Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ahoj panove,
winkamarad me (zapaleneho BFU Linuxaka ) pozadal o to, jestli je mozne vytvorit spousteci flashdisk z ISO souboru. Mam Ubuntu, tak vim, ze to lze, ale on ma trosku vetsi pozadavek.
Ma nekolik bootovacich ISO obrazu, jako treba Acronis atd. a chtel by, aby nabootoval z flashky, kde se mu zobrazi menu a vybere si potrebny program ke spusteni..
Existuje pro Linux nejake hotove reseni, kam bych ty ISO jen nahazel a vytvorilo by me to neco podobneho?
Jeste jednou podotykam, jsem sice zapaleny Linuxak, ale jen BFU!
Existuje pro Linux nejake hotove reseni, kam bych ty ISO jen nahazel a vytvorilo by me to neco podobneho?Něco klikacího asi nenajdete, ale na Internetu se válí spousta návodů - klíčové slovo je multiboot - např. MultiBoot USB with Grub2 (boot directly from iso files).
Tohle vypada zajimave, jen ale vubec nerozumim tem radkum linux
a initrd
. Je tam pokazdy neco jineho a vubec nechapu souvislost.
nerozumim tem radkum linux a initrdman grub.cfg
Taky mám něco podobného, ale zrovna Acronis se mi takhle nepovedlo rozchodit. Má někdo šikovnější funkční řešení, o které by se zde podělil?
Vytvoreni bootovaciho flashdisku je pomerne jednoduche na Linux systemy (obzvlaste live) napr Slax ci Puppy a mnoho dalsich na to ma i pripravene nastroje.
Navic je tento postup obecne znam a je popularni. K dispozici je nekolik bootloaderu (syslinux a jeho rodina - extlinux, ldlinux.... , grub, siblo...)
Na acronis mas navod zde: - stacilo kliknout na druhy odkaz z Googla.
Na jine operacni systemy je treba nastudovat problematiku okolo USB bootu individualne.
Universalni nastroj nehledej.
Jakmile flashdisk s acronisem (ci jinym systemem) rozchodis tak nezapomen zalohovat pomoci dd. To se muze hodit tobe i kamaradovi.
Best boot preje
Otasomil
no, a co třeba tohle ??
http://unetbootin.sourceforge.net/
mám s tím docela dobré zkušenosti...
Tiskni
Sdílej: