internetu mezi jednotlivé uživatele. Bude se jednat o 100Mbit přípojku o kterou se bude dělit nejméně 100, nejvíce však 200 uživatelů (zatím to ještě není jasné). Z toho plyne, že každý bude mít svoji gatantovanou rychlost 1 respektive 0,5 Mbit. PC který bude toto obstarávat bude v řádu PIII. Vyvstává tedy otázka jaký shaper je nejvhodnější z hlediska nároků na HW, plynulosti datového toku (aby nedocházelo k velkým latencím) a v neposlední řadě abych si s tím já, začátečník v této oblasti dovedl poradit a nezískal nějaké ty šedivé vlasy navíc.
Ve vlnách internetu jsem narazil na dva hlavní shapery, HTB a CBQ. Nemám zatím vztah ani k jednomu z nich a rád se nechám inspirovat který z nich použít. Pokud znáte někdo ještě jiný způsob, jak rozdělit linku, podělte se.
Tom
Požadavek je aby bylo možné shapovat upload i download. Nejspíš kvůli vzdálenému přihlášení priorizování SSH. Někde jsem četl, že toto někomu zvládá PII 450 MHz při podobném počtu lidí. PIII je to nejlepší, co tam může být. Nejsou drobné na pořízení něčeho lepšího, i když je to relativně za pár korun.
A 100 Mbit zaplatit dokážete?
On bude mat 100Mbps port heh
Peníze za linku jdou úplně mimo mě, mám pouze k dispozici železo, se kterým bych chtěl popsaný problém co nejlépe pořešit
Nikdo neví, nikdo neporadí?
V případě zájmu mě můžeš kontaktovat na jabberu martin-hubacek@jabbin.cz nebo icq 262734226 poradím ..
Takove prispevky mam nejradsi. Proc to nemuzete resit tady? Ostatni by to taky mohlo zajimat...
Doufam, ze aspon reseni se tu objevi :-/
Tiskni
Sdílej: