Kancelářský balík LibreOffice byl vydán ve verzi 26.8. Mimo jiné vylepšuje typografii a kompatibilitu s formáty MS Office, více v poznámkách k vydání.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 26.8. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 23.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 23.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++, Polly a Flang.
Google Chrome 152 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 152.0.7977.64 přináší řadu novinek. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 327 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Před 35 lety, 25. srpna 1991, oznámil Linus Benedict Torvalds v diskusní skupině comp.os.minix, že vyvíjí (svobodný) operační systém (jako koníček, nebude tak velký a profesionální jako GNU) pro klony 386 (486), že začal v dubnu a během několika měsíců by mohl mít něco použitelného.
Apple představil čipy M6 a M5 Ultra, Mac mini s M6 nebo M5 Pro a Mac Studio s M5 Max nebo M5 Ultra. Fedora Asahi Remix zatím podporuje jenom M1 a M2.
Firefox 157 přinese zapnutou podporu rastrového grafického formátu JPEG XL. Založena je na v Rustu napsané implementaci jxl-rs používané i v Chrome a Chromiu.
Vanilla OS 3 „Reunion“ byl vydán. Tato na Debianu „Sid“ založená desktopová distribuce s transakčními aktualizacemi „neměnného“ základního systému (ABRoot) nově podporuje architekturu arm64 (vedle x86-64), podporuje reprodukovatelné sestavení většiny balíčků a vylepšuje systémové nástroje. Vlastní meta-správce balíčků APX nyní používá Distrobox v2 a je dostupný i pro jiné distribuce.
Řemínky pro Apple Watch, bezdrátová sluchátka nebo nabíjecí adaptéry. Takovou nabídku našli v uplynulých dnech příslušníci Celního úřadu v Liberci při kontrole kamenného obchodu na Náchodsku. Celkem zde zadrželi 3 035 kusů zboží podezřelého z porušování práv duševního vlastnictví. Pokud by se jednalo o originální výrobky, jejich hodnota by podle odhadu přesáhla 10,8 milionu korun.
Byla vydána verze 31.1 textového editoru GNU Emacs. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Mam notes s OS Linpus, a chtěl bych to přeinstalovat na XP. Vložim cd s XP a přepnu bootování, ale po načtení instalačních souboru mi naskočí bluescreen a musim restart. Musím nejdřív nainstalovat jiný linux, pomocí něj smazat disk a až pak instalovat XP, nebo je chyba někde jinde?
malo by stacit zrusit particie a znova naformatovat. da sa to aj tymto live cd: gparted.sourceforge.net/livecd.php
co sa da nainstalovat na notebook by mal vediet vyrobca.
Díky, prubnu. Páč v tom Linpusu fakt skoro nic nejde dělat.
Tak sem pomoci toho zrušil ten Linpus, ale pořád mi nešla instalace XP (pořád bluescreen) tak sem ještě v biosu nastavil u SATA: IDE a už instaluju. Díky
No jo, proc ale nevyzkousite nejakou poradnou distribuci Linuxu, jako je treba Ubuntu, myslim ze budete mile prekvapen. V dnesni dobe ja kdybych mel XP na notebooku, tak bych rikal, musim tam dat nejaky linux, protoze na XP se neda skoro nic delat.
To neni muj notes, je jedný kámošky-úřednice kderá to potřebuje jen na net :) A ta je ráda že se vyzná v těch XP
. Fakt jí tam dejte třeba Ubuntu, budete příjemně překvapen nulovou údržbou
.
Já vim, ale řikam vám že tady nejde o mě. Já sem se něco málo ve škole i učil, takže bych si ty disky rozdělil jak nic. Ale učil sem se na debianu, a tady mi v tom Linpusu právě půlka, ne-li víc, příkazů nefungovala. Ale to byste musel vysvětlovat tý mý kamarádce. :)
... kderá to potřebuje jen na net ...
To vazne len kvoli firefoxu/opere potrebujete XP ? Uz vela m$ pozitiv ludi sedelo za mojim bookom a ani jeden sa nestazoval ... Nejaka ta user friendly distribucia linuxu urcite stoji za vyskusanie a menej nervov v buducnosti. :o)
Ono by as stačilo hned na začátku změnit to nastavení SATA na IDE :)
Tiskni
Sdílej: