Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Zdravím, mám gateway, přes kterou teče cca 30MB Full duplex a časem mi vzrůstá odezva na tento server viz. příloha. Na serveru věží firewall (iptables) NAT a NAT 1:1. Nevíte co by toto mohlo způsobovat? Děkuji za reakce
Jak je na tom vyuziti pameti? Jsou na ty věži nejaky stavovy pravidla? Aktivni conntrack moduly ?
Vytížení procesoru do 12%
Využití paměti (celkově z 2Gb): Free 400Mb, Cache 1,4Gb, Buffer 162Mb
Load avarage 0,02
V podstatě je tam stavový firewall založený na tomto fw http://www.petricek.cz/mpfw/mpfw jen s drobnými úpravami. Stejný fw běží na dalších 2 routerech a bez problému.
Z grafu je vidět denní perioda (zlom každou 4. ranní hodinu) a pak delší asi týdení (zlom na počátku pondělí, výše hodnot si také odpovídají podle dne v týdnu).
Tohle jasně ukazuje na uměle vyvolané zpoždění. Něco jako shaping provozu.
Buď to je úmyslné (máte pod kontrolou celou cestu?) nebo se někde akumulují filtry, jejichž přítomnost přidává zpoždění a které si přidávají každý den a jednou týdně se vylijí.
Nastavení vašeho packetového filtru neznám. Neděláte tam něco takového?
(Mimochodem ten provoz je 30 MB/s nebo 30 Mb/s?)
Samozřejmě 30Mbps.
Shaping na stroji neběží, ty poklesy jsou způsbeny previdelným restartem mašiny. V podstatě bych se přikláněl k možnosti, že se něco někde akumuluje, ale kde co se mě zatím nepodařilo vypátrat :(
Jestli je to opravdu presne 4 rano, tak bych asi zkusil na jednu noc sebrat +x vsemu v cron.daily
Ten restart 1 týdně ve 4 ráno je záměrný. Jinak by latence na server stále vzrůstala. Je to provizorní řešení, než najdu to co to způsobuje.
Jak vysvětlíte denní periodu lámající se přesně ve 4? Podle mě se touhle dobou něco (pravidla v netfilteru, priorizační třídy, záznamy v tabulce spojení, ve směrovacích tabulkách, nebo třeba nějaké jiné vyhledávací tabulce jádra) stane a přidá to kupu záznamů do nějaké vyhledávací tabulky.
Prozkoumejte, crontab, jiné démony. Na síťový provoz kolem tohoto času bych příliš nesázel, protože kdyby to bylo způsobeno provozem, tak by byl patrný nárůst i během dne (leda že by přes vás tekl jen a kolem 4. nějaký zvláštní provoz, který vyvolá nějakou chybu v jádře).
Špatně jsem pochopil ten dřívější příspěvek se zlomem, myslel jsem ten 1 velký. Za to se omlouvám. Ale asi jste mě nasměroval zprávně, hledal jsem služby, které se pravidelně spouštějí a byla tam jedna, která by tam být neměla a je velice pravděpodobné, že ten skript provádí tuto akumulaci. Zkusím ho vypnout a uvidím. Zatím díky.
Zkusim to rict jinak. Paklize k narustu latence dochazi vzdy ve 4 rano, tak bych zkusil ( koukam jak jiz zmineno ) docasne vypnout cron ulohy, pravdepodobne neco v cron.daily. Ano, cetl jsem ze restart po tydnu je planovany, ten me tolik nezajima.
Tiskni
Sdílej: