V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Ahoj panove,
winkamarad me (zapaleneho BFU Linuxaka ) pozadal o to, jestli je mozne vytvorit spousteci flashdisk z ISO souboru. Mam Ubuntu, tak vim, ze to lze, ale on ma trosku vetsi pozadavek.
Ma nekolik bootovacich ISO obrazu, jako treba Acronis atd. a chtel by, aby nabootoval z flashky, kde se mu zobrazi menu a vybere si potrebny program ke spusteni..
Existuje pro Linux nejake hotove reseni, kam bych ty ISO jen nahazel a vytvorilo by me to neco podobneho?
Jeste jednou podotykam, jsem sice zapaleny Linuxak, ale jen BFU!
Existuje pro Linux nejake hotove reseni, kam bych ty ISO jen nahazel a vytvorilo by me to neco podobneho?Něco klikacího asi nenajdete, ale na Internetu se válí spousta návodů - klíčové slovo je multiboot - např. MultiBoot USB with Grub2 (boot directly from iso files).
Tohle vypada zajimave, jen ale vubec nerozumim tem radkum linux
a initrd
. Je tam pokazdy neco jineho a vubec nechapu souvislost.
nerozumim tem radkum linux a initrdman grub.cfg
Taky mám něco podobného, ale zrovna Acronis se mi takhle nepovedlo rozchodit. Má někdo šikovnější funkční řešení, o které by se zde podělil?
Vytvoreni bootovaciho flashdisku je pomerne jednoduche na Linux systemy (obzvlaste live) napr Slax ci Puppy a mnoho dalsich na to ma i pripravene nastroje.
Navic je tento postup obecne znam a je popularni. K dispozici je nekolik bootloaderu (syslinux a jeho rodina - extlinux, ldlinux.... , grub, siblo...)
Na acronis mas navod zde: - stacilo kliknout na druhy odkaz z Googla.
Na jine operacni systemy je treba nastudovat problematiku okolo USB bootu individualne.
Universalni nastroj nehledej.
Jakmile flashdisk s acronisem (ci jinym systemem) rozchodis tak nezapomen zalohovat pomoci dd. To se muze hodit tobe i kamaradovi.
Best boot preje
Otasomil
no, a co třeba tohle ??
http://unetbootin.sourceforge.net/
mám s tím docela dobré zkušenosti...
Tiskni
Sdílej: