Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Rozmýšlím, zda-li má cenu zainvestovat do ION PC a využívat jej jako router/home server.
Otázkou je, zda-li se koupě vyplatí, hlavně z hlediska úspor na elektřině v situaci provozu 24h/den. A pokud se úspory vrátí, tak asi za jak dlouho. Ono současná dost stará sestava už asi ani nevydží moc dlouho a těžko se prodá, tak váhám, zda-li je vhodná doba na výměnu...
Služby:
Teď mi tuto funkci zastává běžný desktop starý 5,5 roku, ale pravidelně čištěný :D
Což bych chtěl zaměnit za Prestigio ION PC s 250G diskem za cca 5500Kč + AirLive WN-360USB wifi adapterem za cca 650Kč , protože ION PC nemá integrovanou wifi.
V recenzi naměřily spotřebu ION PC na 21W v idle a 30W v max. zatížení, což jsou podle mě vcelku dobré parametry.
Také by mě zajímalo, zda-li existuje nějaké levné řešení automatického zapínání PC, např vypnutí v 00:00 a opětovné zapnutí v 6:00, popřípadě jak to řešíte vy.
Mám v úmyslu úplně to samé, co marlukcz, jen s tím rozdílem, že současný strojek je:
PIII 500 MHz, 30 GB disk s hromadícími se chybnými sektory, starý neefektivní 300W zdroj, rozvrzaný case
K tomu mám připojený ADSL router (dělá jen ADSL bridge, routování zařizuje komp), WiFi AP (Asus WL500gp, brzy bude asi nahrazen něčím s 802.11n), GSM modem, webkamerku (hlídá auto venku).
V porovnání s tímhle už ION-based PC vychází jako nadupaná mašina
Jen si nejsem jist, jak dobře zvládne Intel Atom funkci DVB-T stream serveru, zvlášť je-li video před streamováním překódováváno např. do MPEG4.
Největší výhodu bych viděl asi ve spotřebě, pokud vezmu průměr z hodnot 30W a 21W, tj. 25,5W odběr, vychází mi cena za provoz takového strojku na cca 1000 Kč ročně, což už může být dost výrazné zlepšení oproti velkým PC s neefektivními procesory, zdroji, disky...
Pokud totiž velký PC bude brát dejme tomu 100W (to není nereálná hodnota), vyjde jeho provoz na cca 4000 ročně. Tedy po dvou letech by se investice do ION/Atom-based PC "vrátila."
Program shutdown expert zvládne hibernovat PC a následně ho v zadaný čas probrat. Konkrétně mám verzi 4.72
Take uvazuji o ION jako router a tady delali testy s linuxem tak snad to bude OK.
http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia_ion_linux&num=1
Asi koupim toto
http://www.alza.cz/prestigio-ion-pc-250gb-xp-bez-os-cerny-d127436.htm
Mel jsem jako router stary Notebook, ale neprezil minuly tyden bourku
Garion
Řeším přesně ten samý "problém" a zatím váhám mezi IONem a touto deskou od Intelu:
http://www.intel.com/products/desktop/motherboards/D945GSEJT/D945GSEJT-overview.htm
Co vidím jako výhodu oproti IONu:
+ ještě menší spotřeba, chipset 945GSE má max TDP jen 6W
+ PCI slot, do kterého vrazím další síťovku
+ dva nativní RS232, nepotřebuju USB převodníky
Pokud tuhle desku někdo má, zajímalo by mě jak si rouzumí s linuxem..
pozrite sa i na toto, nikto to sem nevozi, co je skoda, ale da sa objednat z netu:
http://fit-pc2.com/wiki/index.php?title=Main_Page
Tiskni
Sdílej: