Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj, chtel bych poprosit nekoho kdo ma zkusenosti se sendmailem. Mam ted za ukol ho nakonfigurovat. Uz od zacatku jsem byl varovan ze je to tezsi nez postfix. No prejdu k veci... bylo taky receno ze je to jeden velky soubor. Ja jsme zjistil ze je to hromada malych souboru .mc ktere se edituji a nasledne konvertuji na soubory s priponou cf se kteryma Sendmail pracuje. Dale bych se hctel zeptat na jednu takovou zvlastnost sendmailu a to zkratku dnl. Bylo mi receno ze pry oznacuje komentar - coz mi prijde divne pac na komentare se snad pouziva # ne?
Dale cemu nerozumim.. ze kdyz mam sendmail jako sluzbu a dam restart tak se mi restartne:
1)sendmail
2)sm-client - tady me zjimalo jako roli ten klient hraje(co presne dela)
Cerpal jsem z http://www.sendmail.org/m4/readme.html ale zrovna uplne srozumitelne mi to neni. Hlavne me treba zajima ze kterych .mc mam udelat .cf aby to jelo? Nebo je to tak ze staci vytvorit sendmail.cf a v zakladu to pojede a ty ostatni makra jsou jen rozsirujici funkce?
Je to pro mne dost nezvyk z postfixu ktery byl koncipovan uplne jinak...
Diky za kazdou radu.
Ahoj, ... se kteryma Sendmail pracuje.Správne.
Dale bych se hctel zeptat na jednu takovou zvlastnost sendmailu a to zkratku dnl. Bylo mi receno ze pry oznacuje komentar - coz mi prijde divne pac na komentare se snad pouziva # ne?# používajú napr. všetky varianty shell-u, awk, perl, ... . Ale .mc súbory sú vstupom pre makro processor
m4
a tam "dnl" je skratkou pre "Discard to Next Line".
Dale cemu nerozumim.. ze kdyz mam sendmail jako sluzbu a dam restart tak se mi restartne: 1)sendmail 2)sm-client - tady me zjimalo jako roli ten klient hraje(co presne dela)Nepresne povedané: jeden (tuším 1.) sa stará o maily, ktoré prichádzajú k tebe a ten druhý o maily, ktoré odchádzajú od teba. Pre teba je zaujímavé len to, že pravdepodobne každý z nich používa iný konfigurák, ktorý najskôr dostane na commandline. Bolo by dobre vypátrať v bootovacích skriptoch, ako ten commandline vyzerá.
Hlavne me treba zajima ze kterych .mc mam udelat .cf aby to jelo?Je to na linuxe? V mojom je v sendmail.cf povedane:
##### built by root@tree on Fri Nov 2 16:29:37 CDT 2007 ##### in /tmp/sendmail-8.14.2/cf/cf ##### using ../ as configuration include directoryA o kus ďalej:
### config.mc ### # dnl# This is the default sendmail .mc file for Slackware. To generate # dnl# the sendmail.cf file from this (perhaps after making some changes), # dnl# use the m4 files in /usr/share/sendmail/cf like this: # dnl# # dnl# cp sendmail-slackware.mc /usr/share/sendmail/cf/config.mc # dnl# cd /usr/share/sendmail/cf # dnl# sh Build config.cf # dnl# # dnl# You may then install the resulting .cf file: # dnl# cp config.cf /etc/mail/sendmail.cf # dnl#
- "dnl" - viz rastos
- sendmail, sm-client - prvni řeší transport (tedy i např. přes IPv4/IPv6), druhý jen maily odcházející z localhostu - dává je je zpracování fo fronty prvnímu, používá jen Unix sockety.
- .mc soubory - většina distibucí (asi) používá jen dva: "sendmail.mc" (konfigurace sendmail, po překladu m4 z něj vznikne "sendmail.cf") a "submit.mc" (konfigurace sm-client, po překladu z něj vznikne "submit.cf"). Všechny tyhle soubory (a další) bývají v "/etc/mail/" (starší distra měla něco i přímo v /etc/").
- oba démoni čtou konfiguraci z ".cf" souborů, po úpravě odpovídajících ".mc" je třeba je přeložit makroprocesorem m4. Lze samozřejmě i upravovat přímo ".cf" soubory, ale je to nepoměrně složitější a je třeba sendmail dost dobře znát - osobně myslím že m4 makra pro .mc pokrývají prakticky všechny potřeby nasazení, takže ruční editace .cf je spíš pro vývojáře/nadšence (a šílence - známý citát o sendmail.cf praví myslím zhruba: "Kdo nikdy nekonfiguroval sendmail.cf, není pravý Unixák. Kdo jej editoval více než jednou, je šílenec :)) (sorry, jestli jsem se příliš spletl)
- startovací script sendmailu (startuje oba démony) většinou udělá i rekompilaci *.mc, if je třeba (používá standardní "make", které lze spustit i ručně)
- pro konkrétnější odpovědi byste měl uvést konkrétní problém(y) a použitou distribuci/verzi sendmailu.
Jo jasne ... omlouvam se ze jsme neuvedl vse potrebne. Takze CentOS 5.2, Sendmail 8.13.8-2. Nechci se ptát hloupě ale potrebuju si ujasnit jeste par veci ohledne pravidel a abych vas nezdrzoval staci mi klidne kratka strucna odpoved napr ano/ne:
1)sendmail.cf - komentare se delaji # ze? A jak jsem si vsimnul tak kazda direktiva z pro me neznameho duvodu zacina velkym O (proč?) Proste to tak programatori vymysleli?:)
2)Sendmail.mc jeste se vratim k tomu dnl -discard new line - "vyradit novou linku"? Jako co si pod ti mam predstavit? Nejlepe na prikladu: dnl MASQUERADE_DOMAIN(localhost)dnl. Kdyby to melo vyznam komentare stacilo kdyby to bylo na zacatku, ale proto davaji i na konec??
Jinde je radek "dnl # masquerade not just.... " tentokrat to na konci neni potreba?
3)"většina distibucí (asi) používá jen dva: "sendmail.mc" (konfigurace sendmail, po překladu m4 z něj vznikne "sendmail.cf") a "submit.mc" (konfigurace sm-client, po překladu z něj vznikne "submit.cf")"
Tady by me zajimalo k cemu jsou tam ty dalsi haldy souboru .mc? Myslel jsme ze na zprovozneni Sendmailu je budu muset taky prekladat?
4)"sendmail, sm-client - prvni řeší transport (tedy i např. přes IPv4/IPv6), druhý jen maily odcházející z localhostu - dává je je zpracování fo fronty prvnímu, používá jen Unix sockety."
Tohle moc nechapu. Sendmail je ciste SMTP server. Jako MDA pouzivam Dovecot. Takze posilam mail ze stanice na server port 25 chyta to sendmail a posila do netu. takova je moje predstava...Prave mi neni moc jasne co presne dela sm-client a nebo jak spolu spolupracuji ti dva(mam to chapat tak ze co posfix smtp server udelal sam tak tady si tu praci nejak deli ti dva? Pokud ano tak proc to tak komplikovat?). Nejlepe na prikladu vysvetlit.
5)"většinou udělá i rekompilaci *.mc, if je třeba" myslel jsme ze ja udelam z .mc -> .cf a demon nacte a jede. Pokud udelam zmenu v .mc musim spustit m4 a znova prelozit. Vy mi timto chcete rict ze nemusi? Ze on si pri kazdem spusteni znova vytvari z mc->cf?
6) Sendmail je nejak vazany na procmail ci cyrus? Ma standartne v sendmail.mc MAILER(procmail) ale ja pouzivam dovecot cili to muzu prepsat ne'?
Byl bych rad kdybych dostal alespon strucnou odpoved na vsechny otazky:)
P.S. Kdyz jsem zacinal taj sme nevedel nic o .mc a konfiguroval jsem rovnou .cf tak jak je zvykem jinde. Tzn. jsem pravy Unixak:))
Čti pozorně rady kolegů , v případě konfiguráků mc není komentář # ale dnl. Pokud se pozorně podíváč do konfiguráčů, unidíš dnl i na konci příkazového řádku.
1)sendmail.cf - komentare se delaji # ze? A jak jsem si vsimnul tak kazda direktiva z pro me neznameho duvodu zacina velkym O (proč?) Proste to tak programatori vymysleli?:)Neviem čo myslíš pod "direktívou" ale v sendmail.cf je mnoho nastavení, ktoré nastavujú konfiguračný paramter X na hodnotu Y. Tie sa nastavujú riadkom začínajúcim písmenom O ako Option, nasledovaným menom nastavovaného parametra a hodnotou. Okrem toho tam najskôr nájdeš riadky začínajúce C - definovanie class-ov a riadky začínajúce R - pravidlá (rules).
2)Sendmail.mc jeste se vratim k tomu dnl -discard new line - "vyradit novou linku"? Jako co si pod ti mam predstavit? Nejlepe na prikladu: dnl MASQUERADE_DOMAIN(localhost)dnl. Kdyby to melo vyznam komentare stacilo kdyby to bylo na zacatku, ale proto davaji i na konec?? Jinde je radek "dnl # masquerade not just.... " tentokrat to na konci neni potreba?Discard to Next Line - to čo je od tohoto miesta až po koniec riadku sa môže vyhodiť. Riadok, ktorý si uviedol ako príklad, sa vyhodí celý. Ak ho ale chceš použiť, tak prvé dnl zmažeš a za druhé môže dopísať komentár.
3)"většina distibucí (asi) používá jen dva: "sendmail.mc" (konfigurace sendmail, po překladu m4 z něj vznikne "sendmail.cf") a "submit.mc" (konfigurace sm-client, po překladu z něj vznikne "submit.cf")" Tady by me zajimalo k cemu jsou tam ty dalsi haldy souboru .mc? Myslel jsme ze na zprovozneni Sendmailu je budu muset taky prekladat?Tie súbory sa navzájom includujú. V konečnom dôsledku to môže zafungovať tak, že napr. povolenie nejakej FEATURE spôsobí includnutie toho správneho malého .mc, ktorý rieši tú jednu konkrétnu vlastnosť.
4)"sendmail, sm-client - prvni řeší transport (tedy i např. přes IPv4/IPv6), druhý jen maily odcházející z localhostu - dává je je zpracování fo fronty prvnímu, používá jen Unix sockety." Tohle moc nechapu. Sendmail je ciste SMTP server. Jako MDA pouzivam Dovecot. Takze posilam mail ze stanice na server port 25 chyta to sendmail a posila do netu. takova je moje predstava...Prave mi neni moc jasne co presne dela sm-client a nebo jak spolu spolupracuji ti dva(mam to chapat tak ze co posfix smtp server udelal sam tak tady si tu praci nejak deli ti dva? Pokud ano tak proc to tak komplikovat?). Nejlepe na prikladu vysvetlit.Davecot sa (afaik) stará o to, aby si poštu, ktorú sendmail prijal a uložil do mailboxu, vedel vytiahnuť mail clientom (napr. thunderbird) cez POP/IMAP. Ak ale poštu posielaš, tak napr. thunderbird nezisťuje MX záznamy domén príjemcov a nekontaktuje sa priamo k nim. Spojí sa so sm-client, odovzdá mu celý e-mail a o viac sa nestará. Kedysi to robil jeden sendmail. Pred pár rokmi sa to rozdelilo na dva.
5)"většinou udělá i rekompilaci *.mc, if je třeba" myslel jsme ze ja udelam z .mc -> .cf a demon nacte a jede. Pokud udelam zmenu v .mc musim spustit m4 a znova prelozit. Vy mi timto chcete rict ze nemusi? Ze on si pri kazdem spusteni znova vytvari z mc->cf?To asi záleží na tom, aká je zvyklosť na danom distre.
6) Sendmail je nejak vazany na procmail ci cyrus? Ma standartne v sendmail.mc MAILER(procmail) ale ja pouzivam dovecot cili to muzu prepsat ne'?Zjavne existuje MAILER(davecot)
Ak ale poštu posielaš, tak napr. thunderbird nezisťuje MX záznamy domén príjemcov a nekontaktuje sa priamo k nim. Spojí sa so sm-client, odovzdá mu celý e-mail a o viac sa nestará. Kedysi to robil jeden sendmail. Pred pár rokmi sa to rozdelilo na dva.
Prave tady se dostavame do sporu... myslel jsem ze kdyz odesilam mail tak to jde na SMTP server a ten to pak posila dal s tim ze si zjisti MX zaznam. Tim SMTP mel byt podle me sendmail, podle Vas je to sm-client a ten ji pak pres MX zaznam posila dal OK? Ja Vam to neberu ...rozumite tomu lip jak ja..., ale pak nechapu na co by tam byl ten sendmail? Jakou roli hraje? Asi nejak spolupracuje se sm-clientem ale nevim jak. Jeste bych dodal vypsal jsem si netstat a ps aux a sm-client tam prave nikde neni.
Ja Vam to neberu ...rozumite tomu lip jak ja...,Ja len trochu. Už je to dávno a spomienky blednú.
ale pak nechapu na co by tam byl ten sendmail? Jakou roli hraje? Asi nejak spolupracuje se sm-clientem ale nevim jak. Jeste bych dodal vypsal jsem si netstat a ps aux a sm-client tam prave nikde neni.Sendmail upraví commandline, pod ktorým ho vidno vo výstupe ps. U mňa:
ps axu|grep send root 2137 0.0 0.1 6972 1932 ? Ss 19:53 0:00 sendmail: accepting connections smmsp 2141 0.0 0.1 6640 1616 ? Ss 19:53 0:00 sendmail: Queue runner@00:25:00 for /var/spool/clientmqueueUltimatívnym zdrojom informácií o sendmaile je "Sendmail Installation and Operation Guide" schovávajúci sa v súbore
/usr/doc/sendmail-{verzia}/op/op.ps
. V ňom sa píše:
1.3.3. /etc/mail/submit.cf
This is the configuration file for sendmail when it is used for initial mail submission, in which case it is also called ‘‘Mail Submission Program’’ (MSP) in contrast to ‘‘Mail Transfer Agent’’ (MTA). Starting with version 8.12, sendmail uses one of two different configuration files based on its operation mode (or the new −A option). For initial mail submission, i.e., if one of the options −bm (default), −bs, or −t is specified, submit.cf is used (if available), for other operations sendmail.cf is used. Details can be found in sendmail/SECURITY. submit.cf is shipped with sendmail (in cf/cf/) and is installed by default. If changes to the configuration need to be made, start with cf/cf/submit.mc and follow the instruction in cf/README.
Tiskni
Sdílej: